You are currently viewing Wystawa rzeźby i medalierstwa prof. Hanny Jelonek

W najbliższą sobotę 17 lutego zapraszamy do Pałacyku Kasyno na finisaż wystawy rzeźby i medalierstwa autorstwa mieszkanki Podkowy Leśnej prof. Hanny Jelonek. Początek o godz. 16.00. Wstęp wolny.

Prof. Hanna Jelonek jest laureatką dwóch prestiżowych, międzynarodowych nagród za wybitne osiągnięcia w sztuce medalierskiej:
The J. Sanford Saltus Medal Award
oraz
Mel Wacks Judaica Art Medal Award 2023

Kuratorzy wystawy: Mariusz Płoszaj-Mazurek, Sylwia Krzemianowska
Organizator: Centrum Kultury i Inicjatyw Obywatelskich w Podkowie Leśnej
Patronat Honorowy: Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie

Prof. Hanna Jelonek studiowała na Wydziale Malarstwa, Grafiki i Rzeźby w Rzeźby w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych we Wrocławiu (lata 1976 –1978); od 1978 roku na Wydziale Rzeźby w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie w Pracowni Rzeźby prowadzonej przez prof. Kazimierza Gustawa Zemłę. Dyplom z wyróżnieniem ze specjalizacji medalierstwa uzyskała w 1981 roku pod opieką promotorską prof. Zofii Demkowskiej.

W roku akademickim 1985/86, jako stypendystka Rządu Włoskiego, kontynuowała studia w Szkole Sztuki Medalierskiej w Rzymie
(Scuola dell’Arte Della Medaglia presso la Zecca Romana). W 1990 roku podjęła pracę na Wydziale Rzeźby ASP w Warszawie jako asystentka w Pracowni Medalierstwa i Małej Formy Rzeźbiarskiej, prowadzonej przez prof. Piotra Gawrona. Od 2004 roku prowadzi Pracownię Medalierstwa.

W 1998 roku uzyskała stopień doktora w dziedzinie sztuk plastycznych; habilitację w 2005 roku. W 2020 uzyskała tytuł profesorski. W latach 2012-2019 sprawowała funkcję dziekana Wydziału Rzeźby.

Uczestniczyła w wielu wystawach oraz konkursach krajowych i zagranicznych, prezentując dorobek medalierski, rzeźbiarski i rysunkowy. Prace jej autorstwa znajdują się w zbiorach m.in.: Muzeum Sztuki Medalierskiej we Wrocławiu, Muzeum Miedzi w Legnicy, Muzeum Azji i Pacyfiku w Warszawie oraz w British Museum. Należy do Międzynarodowej Federacji Medalu Artystycznego – FIDEM (International Art Medal Federation); członek Zarządu Głównego FIDEM w latach 2010-2021. Obecnie pełni funkcję Delegata Krajowego FIDEM.