You are currently viewing Sekrety Toeplitzówki i skarby sztuki ludowej

W niedzielę 18 lutego zapraszamy na spacer wokół wyremontowanego niedawno pałacyku Toeplitzów (zajrzymy też do jego wnętrz) i po reliktach folwarku oraz na oprowadzanie po wspaniałych zbiorach sąsiadującego z Toeplitzówką prywatnego Muzeum Polskiej Sztuki Ludowej. Start: godz. 11.00 na przystanku WKD Otrębusy.

Położone w sąsiedztwie Podkowy Leśnej i należące do 1985 r. do podkowiańskiej parafii Otrębusy to wieś szczególna, mieszczą się tu bowiem aż 3 muzea! To także miejscowość związana od 1919 r. ze znaną i zasłużoną rodziną Toeplitzów.

Córki głowy rodu Bonawentury Toeplitza (zwanego Turkiem), Anna Franciszka Wellisch i Maria Meyer zamieszkiwały wraz ze swoimi mężami w dwóch zbudowanych dla nich niezwykłych willach na tzw. Turczynku na skraju Milanówka i Podkowy. Natomiast pałacyk (niekiedy nazywany dworem) w Otrębusach po odzyskaniu przez Polskę niepodległości zakupił dla swojej rodziny wraz z folwarkiem najmłodszy syn Bonawentury Teodor, postać niezwykła, wizjoner zapatrzony w ideę szklanych domów, twórca Warszawskiej Spółdzielni Mieszkaniowej na Żoliborzu. Otrębuską sielankę rodziny Toeplitzów przerwała wojna, szczególnie, że byli oni rodziną o korzeniach polsko-żydowskich. Od 1950 r. Toeplitzówka nie jest już własnością rodziny.


Co ciekawe, dwaj spośród mieszkańców pałacyku, Jerzy Bonawentura Toeplitz, syn Teodora i Krzysztof Teodor Toeplitz, jego wnuk, zapisali ważną kartę w historii polskiego kina. Każdy na swój sposób.

Zapraszamy na spacer wokół wyremontowanego niedawno pałacyku Toeplitzów (zajrzymy też do jego wnętrz) i po reliktach folwarku oraz na oprowadzanie po wspaniałych zbiorach sąsiadującego z Toeplitzówką prywatnego Muzeum Polskiej Sztuki Ludowej, które stworzył i przez wiele lat z pasją prowadził rodowity mieszkaniec Otrębus, znakomity etnograf i kolekcjoner sztuki ludowej, prof. Marian Pokropek.

Prowadzenie spaceru: Agnieszka Wojcierowska. O folwarku opowie mieszkaniec Otrębus i pasjonat lokalnej historii Jan Olszewski. Oprowadzanie po muzeum: Agnieszka Pokropek-Świderska.


Start: przystanek WKD Otrębusy, udział w spacerze jest bezpłatny, mile widziany jest dobrowolny datek na rzecz Muzeum.
Czas trwania: ok. 2,5 godziny.


Partnerami wydarzenia są: Miejska Biblioteka Publiczna im. Wacława Wernera w Brwinowie, Przychodnia Kulturalna w Otrębusach i Muzeum Polskiej Sztuki Ludowej w Otrębusach.