You are currently viewing „Śpiew to zdrowie” – <strong>warsztaty śpiewu naturalnego</strong>

We wtorek 7 lutego zapraszamy na kolejne warsztaty „Śpiew to zdrowie”. Zajęcia odbywają w godz. 18.00-21.00 na Świerkowej 1. Poprowadzi je Agata Harz, a tematem będą ludowe pieśni o miłości. Koszt: 50 zł za spotkanie. Zapisy: [email protected]

„Śpiew to zdrowie”. Warsztaty śpiewu naturalnego. Tradycyjne pieśni polskie

Śpiew naturalny, „biały” czy „otwarty” to uogólniona nazwa technik wokalnych używanych przez naszych przodków na terenach Europy środkowo-wschodniej i na Bałkanach. Przetrwały one do dziś, choć już w bardzo niewielkim stopniu, także na polskiej wsi. Starodawne pieśni obrzędowe, taneczne, liryczne czy religijne ożywają i nabierają prawdziwego blasku zaśpiewane białym głosem, we wspólnocie, czyli tak jak czyniono to przez setki lat.

Na warsztatach skupiamy się na poszukiwaniu swojego głosu naturalnego, który może stać się podstawą do dalszej pracy, nad charakterystycznymi stylami i manierami wykonawczymi z poszczególnych krajów, regionów, wsi i od konkretnych tradycyjnych śpiewaczek i śpiewaków oraz na repertuarze z Polski nizinnej ( Lubelskie, Kurpie, Mazowsze, Suwalszczyzna).
Praca nad prawidłowym procesem fonacyjnym angażującym całe nasze ciało i emisją głosu odbywa się często w formie „zabaw głosowo-ruchowych”, co pozwala na łatwiejsze pozbycie się psychicznych i fizycznych barier ograniczających zapoznanie się z danym nam od natury głosem.

Warsztaty poprowadzi Agata Harz, wokalistka, która już od lat 90-tych zajmuje się archaicznymi technikami śpiewu ucząc się ich „u źródeł” czyli od śpiewaczek wiejskich m. in takich jak: Marianna Śliz (Kurpie Białe), Zofia Sulikowska (lubelskie), Janina Chmiel (lubelskie), zespól „Jarzębina” z Kocudzy (lubelskie), zespół „Łukowa I” z Łukowej (lubelskie) lub z nagrań archiwalnych.
Swoją wiedzę oraz umiejętności z powodzeniem wykorzystuje w pracy edukacyjnej jako współorganizatorka pierwszych Taborów Domu Tańca (Chlewiska 2002, 2003, Szczebrzeszyn (2008, 2009, 2010) oraz Akademii Muzyków Wędrownych w Narolu(2012, 2013) oraz prowadząc warsztaty śpiewu „Wniebogłosy”, „Śpiewalnia” na licznych festiwalach np. na Taborach Domu Tańca, Festiwalu Wszystkie Mazurki Świata, Festiwalu Dźwięki Północy, Festiwalu Skrzyżowanie Kultur, w Instytucie Kultury Polskiej i innych.

Była wokalistką „Bractwa Ubogich” pierwszej w Polsce kapeli zajmującej się polską muzyką tradycyjną „in crudo” oraz wokalistką zespołu „Pies szczeka” współpracującego z Działem Edukacji Filharmonii Narodowej w Warszawie.
Śpiewa w zespole „Wędrowiec”(I nagroda na Festiwalu Nowa Tradycja, CD „Wędrują nuk nieuzywają”).
Jest współtwórczynią i wokalistką awangardowej grupy „Księżyc” (CD „Nów”, „Księżyc” i „Rabbit Eclipse”).
Brała udział w wielu projektach muzycznych wykraczających poza trad i folk.

Współpracuje z artystami zajmującymi się muzyką współczesną, elektroniczną, awangardową (m.in. Arturas Bumsteinas, Roly Porter, Todd Barton, Tim Hecker, Paweł Romańczuk)
Współpracuje z Teatrem Polskiego Radia.