Miasto-Ogród Podkowa Leśna leży na Równinie Łowicko-Błońskiej, na terenie Lasów Młochowskich, z których do dziś przetrwała tylko część położona na północ od Młochowa, między Nadarzynem i Podkową. Lasy otaczają miasto z trzech stron – od wschodu, południa i zachodu. Mimo bliskości aglomeracji warszawskiej zachowały się w nich skupiska starodrzewu, wiele gatunków zwierząt i roślin.

Podkowa jest atrakcyjnym celem kilkugodzinnych, albo całodniowych wycieczek za miasto dla spragnionych świeżego powietrza, miłośników przyrody, ale i dla zainteresowanych przeszłością. W naturalnym, leśnym otoczeniu powstało tu w latach dwudziestych unikalne osiedle, które od początku swego istnienia ściąga wiele znanych postaci z życia kulturalnego, naukowego i politycznego. Klimat tamtych lat przypominają dziś domy Haliny i Janusza Regulskich, Anny i Jarosława Iwaszkiewiczów, Krystyny i Kazimierza Michałowskich, Ireny Krzywickiej, Benedykta Hertza, Jana Skotnickiego i wielu innych – architektura Podkowy Leśnej daje niepowtarzalną okazję poznania stylów i mód w przedwojennym, ale także i we współczesnym budownictwie domów jednorodzinnych i większych obiektów, takich jak kościół pod wezwaniem Św. Krzysztofa, budynek stacji kolejki WKD Podkowa Leśna Główna i dawny Klub Sportowy (kasyno) w parku. W zachowanych wnętrzach domu Iwaszkiewiczów w Stawisku odbywają się koncerty, wystawy i wykłady, ożywioną działalność prowadzi podkowiańska parafia i Centrum Kultury i Inicjatyw Obywatelskich; tuż za miedzą, w Milanówku istnieje muzeum słynnego rzeźbiarza Jana Szczepkowskiego, a w Otrębusach czekają dwa unikalne muzea: sztuki ludowej i motoryzacji. Wędrówki po Podkowie i okolicach można odbywać pieszo, konno, samochodem, kolejką WKD i rowerem, po coraz dłuższych, specjalnie przygotowanych trasach rowerowych w miastach i w lesie. A zimą park podkowiański i Las Młochowski zaprasza na sanki i biegówki.

Walory naturalne tego terenu – czyste, leśne powietrze i osłona przed południowo-zachodnimi wiatrami – już ponad 85 lat temu przesądziły o lokalizacji pierwszego w Polsce miasta – ogrodu, zrealizowanego według koncepcji Ebenezera Howarda (żyjącego na przełomie XIX i XX wieku angielskiego twórcy koncepcji idealnego miasta, która miała rozwiązać problem przeludnienia miast). W bujnym lesie mieszanym, łączącym się z rozległym kompleksem Lasów Młochowskich, rosną dęby, sosny, buki, brzozy, graby, modrzewie, akacje i olchy; z krzewów – jałowce, trzmielina, czeremcha, kruszyna i żarnowiec. W poszyciu leśnym spotyka się jagody i wiele gatunków rzadkich kwiatów leśnych. Żyją tu lisy, zające, kuny leśne i mnóstwo ptaków, wśród nich także synogarlice, gołębie grzywacze, a na obrzeżach – kuropatwy i bażanty.

Dojazd pociągami WKD z Dworca Centralnego w Warszawie (45 minut; pociągi kursują co pół godziny) albo szosą Warszawa – Skierniewice (28 km). Obszar – 10,10 km kw., 3,5 tys. mieszkańców.

Źródło: „Podkowa Leśna. Przewodnik” Anny Żukowskiej-Maziarskiej
Materiał został udostępniony przez Towarzystwo Przyjaciół Miasta Ogrodu Podkowa Leśna

Proszę udostępnij to

Share on twitter
Twitter
Share on facebook
Facebook
Share on pinterest
Pinterest
Share on linkedin
LinkedIn
Share on reddit
Reddit
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on email
Email
Share on print
Print