You are currently viewing Rzemieślnicy w Podkowie Leśnej

Zapraszamy do Pałacyku Kasyno na wystawę prac rzemieślniczych braci Mieczysława Edwarda i Eugeniusza Pawlaków. Wstęp wolny.

MIECZYSŁAW EDWARD PAWLAK 1920-2000
Rzemieślnik Mistrz Szewski

EUGENIUSZ PAWLAK 1932-2020
Rzemieślnik Elektryk

Na kameralnej wystawie zostaną zaprezentowane sylwetki Braci, unikatowe przedmioty twórców rzemieślników związanych z Podkową Leśną, archiwalia dokumentujące osiągnięcia oraz pamiątki z kolekcji prywatnej Rodziny Państwa Pawlaków.

Specjalne podziękowania za pomoc przy organizacji wystawy dla Pani Justyny i Oresta Pawlaków oraz Pani Marii Kowalewskiej.

Organizator: Centrum Kultury i Inicjatyw Obywatelskich w Podkowie Leśnej
Partner: Towarzystwo Przyjaciół Miasta Ogrodu Podkowa Leśna

MIECZYSŁAW

W czerwcu 1947 roku rodzina zamieszkała w lokatorskiej kamienicy w Brwinowie, a 1970 roku we własnym domu na brwinowskim osiedlu „Zatrudy”. Od połowy 1947 roku ojciec pracował w zakładzie szewskim w Radości pod Warszawą, a od wczesnych lat pięćdziesiątych do lat dziewięćdziesiątych (prawie czterdzieści lat!) prowadził warsztat szewski w Podkowie Leśnej w lokalu wynajmowanym od p. Wolskiej (ul. Brwinowska, przy stacji kolejki WKD). Działał w Cechu Rzemiosł w Pruszkowie, którego był członkiem. Tata zawsze czuł się bardzo mocno związany z Podkową Leśną. Kochał Podkowę, lubił podkowiańskich ludzi, cenił sobie wyjątkową atmosferę miasta i przedwojenny sznyt. Często toczył długie rozmowy z klientami, którzy przynosili do naprawy obuwie, zamawiali (obstalowywali) nowe buty na miarę (,których fasony sam projektował) lub przychodzili na pogawędkę, czekając na przyjazd kolejki. W warsztacie zawsze stały dwa krzesła dla klientów…

Fragment wspomnień córki Mieczysława Pawlaka Marii Kowalewskiej

EUGENIUSZ

W 1974 roku Eugeniusz kupił w Podkowie Leśnej dom od pp. Kościańskich przy ul. Szczyglej. Mieszkali w nim także rodzice żony – Leokadia z domu Bonikowska i Stefan Olejniczakowie. W swoim prywatnym ogrodzie Eugeniusz założył warsztat i prowadził w nim zakład rzemieślniczy, w którym zatrudniał do 14 pracowników. Ta firma produkująca mosiężne lampy była jego wielką pasją. Tworzył przeróżne lampy, kinkiety, żyrandole z mosiądzu. Jeździł na warszawskie targi (Wrzeciono, Koło), wyszukiwał różnorodne, przedwojenne lampy i wzorując się na nich, wymyślał i tworzył nowe. Tę rzemieślniczą działalność prowadził do końca życia.
W podkowiańskim domu zachował się zbiór wyrobów z mosiądzu wykonanych przez Eugeniusza Pawlaka. Wiele z nich prezentujemy na wystawie – pozostają świadectwem epoki oraz artystycznego zamiłowania ich twórcy.

Fragment wspomnień opracowany przez TPMOPL na podstawie wspomnień syna Eugeniusza Pawlaka – Oresta Pawlaka