Nasi wykładowcy w XXII semestrze UOP

Biogramy wykładowców Uniwersytetu Otwartego POKOLENIA semestr XXII

Adam Tyszkiewicz
Absolwent archeologii i historii sztuki na Uniwersytecie Warszawskim. Ukończył również podyplomowe Studia Menedżerów Turystyki w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie oraz podyplomowe Studium Varsavianistyczne na UW. Członek Stowarzyszenia Historyków Sztuki. Stypendysta fundacji Roberta Andersona w Londynie oraz Queen’s University w Belfaście. Przewodnik po Warszawie.

Dr Marek Karpowicz
Lekarz–kardiolog, specjalista w zakresie chorób wewnętrznych i kardiologii, doktorat obroniony w Instytucie Hematologii. W latach 1985-1998 praca w Szpitalu Wojewódzkim w Suwałkach, gdzie kierował stworzonym przez siebie  oddziałem chorób wewnętrznych i kardiologii. Od 1998 r.  – już jako mieszkaniec Podkowy Leśnej – kierował oddziałem chorób wewnętrznych Szpitala im. Św. Anny przy ul. Barskiej, a następnie podjął pracę w Szpitalu Zachodnim w Grodzisku Mazowieckim. Obecnie pracuje w przychodniach w Podkowie Leśnej (BASIS), Błoniu i Grodzisku.
Pasjonat i popularyzator medycyny. Prywatnie interesuje się historią Polski (szczególnie XIX i XX wieku), a relaksuje  – pracą w  ogrodzie.

Prof. dr inż. Wojciech Nowakowski
Pracuje w Instytucie Maszyn Mate¬ma¬tycznych (IMM) w Warszawie. Specjalizuje się w technologiach infor¬ma¬tycznych i informacyjnych.Jest autorem ponad 250 publikacji naukowych i członkiem Rady Naukowej IMM. Absolwent Liceum im. Tadeusza Reytana w Warszawie. W 1967 ukończył Politechnikę Warszawskiej, gdzie w roku 1976 uzyskał stopień dr inż. elektronika. Od 2012 r. jest profesorem IMM.
Pozazawodowo prowadzi działalność popularno-naukową w zakresie elektroniki i informatyki. Dzieli się również wiedzą o krajach, które poznał w trakcie swoich licznych podróży urlopowych po Polsce, Europie i Świecie. W latach 1999-2004 pioniersko przepłynął wraz z rodziną Europę w poprzek, rzekami i kanałami, z Niemiec, przez Holandię, Belgię i Francję do Morza Śródziemnego samodzielnie zbudowanym jachtem mieszkalnym (hausbootem).

Igor Pogorzelski
Reżyser dźwięku, prelegent muzyczny, wykładowca akademicki, specjalista od zaawansowanych technologii  dźwiękowych, filmoznawca w zakresie dźwięku i muzyki.
Ukończył  Uniwersytet  Muzyczny w Warszawie  na wydziale Reżyserii  Dźwięku. Przez szereg lat zajmował się dźwiękiem i montażem muzyki w polskich filmach fabularnych.
Od ponad 20 lat działa też jako prelegent muzyczny w zakresie muzyki klasycznej i jazzowej (m.in współpraca z Filharmonią Narodową).
Jego pasją są języki obce. Mówi biegle po angielsku, hiszpańsku, niemiecku i francusku oraz trochę po włosku. Akwarysta, miłośnik kwiatów i ogrodów. Jest również gadżetomanem zafascynowanym nowymi technologiami komputerowymi i internetem. Miłośnik literatury ibero-amerykańskiej, argentyńskiego tanga i wina marki Rioja.

prof. Paweł Stępień
Literaturoznawca, od 2008 profesor nadzwyczajny Uniwersytetu Warszawskiego.
W latach 1991-2008 pracownik Instytutu Literatury Polskiej (Wydział Polonistyki) Uniwersytetu Warszawskiego, od 2008 pracownik Wydziału  „Artes Liberales” Uniwersytetu Warszawskiego.
Od 2007 pełnomocnik Rektora Uniwersytetu Warszawskiego ds. Jakości Kształcenia na UW.
ZAINTERESOWANIA BADAWCZE:
– dzieła literatury dawnej jako mikrokosmos kultury,
– literatura polska w kontekście filozofii i teologii, zwłaszcza średniowieczna literatura religijna w kontekście ówczesnej teologii, estetyki, poetyki,
– inspiracje platońskie literatury polskiej XVI i XVII w.,
– libertynizm w poezji polskiej XVII w. w kontekście kultury europejskiej,
– poezja polska XX w. wobec tradycji kultury epok dawnych.
ZAINTERESOWANIA POZABADAWCZE:
Felis domestica.

dr Danuta Romaniuk
Doktor nauk humanistycznych w zakresie literaturoznawstwa. Jej głównym polem zainteresowania jest kultura USA i jej przejawy w literaturze, a także w wytworach kultury masowej. Jej publikacje koncentrują się na analizie zjawisk kulturowych wieku XIX i XX, w szczególności problematyki etnicznej i imigracyjnej oraz rodzin i kobiet w USA. Badania Danuty Romaniuk dotyczą głównie polskiej grupy etnicznej oraz społeczności żydowskiej w USA. Najnowszym tematem badań jest kulturowe znaczenie jedzenia, kuchni i diety oraz stroju. Jako wieloletni wykładowca Uniwersyteckiego Kolegium Kształcenia Nauczycieli Języka Angielskiego Uniwersytetu Warszawskiego zaangażowana jest w proces kształcenia nauczycieli języków obcych.

Michał Pieńkowski
Starym kinem i wszystkim tym, co dziś możnaby nazwać międzywojennym polskim showbusinessem zaczął interesować się jeszcze w szkole podstawowej. Zainteresowanie stopniowo przerodziło się w życiową pasję, a następnie profesję. Obecnie jest filmografem w Filmotece Narodowej, gdzie pracuje nad badaniem i opracowywaniem przedwojennych filmów. Z kolei naukowo zajmuje się historią polskiej fonografii.

Irena Oborska
Ukończyła studia na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej. Pracę zawodową rozpoczęła w 1956 r. w Przedsiębiorstwie Państwowym Pracownie Konserwacji Zabytków w Pracowni Projektowej Zamek. W Pracowni wykonywana była inwentaryzacja ruin Zamku i wszystkich ocalałych fragmentów wystroju elewacji i wyposażenia wnętrz zamkowych. W 1961 r. praca przy wykonywaniu dokumentacji zamkowej została przerwana /decyzją władz państwowych/. Gdy w 1970 r. zapadła decyzja o odbudowie Zamku Irena Oborska włączyła się do prac. Generalnym projektantem odbudowy Zamku Królewskiego pozostał prof. Jan Bogusławski, a poszczególne branże prowadzili główni projektanci. Od początku pełniła funkcję głównego projektanta architektury (razem z arch. Mieczysławem Samborskim). Do jej zadań należała działalność przy projektowaniu architektury, koordynacja międzybranżowa i nadzory na budowie. Opócz Zamku Królewskiego zajmowała się wieloma obiektami zabytkowymi w Warszawie i innych miastach polskich np. Pałac Belweder, kamienice staromiejskie w Toruniu, kaplica w Pałacu Opatów w Supraślu i wiele innych obiektów, ale głównym tematem pozostał Zamek.

Beata Wolszczak
Nauczycielka historii, edukator muzealny. W Muzeum Historii Polski przygotowuje i koordynuje projekty edukacyjne, opracowuje i prowadzi lekcje muzealne. W Dziale Edukacyjnym odpowiada za ofertę skierowaną do dorosłych.

Józef Kolinek
Ukończył Akademię Muzyczną w Łodzi w klasie prof. Zenona Płoszaja. Jest laureatem Konkursu im. Zdzisława Jahnkego w Poznaniu i Konkursu im. Karola Lipińskiego w Lublinie. Od 1978 roku gra w Polskiej Orkiestrze Kameralnej Jerzego Maksymiuka i w orkiestrze Sinfonia Varsovia. Był członkiem Kwartetu Varsovia, orkiestry Sinfonia Helvetica Grzegorza Nowaka oraz Menuhin Festival Orchestra.
Obecnie występuje z kwartetem Prima Vista.
Ukończył również studia menadżerskie w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie. Mieszkaniec Podkowy Leśnej, dyrektor Festiwalu „Letnie koncerty w Kościele – Ogrodzie”.

dr Anna M. Leśniewska-Zagrodzka
Historyk i krytyk sztuki. Badania nad sztuką współczesną prowadziła w Instytucie Sztuki PAN, a następnie w Muzeum Narodowym w Warszawie. Obecnie jest wykładowcą w PWSFTv i T w Łodzi. Pracę naukową łączy z praktyką kuratorską, jest autorką ponad 40 wystaw, m.in.: w Galerii Zachęta w Warszawie, Muzeum Narodowym w Warszawie, Muzeum im. Anny i Jarosława Iwaszkiewiczów w Stawisku, gdzie pełniła funkcję przewodniczącej Rady Muzeum (2000-2004). Jest członkiem Sekcji Polskiej AICA (Association Internationale des Critiques d’Art). Mieszka w Podkowie Leśnej.

Marcin Zadronecki
Absolwent Slawistyki UW –słowenistyka, kroatystyka, bułgarystyka. Pasjonat muzyki bałkańskiej. Uczestnik licznych wypraw etnomuzykologicznych na terenie południowej słowiańszczyzny.  Laureat nagród na muzycznych festiwalach poświęconych muzyce tradycyjnej.
Muzyk – wokalista i instrumentalista, instruktor muzyczny, bajkopisarz, opowiadacz, autor tekstów i kompozytor. Od 2005 roku zawodowo zajmujący się muzyką. Z zespołem Balkan Sevdah, którego jest liderem i założycielem,  wydał 5 płyt z tradycyjną muzyką bałkańską, na której znalazło się kilka jego autorskich piosenek inspirowanych tradycją muzyczną i słowną tego regionu. Od 2007 roku współpracuje ze Stowarzyszeniem Studnia O. biorąc udział w spektaklach jako akompaniator. W ramach tej współpracy współorganizator warsztatów z młodzieżą polską, m.in. Radróż na Podkarpaciu, warszawska Praga (zajęcia dla dzieci z rodzin patologicznych) oraz programów dla uchodźców m.in. dla kobiet z Kosowa. Od 2011 roku instruktor muzyczny w programie Bernardo Bellotto poświęconym edukacji muzycznej dzieci z małych ośrodków Mazowsza i Łódzkiego. W ramach tej działalności założyciel i opiekun muzyczny dwóch zespołów dziecięcych z Kałuszyna i Mrozów ze wschodniego Mazowsza. Z pierwszym z nich w 2016 roku nagrał płytę z tradycyjnymi pieśniami bałkańskimi i polskimi. Autor kilku bajek dla dzieci osadzonych w przestrzeni etnicznej Bośni, Bułgarii i Albanii. Opowieści te są osnową spektakli słowno-muzycznych, które prowadzi sam lub z towarzyszeniem muzyków akompaniatorów. Prelegent na spotkaniach poświęconych kulturze muzycznej Bałkanów.

PROGRAM SEMESTRU XXII (jesiennego) 2016/2017

PROGRAM SEMESTRU  XXII (jesiennego) 2016/2017

 

Data

Wykładowca

Tytuł

październik

1

5.10.16

środa g.11.00

Adam Tyszkiewicz

Muzeum Historii Uniwersytetu  Warszawskiego

200 lat historii Uniwersytetu Warszawskiego

2

12.10.16

środa godz.11.00

dr Marek Karpowicz

Znani ludzie i ich choroby

 

15.10.16

sobota, godz. 17.00

DZIEŃ SENIORA

współpraca: Ośrodek Pomocy Społecznej

„Ławeczla” – spektakl w wykonaniu NOK!Teatru, zabawa taneczna, poczęstunek

3

 19. 10.16

środa godz.11.00

 

prof. Wojciech Nowakowski

Instytut Maszyn Matematycznych

Romantyczna historia polskich komputerów

 

22.10.16

sobota godz. 9.00

Wycieczka

Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku

 

25.10.16

wtorek godz.17.30

KLUB PODRÓŻNIKA

Anna Łukasiewicz, Hanna Smoleniec

Morskie opowieści

4

26.10.16

środa godz. 11.00

Wykład wyjazdowy

Muzeum Historii Uniwersytetu Warszawskiego

listopad

5

 

2.11.16

środa godz. 11.00

Igor Pogorzelski

muzykolog, reżyser dźwięku

Fado – tęsknota, morze i czekanie

 

6

9.11.16

środa godz. 11.00

prof. Paweł Stępień

literaturoznawca, UW

Cervantes i Shakespeare o nędzy i wielkości człowieka

7

16.11.16

środa godz.11.00

dr Danuta Romaniuk

amerykanistka, UW

Jak głosowała Ameryka w 2016

 

 

22.11.16

wtorek godz. 17.30

KLUB PODRÓŻNIKA

Łukasz Widła-Domaradzki

Kenijskie portrety i krajobrazy

8

23.11.16

środa godz.11.00

Michał Pieńkowski

filmoznawca, Filmoteka Narodowa

Ożywione fotografie czyli o początkach kina

9

 

30.11.16

środa godz. 11.00

Irena Oborska
architekt

Historia odbudowy Zamku Królewskiego

grudzień

10

 

7.12.16

środa g.15.00

Wykład wyjazdowy

Muzeum Narodowe

Życie wśród piękna. Świat chińskiego uczonego. Sztuka z Chińskiego Muzeum Narodowego

11

14.12.16

środa godz. 11.00

Beata Wolszczak

historyk, Muzeum Historii Polski

Regalia polskie

 

20.12.16

wtorek godz. 17.30

KLUB PODRÓŻNIKA

Krystyna Stańczak

Iran na gorąco

12

 

21.12.16

środa godz. 11.00

Józef Kolinek

muzyk, kwartet Prima Vista

Oratorium na Boże Narodzenie J.S.Bacha

styczeń

13

4.01.17

środa, godz. 11.00

dr Anna Leśniewska-Zagrodzka
historyk sztuki, PWSTiF w Łodzi
O wartościowaniu dzieł sztuki

14

11.01.17

środa godz. 11.00

Marcin Zadronecki

 

Muzyka bałkańska – egzotyka i wyjątkowość

15

18.01.17

środa godz. 11.00

Hanna Stolińska-Fiedorowicz

dietetyk, Instytut Żywności i Żywienia

Jedzenie, które leczy

 

24.01.17

wtorek, godz. 17.30

KLUB PODRÓŻNIKA

Izabela Kaczmarczyk

Nowa Zelandia- kraina Długiej Białej Chmury

16

25.01.17

środa, godz. 15.00

Wykład wyjazdowy

Centrum Pieniądza im. Sławomira Skrzypka

 

28.01.17

sobota 17.00

Zakończenie XXII semestru

Spektakl grupy Kiosk Ruchu „Numer”

 

 

Zajęcia dodatkowe

poniedziałek

wtorek

środa

czwartek

piątek

12.00 tańce integracyjne

 

klub brydżowy**

16.00-20.00

godz. 11.00

wykłady

12.30-13.30

j. angielski

 

 

10.30

nordic walking

 

 

ul. Świerkowa 1

*ul. Świerkowa 1

**ul. Lilpopa 18

ul. Lilpopa 18

 

ul. Świerkowa 1

Więcej informacji: 22 758 94 41, [email protected], www.ckiopodkowa.pl

Czesne semestralne: 70 zł, wpisowe dla nowych słuchaczy 20 zł, jednorazowy udział w wykładzie 8 zł. 

 

W Uniwersytecie „Pokolenia”, w Leśnej Podkowie,

 spotykają się panie i panowie.

We środy, prawie w samo południe, bez coltów! I jest cudnie.

Tematy wykładów są różne, poprzeczne i podłużne,

ale zawsze arcyciekawe, a na dodatek przy kawie.

(fragment wiersza słuchaczki, Eli Runowskiej)

Zdjęcia z XXII semestru

fot. Oskar Koszutski, Joanna Jankowska-Pięta, Elżbieta Runowska

Proszę udostępnij to

Share on twitter
Twitter
Share on facebook
Facebook
Share on pinterest
Pinterest
Share on linkedin
LinkedIn
Share on reddit
Reddit
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on email
Email
Share on print
Print