Nasi wykładowcy w XXIV semestrze UOP

Biogramy wykładowców Uniwersytetu Otwartego POKOLENIA semestr XXIV

dr hab.Bohdan Szklarski 
Politolog, absolwent UW i Northeastern University w Bostonie. Specjalizuje się w amerykanistyce, kulturze politycznej, przywództwie politycznym oraz teorii demokracji. W latach 1992-1996 kierownik programu „American Government Program“ realizowanego w ramach Ośrodka Studiów Amerykańskich na UW.
W latach 2001-2003 kierował projektem badawczym „Symboliczne aspekty przywództwa prezydenckiego w demokracji amerykańskiej“ w Instytucie Studiów Politycznych PAN w Warszawie. Obecnie jest zastępcą kierownika Katedry Politologii w Collegium Civitas w Warszawie (gdzie również wykłada) oraz adiunktem w Instytucie Studiów Politycznych PAN. 
prof. dr inż. Wojciech Nowakowski 
Pracuje w Instytucie Maszyn Mate¬ma¬tycznych (IMM) w Warszawie. Specjalizuje się w technologiach infor-ma¬tycznych i informacyjnych.Jest autorem ponad 250 publikacji naukowych i członkiem Rady Naukowej IMM. Absolwent Liceum im. Tadeusza Reytana w Warszawie. W 1967 ukończył Politechnikę Warszawskiej, gdzie w roku 1976 uzyskał stopień dr inż. elektronika. Od 2012 r. jest profesorem IMM.
Pozazawodowo prowadzi działalność popularno-naukową w zakresie elektroniki i informatyki. Dzieli się również wiedzą o krajach, które poznał w trakcie swoich licznych podróży urlopowych po Polsce, Europie i Świecie. W latach 1999-2004 pioniersko przepłynął wraz z rodziną Europę w poprzek, rzekami i kanałami, z Niemiec, przez Holandię, Belgię i Francję do Morza Śródziemnego samodzielnie zbudowanym jachtem mieszkalnym (hausbootem).

dr Maciej Zarębski
Lekarz, pisarz, regionalista, wydawca, podróżnik, animator kultury.
Doktor nauk medycznych, twórca i prezes Ośrodka Regionalizmu Świętokrzyskiego, założyciel (wraz z Adamem Bieniem) Staszowskiego Towarzystwa Kulturalnego i jego wieloletni prezes, członek Związku Literatów Polskich. Kieruje wydawnictwem Biblioteki Staszowskiej, na którego koncie jest ponad dwieście tytułów, z czego kilkadziesiąt jego autorstwa.

Igor Pogorzelski 
Reżyser dźwięku, prelegent muzyczny, wykładowca akademicki, specjalista od zaawansowanych technologii  dźwiękowych, filmoznawca w zakresie dźwięku i muzyki.
Ukończył  Uniwersytet  Muzyczny w Warszawie  na wydziale Reżyserii  Dźwięku. Przez szereg lat zajmował się dźwiękiem i montażem muzyki w polskich filmach fabularnych.
Od ponad 20 lat działa też jako prelegent muzyczny w zakresie muzyki klasycznej i jazzowej (m.in współpraca z Filharmonią Narodową).
Jego pasją są języki obce. Mówi biegle po angielsku, hiszpańsku, niemiecku i francusku oraz trochę po włosku. Akwarysta, miłośnik kwiatów i ogrodów. Jest również gadżetomanem zafascynowanym nowymi technologiami komputerowymi i internetem. Miłośnik literatury ibero-amerykańskiej, argentyńskiego tanga i wina marki Rioja. 

Aleksandra Kacprowicz
Edukatorka globalna oraz antydyskryminacyjna, prowadzi projekt dotyczący edukacji globalnej „Aktywni Obywatele Świata”, prowadzi warsztaty i zajęcia z zakresu globalizacji, tolerancji i otwartości oraz przeciwdziałania stereotypom, aktywistka, instruktorka harcerska.

Małgorzata Czyńska
Historyk sztuki, kuratorka wystaw, dziennikarka, pisarka. Autorka tekstów o sztuce, historii mody i dizajnu, wywiadów z artystami oraz książek Najpiękniejsze. Kobiety z obrazów, Kobro -Skok w przestrzeń, Metafizyczny harem- Kobiety Witkacego, Moje królestwo-Rozmowa z Edwardem Dwurnikiem.

prof. Paweł Stępień
Literaturoznawca, od 2008 profesor nadzwyczajny Uniwersytetu Warszawskiego. 
W latach 1991-2008 pracownik Instytutu Literatury Polskiej (Wydział Polonistyki) Uniwersytetu Warszawskiego, od 2008 pracownik Wydziału  „Artes Liberales” Uniwersytetu Warszawskiego. 
Od 2007 pełnomocnik Rektora Uniwersytetu Warszawskiego ds. Jakości Kształcenia na UW.
ZAINTERESOWANIA BADAWCZE:
– dzieła literatury dawnej jako mikrokosmos kultury, 
– literatura polska w kontekście filozofii i teologii, zwłaszcza średniowieczna literatura religijna w kontekście ówczesnej teologii, estetyki, poetyki,
– inspiracje platońskie literatury polskiej XVI i XVII w.,
– libertynizm w poezji polskiej XVII w. w kontekście kultury europejskiej, 
– poezja polska XX w. wobec tradycji kultury epok dawnych.
ZAINTERESOWANIA POZABADAWCZE:
Felis domestica.

Józef Kolinek
Ukończył Akademię Muzyczną w Łodzi w klasie prof. Zenona Płoszaja. Jest laureatem Konkursu im. Zdzisława Jahnkego w Poznaniu i Konkursu im. Karola Lipińskiego w Lublinie. Od 1978 roku gra w Polskiej Orkiestrze Kameralnej Jerzego Maksymiuka i w orkiestrze Sinfonia Varsovia. Był członkiem Kwartetu Varsovia, orkiestry Sinfonia Helvetica Grzegorza Nowaka oraz Menuhin Festival Orchestra. Obecnie występuje z kwartetem Prima Vista. 
Ukończył również studia menadżerskie w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie. Mieszkaniec Podkowy Leśnej, dyrektor Festiwalu „Letnie koncerty w Kościele – Ogrodzie”.

Ludwika Włodek
Publicystka i reporterka. Urodziła się w 1976 roku w Warszawie. Z wykształcenia jest socjolożką, pracuje jako adiunkt w Studium Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego.
Nakładem Wydawnictwa Literackiego ukazały się jej trzy książki. Niezwykły portret rodziny Iwaszkiewiczów będący połączeniem historycznego reportażu i powieści biograficznej Pra. O rodzinie Iwaszkiewiczów. Zbiór reportaży o Azji Środkowej, Wystarczy przejść przez rzekę, w którym poprzez losy poszczególnych bohaterów, znanych polityków, ale też i zwykłych ludzi, poznajemy najważniejsze problemy regionu. Oraz najnowsza, Cztery sztandary, jeden adres, w której autorka opowiada o fascynującym pogranicznym regionie Spisza.

Michał Pieńkowski 
Filmograf. Interesuje się wszystkim, co jest związane z polskim show-biznesem lat międzywojennych: kabaretem, fonografią, kinematografią i radiem. Jest konsultantem filmów i książek z tych dziedzin. Na co dzień pracuje w Filmotece Narodowej, gdzie opracowuje i dokumentuje przedwojenny zbiór filmowy, a także bierze udział w rekonstrukcji cyfrowej przedwojennych filmów fabularnych. Naukowo zajmuje się historią polskiej fonografii. Prowadzi wykłady, prelekcje i spotkania poświęcone przedwojennemu kinu polskiemu. 

dr Monika Gromadzka
Doktor nauk społecznych, wykładowca akademicki, trener, konsultant w zakresie efektywności osobistej. Jest członkinią Rady Redakcyjnej czasopisma naukowego „Studia Dydaktyczne” oraz Europejskiego Towarzystwa Naukowego Edukacji Dorosłych ESREA (European Society for Research on the Education of Adults) i ATA (Akademickiego Towarzystwa Andragogicznego). Od 2017 roku ambasadorka EPALE.
Na Uniwersytecie, w Katedrze Edukacji Ustawicznej i Andragogiki, pracuje od 2007. Zajmuje się przede wszystkim tematyką edukacyjnych formy wspierania rozwoju (ze szczególnym uwzględnieniem obszaru formalnego i nieformalnego), problematyką mature students, przekształcaniem etosu rodzinnego w dorosłości oraz rolą aktywności edukacyjnych osób migrujących. Jest autorką artykułów naukowych, recenzji, rozdziałów w podręcznikach (dot. edukacji dorosłych w innych krajach świata) oraz monografii autorskiej: Spełnione marzenia? Kobieta w okresie średniej dorosłości w roli studentki.
W ramach pracy trenerskiej prowadzi warsztaty komunikacji interpersonalnej, asertywności, organizacji czasu, efektywności osobistej.

PROGRAM SEMESTRU XXIV (jesiennego) 2017/2018

 

 

Data

Wykładowca

Tytuł

październik

1

4.10.17

środa g.11.00

prof. Bohdan Szklarski

politolog, UW

(współpraca: Uniwersytet Otwarty  UW)

Jakich przywódców potrzebuje świat w XXI wieku

2

11.10.17

środa godz.11.00

prof. Wojciech Nowakowski

elektronik, Instytut Maszyn Matematycznych

Internet rzeczy. To nie jest wojna światów!

3

 18. 10.17

środa godz.11.00

 

dr Maciej Andrzej Zarębski

lekarz, podróżnik

Kierunek Alaska – okiem globtrotera

 

21.10.17

sobota godz. 8.30

Wycieczka do Mazowieckiego Centrum Sztuki Współczesnej w Radomiu „Elektrownia”

Zwiedzanie wystawy „Od Malewicza do Strzemińskiego” oraz krótki spacer po Radomiu

4

25.10.17

środa godz. 11.00

Wykład słuchaczy z elementami warsztatowymi

współpraca: Fundacja Ziemia i Ludzie

Myśl globalnie, działaj lokalnie

 

26.10.17

czwartek godz.18.00

KLUB PODRÓŻNIKA

Karolina Likhtarovich

Morawy – wino, urokliwe miasteczka i rowery
 

listopad

5

8.11.17

środa godz. 11.00

Igor Pogorzelski

muzykolog, reżyser dźwięku

„W żółtych płomieniach liści” – Agnieszka Osiecka i jej piosenki

6

15.11.17

środa godz.11.00

Aleksandra Kacprowicz

ekolog

współpraca: Fundacja Ziemia i Ludzie

Partycypacja obywatelska na rzecz ochrony środowiska i lokalnych społeczności

7

22.11.17

środa godz.11.00

Wykład wyjazdowy

Muzeum Warszawy

 

23.11.17

czwartek godz. 18.00

KLUB PODRÓŻNIKA

Ewa Kozłowska, Krystyna Zabojszcz-Mieszkowska

Japonia – tradycje i zwyczaje w życiu codziennym

8

 

29.11.17

środa godz. 11.00

Edyta Barucka

historyk sztuki   

Katarzyna Kobro

grudzień

9

 

6.12.17

środa g.11.00

Wykład wyjazdowy

do Centrum Sztuki Współczesnej

Wystawa „Gotong royong. Rzeczy, które robimy razem”

10

13.12.17

środa godz. 11.00

Prof. Paweł Stępień

literaturoznawca, UW

Kiedy przyjdzie wyzwanie, czyli czego uczy nas Joseph Conrad?

 

 

14.12.17

czwartek, godz. 18.00

KLUB PODRÓŻNIKA

Ewa Kaftańska

Krótki wypad do Brukseli i Luksemburga

11

 

20.12.17

środa godz. 11.00

Józef Kolinek

muzyk, kwartet Prima Vista

Generał Tadeusz Kościuszko – człowiek wielu talentów

styczeń

12

3.01.18

środa, godz. 11.00

Wykład wyjazdowy

do Centrum Kultury Zamek w Poznaniu

Zwiedzanie wystawy „Frida Kahlo i Diego Riviera. Polski kontekst”

13

10.01.18

środa godz. 11.00

Lidwika Włodek

socjolog, dziennikarka, UW

Tożsamość na pograniczu na przykładzie Spisza

14

17.01.18

środa godz. 11.00

Michał Pieńkowski

filmoznawca, Filmoteka Narodowa

Wokół płyty gramofonowej. Polska fonografia przed wojną

 

 

18.01.18

czwartek, godz. 18.00

KLUB PODRÓŻNIKA

Misia Łukasiewicz

 

Podróż przez Stany Ameryki Północnej

15

24.01.18

środa, godz. 15.00

dr Monika Gromadzka

pedagog, UW

Zwolnij! Życie (prawdopodobnie) masz tylko jedno

 

27.01.18

sobota 17.00

Zakończenie XXIV semestru

 

 

 

Zajęcia dodatkowe

poniedziałek

wtorek

środa

czwartek

piątek

12.00-13.30

tańce integracyjne

 

11.00-12.00

Gimnastyka „60+”*

16.00-20.00

klub brydżowy**

 

godz. 11.00

wykłady

 

12.30-13.30

j. angielski

 

 

10.30

nordic walking

 

 

ul. Świerkowa 1

*ul. Świerkowa 1

**ul. Lilpopa 18

ul. Lilpopa 18

 

ul. Świerkowa 1

Więcej informacji: 22 758 94 41, [email protected], www.ckiopodkowa.pl

Czesne semestralne: 70 zł, wpisowe dla nowych słuchaczy 20 zł, jednorazowy udział w wykładzie 8 zł. 

 

Zdjęcia z XXIV semestru

fot. Oskar Koszutski i Barbara Potkańska

Proszę udostępnij to

Share on twitter
Twitter
Share on facebook
Facebook
Share on pinterest
Pinterest
Share on linkedin
LinkedIn
Share on reddit
Reddit
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on email
Email
Share on print
Print