You are currently viewing Modowe impresje sentymentalne – Jerzy Antkowiak

W sobotę 14 stycznia zapraszamy do Galerii Kasyno na finisaż wystawy prac malarskich, rysunków oraz archiwaliów ze zbiorów ikony świata mody polskiej – Jerzego Antkowiaka. Początek o godz. 15.00. Wstęp wolny.

Na kameralnej wystawie zostaną zaprezentowane prace malarskie i rysunki tworzone obecnie przez artystę oraz archiwalia

  • pamiątki, nagrody i unikatowe stroje z kolekcji prywatnej Jerzego Antkowiaka, dokumentujące osiągnięcia najwybitniejszego projektanta Mody Polskiej.

Organizatorzy składają specjalne podziękowania za pomoc przy organizacji wydarzenia Tomaszowi Ossolińskiemu – Atelier, Ewie Rzechorzek, Tadeuszowi Rolke, Adamowi Wyszyńskiemu i Katarzynie Bułtowicz – Gazeta Wyborcza (Agencja Gazeta.pl), Alicji Matrackiej-Kościelny – Dyrektor Muzeum im. A. i J. Iwaszkiewiczów – Stawisko

Organizator: Centrum Kultury i Inicjatyw Obywatelskich w Podkowie Leśnej
Partnerzy: Miasto Wolsztyn, Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Sosnowcu – Zespół Szkół Projektowania i Stylizacji Ubioru w Sosnowcu, Pracownia Born To Create Jaga Hupało, Firma Advertis

ZBIGNIEW JERZY ANTKOWIAK
Kreator, stylista, twórca, najbardziej rozpoznawalny projektant w czasach PRL-u – ikona i legenda Mody Polskiej

Urodzony w 1935 roku, pochodzący z Wolsztyna polski projektant mody. Absolwent Liceum Ogólnokształcącego w Wolsztynie,
a następnie Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych we Wrocławiu.

Od 1961 roku projektant czołowej modowej marki – Mody Polskiej. Bliski współpracownik i asystent legendarnej Jadwigi Grabowskiej – projektantki mody i pierwszej dyrektor artystycznej Mody Polskiej. W 1968 roku stworzył nowy zespół projektantów a w latach 1979-1985 pełnił funkcję dyrektora ds. wzornictwa w Modzie Polskiej. W latach 1979 – 1997 Kierownik Artystyczny Mody Polskiej. Przez wiele lat zajmował się edukacją, wykładowca m.in. w Zespole Szkół Projektowania i Stylizacji Ubioru w Sosnowcu, Szkole Artystycznego Projektowania Ubioru i Szkoły Konstrukcji Ubioru w Krakowie.

Laureat licznych prestiżowych nagród i wyróżnień w kraju i za granicą. W 2019 roku wyróżniony przez łódzką Akademię Sztuk Pięknych, która nadała mu tytuł honoris causa.