You are currently viewing Wystawa „Między światem a zaświatem”</strong>

W Galerii Bluszcz (ul. Kasztanowa 6) można oglądać wystawę dwóch artystek – Niki Jaworowskiej-Duchlińskiej oraz Beaty Walczak. CKiIO jest patronem honorowym wydarzenia.

Tytuł wystawy został zaczerpnięty z książki „Między światem a zaświatem” Katarzyny Jackowskiej —Enemuo wydanej w 2022 przez Wydawnictwo Albus, zilustrowanej przez Nikę Jaworowską —Duchlińską.

Dwie artystki – Nika Jaworowska-Duchlińska oraz Beata Walczak, dwa światy. Każda z nich wprowadza w przestrzeń z pogranicza jawy i snu, marzeń, wspomnień. W symbiozie z przyrodą, ożywioną i nieożywioną. Obydwa światy łączą pojawiające się w nich istoty w roli przewodników, opiekunów, przyjaciół.

Podczas trwania wystawy dostępne będą w sprzedaży egzemplarze książki „Między światem a zaświatem”. Fragment ze strony Wydawcy: „Ludzie od wieków wierzyli – albo po prostu czuli – że świat i zaświat nieustająco się przenikają. Że dzieli je tylko zasłona z mgły. Zaświat mógł się objawić w różnych miejscach i czasach. Jego bramami były źródła, rozstaje dróg i miedze między polami, a także progi domów i lustra. Zaświat ukazywał się w ogniu, w wodzie – tej jasnej, żywej, i tej ciemnej, martwej. W chmurach, burzach i piorunach. Drogami do zaświata były rzeki i drzewa…”.

Nika Jaworowska-Duchlińska
Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu i Krakowie oraz Uniwersytetu Warszawskiego. Malarka o wielu zainteresowaniach artystycznych. Zaprojektowała scenografie i kostiumy do ponad 20 przedstawień teatralnych w Warszawie, Wrocławiu, Poznaniu, Krakowie, Łodzi i Toruniu. Autorka i ilustratorka książek dla dzieci oraz ilustracji prasowych.

Z połączenia pasji powstała autorska książka „Z Duchem (do) Teatru”, Wydawnictwo Bajka, 2017 (nominacja do Mądrej Książki 2018). Ostrym ołówkiem komentuje rzeczywistość. Laureatka konkursów satyrycznych. Wymyśliła postać Zająca Szarego Obywatela (fb, wystawa w Muzeum Karykatury w Warszawie, 2017).

Wykładała Visual Thinking w poznańskim Collegium da Vinci, a dla młodszych ,,Być jak Leonardo. Myślenie wizualne” w piaseczyńskiej Strefie Kultury. Swoje prace prezentowała na licznych wystawach indywidualnych i zbiorowych.

Beata Walczak
Studia w warszawskiej Wyższej Szkole Artystycznej. Tajniki malarstwa zgłębiała w pracowni profesora Łukasza Korolkiewicza. Dyplom z Obrazu multimedialnego obroniła pod kierunkiem prof. Andrzeja Macieja Łubowskiego, aneks z rysunku w pracowni dr hab. Rafała Kochańskiego.

Przez wiele lat pracowała jako dyrektorka artystyczna w dużym wydawnictwie prasowym, dziś jest malarką i niezależną projektantką graficzną, specjalizującą się w projektowaniu do druku i sieci. Zajmuje się także ilustracją do książek i czasopism.

Laureatka I nagrody w Ogólnopolskim konkursie malarskim „Światłoczułość”. Swoje prace prezentowała na indywidualnych i zbiorowych wystawach w Polsce, Szwajcarii, Wielkiej Brytanii, Litwie i Stanach Zjednoczonych.