You are currently viewing Pokaz filmu „Porcelit” Ewy Golis

W ramach Europejskich Dni Dziedzictwa, w niedzielę 10 września w sali kina PROJEKT, odbył się pokaz filmu pt. „Porcelit” wg scenariusza i w reżyserii Ewy Golis, opowiadający o historii Zakładów Porcelitu Stołowego „Pruszków”. Spotkanie z autorką po seansie poprowadził Michał Burszta. 

„PORCELIT”

Film dokumentalny o nieistniejących już Zakładach Porcelitu Stołowego „Pruszków” w reżyserii Ewy Golis. W filmie usłyszymy rozmowy z wybitnymi projektantami ceramiki, pracownikami Zakładów, kolekcjonerami, badaczami historii, pasjonatami „Porcelitu”, a także artystami, którzy dają drugie życie wyrobom z Pruszkowa tworząc z nich małe dzieła sztuki. Po filmie zapraszamy na spotkanie z reżyserką Ewą Golis, które poprowadzi Michał Burszta. Film został zrealizowany w ramach Stypendium Twórczego Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Profil filmu za Instagramie: porcelit_

Ewa Golis – reżyserka, absolwentka Szkoły Filmowej w Łodzi. Autorka filmów wielokrotnie nagradzanych na festiwalach filmowych, montażystka telewizyjna i filmowa. Jej film „Szpila” był nagradzany na wielu festiwalach filmowych, a premiery filmów, które montowała odbywały się na największych europejskich festiwalach filmowych („Inny” premiera na międzynarodowym festiwalu filmowym w Cannes w 2018 r., a „Koniunkcja” premiera na międzynarodowym festiwalu filmowym w Locarno w 2022 r.). Pracuje przy największych produkcjach telewizyjnych w Polsce. Jako Kierownik artystyczny prowadziła Podkowiańską Wideokronikę w Podkowie Leśnej. To właśnie tu stawiała pierwsze filmowe kroki pod okiem Profesora Michała Bogusławskiego i to z Podkową Leśną jest związana artystycznie od 17 lat. Reżyserka spektakli teatralnych Nieformalnej Grupy Teatralnej „Między Słowami” („Piosenki Kazika”, „SOS Nr 22”), autorka prawie 50 relacji filmowych z podkowiańskich wydarzeń. Mieszkająca po sąsiedzku, ale sercem zawsze z Podkową Leśną.

fot. Wojciech Kopacewicz