You are currently viewing TEATR POLSKA: spektakl „Kobieta z wydm”

Zapraszamy na spektakl „Kobieta z wydm” Instytutu Teatru Przedmiotu, który odbędzie się 18 listopada (piątek) o godz. 18:00 na scenie przy Świerkowej 1. Wstęp wolny. Obowiązują bezpłatne wejściówki. Kontakt: [email protected], tel. 571 271 790.

Wejściówki dostępne na: https://bilety.io/FdgW7 lub w biurze na Świerkowej 1

„Kobieta z Wydm” to inscenizacja powieści japońskiego noblisty Abe Kobo pod tym samym tytułem. Spektakl jest autorską interpretacją poruszanego w książce problemu wolności jednostki w obliczu zagrożenia bytu całego społeczeństwa. Przedstawienie jest realizowane w technice teatru figur kinetycznych autorstwa prof. Piotra Bożyka. Dwie ścieżki narracji, obecne zazwyczaj w teatrze przedmiotu jako swoista polifoniczność bytów – osobowego i przedmiotowego, znaczą dwie historie: literacką – przygody naukowca, który w poszukiwaniu rzadkiego owada zostaje zwiedziony w pułapkę, w której sam zmuszony żyć jest jak owad i artysty, który dla sztuki opuszcza kobietę i wpada w sidła innej.

Spektakl dopełniają figury witrażowe kobiecych bohaterów spektaklu. Prezentacji spektaklu towarzyszy wystawa rzeźb kinetycznych oraz warsztaty rzeźby teatralnej i teatru rzeźby oraz spotkanie autorskie.

Scenariusz i inscenizacja – Adam Walny
Rzeźby kinetyczne – Piotr Bożyk
Muzyka – Chiao – Hua Chang
Światło – Mariusz Cholajda
Witraże – Adam Walny
Występują – Adam Walny, Mariusz Cholajda

Adam Walny – absolwent Wydziału Reżyserii Teatru lalek Akademii Teatralnej w Warszawie, dyplomowany snycerz. Od 1995 roku prowadzi autorski teatr przedmiotu Walny-Teatr. W 2007 roku założył Instytut Teatru Przedmiotu – objazdowy zespół edukacji teatralnej.

Walny-Teatr działa od 1995 roku. W tym czasie zagrał na ponad 300 festiwalach w kraju i na świecie. Zrealizował 18 autorskich spektakli w pionierskich technikach teatru przedmiotu: marionety podwodne, pałuby, kino manualne, figury-instrumenty, nadmarionety klawiszowe, obiekty wielofunkcyjne. Teatr działa zarówno w warunkach studyjnych jak plenerowych. W instytucjach oraz niezależnie. Prowadzi działalność zarówno laboratoryjną jak edukacyjną.

Instytut Teatru Przedmiotu jest jedyną w Polsce organizacją zrzeszającą niezależnych, profesjonalnych artystów teatru przedmiotu, organizuje im pracę podczas wydarzeń artystycznych w kraju i za granicami, organizuje festiwale, objazdy teatralne, programy edukacyjne oraz lokalne działania kulturowe. Prowadzi działania popularyzatorskie, naukowe, organizuje wystawy oraz produkuje spektakle i wydarzenia, dokumentuje i promuje autorskie oryginalne techniki teatru przedmiotu.

Projekt TEATR POLSKA jest organizowany przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego.
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.