You are currently viewing SPLĄTANIE – wystawa kolektywu Wspólny Mianownik

Do 2 września w Pałacyku Kasyno można oglądać wystawę „Splątanie”, czyli prezentację prac kolektywu Wspólny Mianownik. Wstęp wolny.

Wystawa czynna do 2 września 2023 r.

Kolektyw artystów „Wspólny Mianownik”:

Grażyna Białek / Elżbieta Henning-Kozub / Agnieszka Hryniewiecka – Jachowicz / Joanna Jachowicz / Agnieszka Kobylińska / Anna Ogonowska-Loch / Michał Cypis Oksiński / Marta Rejman / Danuta Sawicz / Katarzyna Słowik / Ewa Eważka Sokołowska / Anna Tomaszewska / Małgorzata Wasiak / Aleksandra Warzecha / Elżbieta Wolska-Zdunek / Magdalena Wydacka.

Wspólny Mianownik – grupa artystów działająca od 2020 r. w pracowni artystycznej Anny Sieradzkiej-Kubackiej. Wspólnie wybrane tematy są dla twórców punktem wyjścia do indywidualnej interpretacji. Ostatnim etapem jest autorski proces realizacji. We wspólnej drodze poszukiwania i odkrywania stawiają na pełną swobodę wypowiedzi artystycznej.

Artyści dali się poznać szerszej publiczności w ramach corocznych Otwartych Ogrodów Artystów Dąbrowy w 2021 i 2022 roku oraz na wystawach organizowanych przez Centrum Kultury i Inicjatyw Obywatelskich w Podkowie Leśnej w latach 2021 i 2022 (wystawa poplenerowa przy ul. Świerkowej i wystawa „Znaczenia Przestrzeni”) oraz w Centrum Promocji Kultury Praga Południe w styczniu 2023 roku – wystawa „Dychotomie”. Pozytywne przyjęcie, z jakim spotkała się ich twórczość, przyniosło motywację i energię do dalszej pracy, której efekty zaprezentują podczas najnowszej wystawy.

„Splątanie”

Inspiracją do tematu „Splątanie” była refleksja filozoficzna dotycząca sytuacji współczesnego podmiotu. Wychodząc od myśli Deleuze’a, iż tworzymy rodzaj asamblażu, który nieustannie wchodzi w relacje z innymi bytami, a nasza tożsamość nie może być nigdy definitywnie określona, podjęliśmy artystyczny namysł nad tym, w co sami jesteśmy na co dzień wplątani i jak postrzegamy tę kwestię w naszym otoczeniu. Inny współczesny filozof francuski Bruno Latour zauważa, iż jesteśmy nieustannie wplątani w relacje z innymi bytami, ale również w wydarzenia i sytuacje, które nas konstytuują. Koncepcje te ujawniają istnienie chwilowych powiązań, które nas tworzą. Nasze działania składają się z ciągów „zygzakowatych” powiązań, pewnych przejść pomiędzy ludźmi a innymi, przedmiotami, sytuacjami etc. W konsekwencji okazuje się, iż podmiot nie jest nigdy trwale ukonstytuowany, lecz wciąż się staje. Nie jest możliwe wyłonienie jakiejś źródłowej podstawy czy monolitycznej istoty. Stawanie się podmiotu nie jest związane wyłącznie z jego samodzielnym działaniem, ponieważ istnieje w powiązaniu z innymi. W rozważaniach tych pojawia się sieciowość czy rizomatyczność jako figura podmiotu, to ona jest miejscem wielości powiązań.

Wychodząc od powyższych rozważań, każdy z uczestników/uczestniczek zajęć podszedł do tematu indywidualnie, podejmując tę kwestię w odniesieniu do własnych doświadczeń, przemyśleń i obserwacji.

tekst: Anna Sieradzka-Kubacka

O prowadzącej grupę „Wspólny Mianownik”

Anna Sieradzka-Kubacka – artystka wizualna, dr sztuk pięknych, dr nauk humanistycznych. Ukończyła Malarstwo na warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych oraz studia doktoranckie na Wydziale Intermediów ASP w Krakowie. Od kilku lat prowadzi pracownię malarstwa i rysunku (www.facebook.com/fajnapracownia), która od czasu pandemii funkcjonuje w trybie online. Pracuje według własnej metody i własnych autorskich programów.