You are currently viewing SĄSIEDZKIE SPOTKANIA FILMOWE: Magia Podlasia – Szeptuchy

W sobotę 20 kwietnia, w ramach cyklu Sąsiedzkie Spotkania Filmowe, zapraszamy na pokaz filmu dokumentalnego „Magia Podlasia – Szeptuchy” w reżyserii Małgorzaty Szyszki, która będzie gościem projekcji. Początek o godz. 18.00 w kinie PROJEKT. Wstęp wolny.

Film pokazujemy w ramach cyklu „Sąsiedzkie Spotkania Filmowe”. które jest kontynuacją „Zielonosąsiedzkich Spotkań Filmowych”. Po seansie zapraszamy na spotkanie z reżyserką.

Jest to opowieść o szeptuchach i szeptunach, jako reprezentantach medycyny ludowej, którzy kontynuują tradycję zamów przekazywaną z pokolenia na pokolenie w podlaskich domach. Opowieść o chorobach ludowych, uzdrowieniach, magii, czarach … a przede wszystkim o ludzkich pragnieniach i oczekiwaniach. W filmie zadajemy pytania, na które szukają odpowiedzi eksperci, antropolodzy, etnografowie, psychoterapeuci oraz mieszkańcy Podlasia. Kim tak naprawdę są szeptunki i szeptuni? Dlaczego w dzisiejszym cywilizowanym świecie nadal sięgamy po metody i środki leczenia ciała i duszy stosowane przez naszych dziadków? Jak współczesna psychologia postrzega podlaskie zamowy?

OBSADA: Małgorzata Anna Charyton – etnolożka i antropolożka, specjalizuje się w antropologii medycznej, dr. Elżbieta Galińska – muzykolożka, muzykoterapeutka, certyfikowana psychoterapeutka i trenerka psychodramy, prof. Witold Jacórzyński – antropolog, wykładowca w Ciesas Sureste, San Cristobal de las Casas, Anna Jakowska /Żermena/, Małgorzata Jaszczołt –etnografka, Joanna Kossak- malarka, Alla Łazewska, Włodzimierz Masalski, Tomasz Onikijuk /Dziad Borowy/, Włodzimierz Pietruczuk, Maria Sawczuk, Olga Zawada

W filmie wykorzystano inscenizacje w których wzięli udział: Robert Górski, Aldona Jacórzyńska, Agnieszka Maćkowiak, Irina Mazurek–Novikova, Anastasiia Snahovska

PRODUKCJA:STOWARZYSZENIE GRUPA PRZEDSIĘWZIĘĆ TEATRALNO-MEDIALNYCH

Koprodukcja: MTS Media Robert Alberski

Współpraca produkcyjna: Robert Sojka /Akjos Media/

PRODUCENT i REŻYSER: MAŁGORZATA SZYSZKA