You are currently viewing Narodowe Czytanie: „Ballady i romanse”

Wspólnie z Biblioteką Publiczną im. Poli Gojawiczyńskiej serdecznie zapraszamy 3 września o godz. 12.00 do Parku Przyjaźni Polsko-Węgierskiej (róg ul. Akacjowej i Jana Pawła II), na tegoroczną odsłonę Narodowego Czytania. Wstęp wolny.

Zainauguruje je fragment jednego z utworów pomieszczonych w tomie „Ballady i romanse” Adama Mickiewicza, który przeczyta Burmistrz Miasta Ogrodu Podkowy Leśnej Artur Tusiński.

Następnie widzowie będą mieli możliwość wysłuchania wybranych „Ballad i romansów” Adama Mickiewicza w interpretacji znanych i lubianych aktorów Bożeny Furczyk oraz Marcina Popczyńskiego, którzy przedstawiali już podkowianom podczas wcześniejszych edycji Narodowego Czytania m.in. tekst Balladyny J. Słowackiego (dostępny na kanale YouTube Biblioteka podkowiańska)

W trakcie wydarzenia, także widzowie będą mogli włączyć się do głośnego czytania wybranych przez siebie fragmentów lub dla wytrwałych całych utworów Wieszcza – do pobrania ze strony www.mbp-podkowalesna.pl

„Ballady i romanse” zostały po raz pierwszy opublikowane w czerwcu 1822 roku w Wilnie jako główna część pierwszego tomu „Poezyj” Adama Mickiewicza. Pisany w latach 1819–1821 cykl wierszy wyznaczył początek dziejów poezji romantycznej w Polsce, stając się dla nowej epoki jednym z najważniejszych punktów odniesienia. To zbiór nowatorski i oryginalny, a jednocześnie ujmujący naturalnością stylu i prostotą języka. Wiersze ukazują szerokie możliwości pisarskie wybitnego autora, który na tle nastrojowej przyrody wykreował fascynujący i wyjątkowy świat pełen uczuciowości, fantazji i ludowej moralności. Zbiór Mickiewiczowskich poezji rychło stał się literackim wydarzeniem, wzbudzając wielki entuzjazm wśród miłośników literatury narodowej. Do dziś wiersze tego cyklu są niezwykle popularne, a ich współczesne znaczenie dla polskiej kultury potwierdza Rok Romantyzmu Polskiego, ogłoszony w 2022 roku z okazji dwóchsetlecia wydania zbioru.