You are currently viewing ZIELONOSĄSIEDZKIE SPOTKANIA FILMOWE – „Lunana – szkoła na końcu świata”

Na kolejne spotkanie w ramach cyklu Zielonosąsiedzkie Spotkania Filmowe zapraszamy już w sobotę 4 marca do kina PROJEKT. Pokażemy film „Lunana. Szkoła na końcu świata”, nominowaną do Oscara podróż do bhutańskiej wioski położonej w Himalajach, piękną opowieść o afirmacji życia w zgodzie z prawami natury. Początek seansu o godz. 18.00. Po filmie zapraszamy na dyskusję. Wstęp wolny.

„Lunana. Szkoła na końcu świata” to filmowa podróż do bhutańskiej wioski położonej w Himalajach. Nominowany do OSCARA film i zdobywca kilkunastu nagród publiczności na festiwalach filmowych jest afirmacją życia w zgodzie z prawami natury. A także lekcją tego, co w życiu jest najważniejsze. „Lunana. Szkoła na końcu świata” jest pierwszym w historii Bhutanu filmem nominowanym do Oscara.

Na sukces filmu przełożyły się na pewno piękne krajobrazy Bhutanu, muzyka i subtelne poczucie humoru, a także klimat samego filmu, który łączy w sobie ujmującą pogodę ducha z przenikliwością spojrzenia na mało znane nam rejony świata. Pawo Choyning Dorji nakręcił film będący afirmacją prostego życia w zgodzie z prawami natury.

Mieszkający w stolicy Bhutanu Ugyen ma jasno sprecyzowany plan na życie. Mężczyzna marzy o karierze piosenkarza i w tym celu planuje wyjechać do Australii. Zanim jednak będzie mógł to zrobić, musi odbyć ostatni rok rządowej służby nauczycielskiej.
Decyzją przełożonych trafia do najbardziej odległej wiejskiej szkoły. Położone na wysokości pięciu tysięcy metrów miejsce nie ma nic wspólnego z wygodnym życiem, jakie do tej pory prowadził. Nie ma tam elektryczności, brakuje jakichkolwiek materiałów edukacyjnych, a w klasie, w której ma prowadzić zajęcia, obok swoich podopiecznych spotkać może… yaka.

Choć początkowo Ugyen chce jak najszybciej stamtąd uciec, zaangażowanie młodych uczniów, ale też serdeczność i niesamowita siła mieszkańców wioski sprawiają, że zaczyna zmieniać opinie o tym wyjątkowym miejscu.

Współorganizacja: Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania „Zielone Sąsiedztwo”. Słowo wstępne i moderowanie dyskusji: Michał Burszta.