You are currently viewing Grzegorz Piątek – spotkanie autorskie: Starzyński. Prezydent z pomnika
xr:d:DAF_fd7qtOw:150,j:580263276594944915,t:24041408

W piątek 19 kwietnia zapraszamy do Pałacyku Kasyno na spotkanie z Grzegorzem Piątkiem, autorem książki „Starzyński. Prezydent z pomnika”. Rozmowę poprowadzi Michał Burszta. Początek o godz. 18.00. Wstęp wolny.

CKiIO we współpracy z Miejską Biblioteką Publiczną im. Poli Gojawiczyńskiej zapraszają na spotkanie z pisarzem, architektem, historykiem architektury Grzegorzem Piątkiem wokół nowego, zmienionego wydania jego książki „Starzyński. Prezydent z pomnika” poświęconej prezydentowi Warszawy Stefanowi Starzyńskiemu, postaci niejednoznacznej, w przypadku której mit bohaterskiej śmierci przesłonił inne aspekty jej działalności.

W książce znaleźć możemy też wątki związane z osobami znanych Podkowian – współpracowników Stefana Starzyńskiego.
Prowadzenie spotkania: Michał Burszta. Fragmenty książki przeczyta: Marcin Popczyński. Po spotkaniu – możliwość nabycia książki.
Wstęp wolny!

Spotkanie finansowane przez Instytut Książki odbędzie w ramach Dyskusyjnego Klubu Książki prowadzonego przez Miejską Bibliotekę Publiczną im. Poli Gojawiczyńskiej.

Grzegorz Piątek (ur. 1980) – z wykształcenia architekt – wierzy, ale nie praktykuje. Pisze, wykłada, opowiada, oprowadza. Współtworzył zbiór rozmów Lukier i mięso. Wokół architektury w Polsce po 1989 roku (2012). Dwukrotny laureat Nagrody Literackiej m. st. Warszawy: za biografię prezydenta stolicy „Sanator. Kariera Stefana Starzyńskiego” (WAB, 2016) oraz za bestsellerową książkę „Najlepsze miasto świata. Warszawa w odbudowie 1944-1949” (WAB, 2020), która znalazła się także w finale Nagrody Literackiej Nike 2021. Ponadto opublikował biografię „Niezniszczalny. Bohdan Pniewski – architekt salonu i władzy” (2021), za którą otrzymał nominację do Górnośląskiej Nagrody Literackiej „Juliusz”. Za książkę „Gdynia obiecana. Miasto, modernizm, modernizacja 1920-1939” otrzymał Paszport „Polityki” za rok 2022 w kategorii „Literatura”, Nagrodę Literacką GDYNIA 2023 w kategorii „Esej”, Nike Czytelników 2023, oraz liczne nominacje, m.in. do Nagrody im. Marcina Króla i Pomorskiej Nagrody Literackiej.

W kwietniu ukaże się jego najnowsza książka „Starzyński. Prezydent z pomnika”, nowa, bardzo zmieniona wersja biografii „Sanator. Kariera Stefana Starzyńskiego”. To książka nie tylko o słynnym prezydencie Warszawy, autorze wielkich planów rozwoju stolicy: skanalizowania miasta, taniego budownictwa, nowych ulic, ale przede wszystkim wyjątkowy obraz dwudziestolecia międzywojennego.