W niedzielę 22 września zapraszamy do Pałacyku Kasyno na koncert pieśni romantycznych w wykonaniu trio: Elwira Janasik (mezzosopran), Anna Simińska (sopran) i Jolanta Pszczółkowska-Pawlik (fortepian). Początek o godz. 17.00. Wstęp wolny.
W programie koncertu usłyszymy pieśni Franciszka Schuberta (1797-1828) – zwanego „ojcem pieśni romantycznej”, wybrane utwory Roberta Schumanna (1810-1856) z jednego z najwybitniejszych jego cykli „Liederkreis”.
Następnie zostaną zaprezentowane kompozycje polskich twórców doby Romantyzmu – Stanisława Moniuszki (1819-1872) i odkryte po niemal 100 latach zapomnienia – zjawiskowe pieśni Piotra Maszyńskiego (1855-1934). W programie znajdzie się także prezentacja pieśni Gustawa Mahlera (1860-1911).
A to wszystko w wykonaniu znakomitych śpiewaczek
Anny Simińskiej – sopran koloraturowy oraz Elwiry Janasik – mezzosopran, którym na fortepianie partnerować będzie Jolanta Pszczółkowska-Pawlik.
ANNA SIMIŃSKA
Ukończyła Akademię Muzyczną im. F. Chopina wWarszawie w klasie prof. Jolanty Janucik. Swoją edukację kontynuowała w Kunstuniversität Graz (Austria) w klasie Joanny Borowskiej. Stypendystka Instytutu Austriackiego w Warszawie, Keimyung Research Foundation oraz MKiDN. Laureatka m.in. I nagrody na Międzynarodowym Konkursie Sztuki Wokalnej im. Ady Sari w Nowym Sączu (2007) oraz II nagrody na Międzynarodowym Konkursie Wokalnym im. F. Tagliaviniego w Deutschlandsberg (2008). Zadebiutowała w TWON w Warszawie partią Królowej Nocy w Czarodziejskim flecie Mozarta oraz wcieliła się w rolę Paminy w tymże dziele, występując na otwarciu Teatru MUMUTH w Grazu.
W 2007 roku zadebiutowała w Wiedniu w Schönbrunn Musiktheater w roli Adeli w operetce Zemsta nietoperza Johanna Straussa, co było początkiem jej międzynarodowej kariery. Rok później była uczestnikiem Young Singers Project na Salzburger Festspiele. Ponadto wystąpiła na Brucknerfestpiele w Linzu w roli Flaminii w operze Il mondo della luna Haydna, następnie zadebiutowała na festiwalach Aix-en-Provence oraz Salzburger Osterfestspiele jako Woglinde w Zmierzchu bogów Wagnera z towarzyszeniem Berliner Philharmoniker pod batutą sir Simona Rattle.
W 2009 roku zadebiutowała w Wiener Staatsoper partią Adeli w Zemście nietoperza pod kierownictwem Bertranda de Billy z towarzyszeniem Wiener Philharmoniker. Następnie wystąpiła tam jako Królowa Nocy w Czarodziejskim flecie. Wykonywała tę partię m.in. w Royal Opera House w Londynie, Opéra Bastille w Paryżu, Washington National Opera, Staatsoper Berlin, Opera w Tokio, Semperoper Dresden, Oper Frankfurt, Staatsoper Hamburg a w roku 2023 w Teatro Colon (Argentyna) a w roku 2024 w San Francisco Opera (USA)..Występowała również na deskach Berliner Staatsoper, Oper Bonn, Komische Oper w Berlinie, Oper Graz, na Festiwalu w Glyndebourne, Opéra de Limoges, na Bayreuther Festspiele.
Brała także udział w wielu koncertach. Do najważniejszych należą: AIDS Gala w Deutsche Oper am Rhein w Düsseldorfie,Carmina Burana Orffa w Musikverein w Wiedniu (partia sopranu), gale operowe w KKL Luzern, Alte Oper we Frankfurcie czy Konzerthaus w Baden Baden. W 2015 roku wystąpiła z Brynem Terfelem i Sonyą Yonchevą na gali koncertowej Life Reimagined w Royal Opera House. Na zaproszenie maestro Antonio Pappano wzięła udział w filmie dokumentalnym Pappano’s Classical Voices, wyprodukowanym przez telewizję BBC, u boku A.Netrebko, J. DiDonato, J. Kaufmanna i D. Damrau.W roku 2021.Wraz z A.Rehlis, L. Zalesińską i J. Pszczółkowską-Pawlik wzięła udział w nagraniu płyty „Piotr Maszyński – Pieśni vol.2 ( 2022 DUX) zaś w roku 2023 z jej udziałem ukazała się na rynku płyta „Moniuszko – Pieśni vol. 8”.
ELWIRA JANASIK
Absolwentka UMFC w Warszawie w klasie śpiewu solowego prof. Ryszarda Cieśli. Laureatka II nagrody na XVIII Międzynarodowym Konkursie Wokalnym im. Ady Sari w Nowym Sączu, finalistka IV Międzynarodowego Konkursu im. A. Didura w Bytomiu, gdzie otrzymała nagrodę specjalną Wiesława Ochmana oraz finalistka I Ogólnopolskiego Konkursu Wokalnego im. Bogusława Paprockiego. Wielokrotna stypendystka MKiDN oraz Stypendium Fundacji Pro Polonia Society. Jest laureatką pierwszych miejsc na festiwalach i konkursach o zasięgu ogólnopolskim oraz międzynarodowym: III nagrodę na IV Konkursie Wokalnym im. I.J. Paderewskiego w Bydgoszczy, III nagrodę na XIV Międzyuczelnianym Konkursie Wokalnym „W Kręgu Słowiańskiej Muzyki Wokalnej”. Otrzymała nagrodę dla najlepszego mezzosopranu na III Międzynarodowym Konkursie Wokalnym im. Giulio Perottiego w Ueckermünde.
Występowała kreując główne partie w teatrach operowych w Polsce i zagranicą : Teatr Wielki w Łodzi (S.Moniuszko-Straszny dwór-Jadwiga, R.Wagner-Holender tułacz-Mary), Opera Bałtycka ( G.Verdi-Rigoletto – Magdalena, G.Verdi-Nabucco – Fenena, G.Puccini-Madame Butterfly – Suzuki, S.Moniuszko-Straszny dwór – Jadwiga), Opera na Zamku w Szczecinie (G.Bizet-Carmen – Mercedes) ,TWON (B.Britten-Sen nocy letniej), Teatr Polski w Poznaniu (spektakl teatralny – Teatr Polski w Poznaniu-Trojanki wg.Eurypidesa – Kasandra), Warszawska Opera Kameralna (W.A.Mozart-La Clemenza di Tito – Sekstus, Idomeneo – Idamante), Collegium Nobilium w Warszawie, Teatro Lope de Vega w Hiszpanii, Festiwal Dramma per musica・ (opera L.Vinci-Semiramida Riconosciuta oraz oratorium A.Stradella – San Giovanni Battista – partia tytułowa), Teatr Muzyczny w Lublinie (J.Strauss-Baron cygański- Czipra), Opera Wrocławska (W.A.Mozart-Cosi fan tutte- Dorabella).
W roku 2021 wystąpiła jako solistka wraz z Capellą Cracoviensis na dorocznej Gali wręczenia Fryderyków w Operze na Zamku w Szczecinie.W 2017 wraz z pianistką J.Pszczółkowską -Pawlik nagrała recital – program dla TVP Kultura „Scena klasyczna”, a w 2022 roku wzięła udział w „Maratonie Chopinowskim” transmitowanym live na antenie Polskiego Radia. W roku październiku 2023 wystąpiła na deskach Teatru Wielkiego – Opery Narodowej w światowej premierze opery Krzysztofa Meyera -”Ślepy tor”.
Ważnym wątkiem w działalności artystki są projekty performatywne. Wystąpiła na Międzynarodowym Festiwalu Sztuk Perfomatywnych w Hamarze wraz z Izabelą Hamczyk w performansie pt. Tonus oraz na Festiwalu OFF w Teatrze Akt na Grochowie wraz z Teatrem Limen Sylwi Hanff w spektalu – Opera Butoh na mezzosopran,wiolonczelę, elektronikę i video- „Ogrody Opuściły Swoje drzewa”. Współpracuje również z Fundacją Zdzisława Beksińskiego- występowała m.in. w Katowickim Spodku oraz w Tauron Arena Kraków wykonując Requiem Alfreda Sznittke oraz Sine Titulo Szymona Sutora.
Do jej działań zaliczają się również projekty łączące multimedia wraz z muzyką klasyczną m.in. stworzyła video-art „Misterium Antoni” wraz z Jagą Hupało w reżyserii Andrzeja Miękusa do muzyki Monteverdiego – lamentu barokowego Arianny we współpracy z Miss God, która tworzy muzykę darkwave. Pokaz filmowy ukazał się m.in. na Festiwalu Góry Literatury Olgi Tokarczuk.
Ma w swym dorobku nagranie trzech płyt CD – Moniuszko – Pieśni vol.1 i vol.4 (2014, 2019 Pawlik Relations), Stanisław Moniuszko – Msze:d-moll, Es-dur,Des-dur wyk. Orkiestra Polskiego Radia w Warszawie dyr. Michał Klauza (2019 Polskie Radio).
Na stałe współpracuje z pianistką Jolantą Pszczółkowską-Pawlik.
JOLANTA PSZCZÓŁKOWSKA-PAWLIK
Pianistka, kameralistka, producent, menedżer kultury, laureatka Nagrody Grammy 2014 jako producentka płyty „Night in Calisia”. Absolwentka Akademii Muzycznej im. F. Chopina w klasie fortepianu prof. B. Hesse-Bukowskiej i kameralistyki w klasie prof. K. Makowskiej-Ławrynowicz. Prowadzi działalność menedżerską jako prezes Across Music Foundation oraz dyrektor Agencji Koncertowej Pawlik Relations. Od 2023 pełni funkcję prezesa Towarzystwa Miłośników Muzyki Moniuszki. Od 2022 jest również wiceprezesem Fundacji Muzycznej im. Profesora K. Pustelaka. Stworzyła festiwal pieśni i muzyki kameralnej Moniuszko na Trakcie Królewskim a w chwili obecnej jest realizowana szósta edycja tego wydarzenia – 2019, 2020, 2021,2022, 2023, 2024.
Pianistka ma na swoim koncie nagranie czternastu płyt, (których jest również producentem – co jest godne podkreślenia), w tym dwóch z cyklami F. Schuberta – Die Schöne Müllerin (2012 DUX) i Winterreise (2015 DUX) . Od roku 2021, równolegle z premierami kolejnych płyt z pieśniami S. Moniuszki, pianistka nagrywa serię płyt realizowanych z Programu MKiDN „Muzyczny ślad” z odkrytymi po ponad stu latach zapomnienia, pieśniami polskiego kompozytora przełomu XIX i XX wieku – Piotra Maszyńskiego (1855-1934). Na rynku ukazały się trzy płyty, będące światowymi premierami fonograficznymi(DUX vol.1-2021, vol.2-2022, vol.3-2023)
W ostatnim czasie pianistka koncentruje swoją pracę nad nagraniem kompletu pieśni Stanisława Moniuszki. Na rynku ukazało się już dziewięć płyt z jej autorskiej serii: Moniuszko-Pieśni vol.1 – 2014, vol. 2 – 2016, vol. 3 – 2019, vol.4 – Ballady – 2019, vol.5 – 2020, vol.6 – 2021, vol.7 – 2022, vol.8 – 2023, vol.9 – 2023. W roku 2024 płyta vol.8 z tej serii otrzymała nominację do nagrody Fryderyk. Premiera kolejnej płyty z tej serii -vol.10 planowana jest na 13.10.2024.
Artystka prowadzi intensywną działalność jako producentka płyt swojego męża – pianisty i kompozytora – Włodka Pawlika a także syna – multiinstruentalisty, kompozytora – Łukasza Pawlika, mając na swoim koncie wydanie ponad 30 płyt ,w tym nagrodzoną Grammy Night in Calisia 2012 a także bestsellerowe inne tytuły..Jako menedżer zrealizowała ponad 500 koncertów zarówno z muzyką klasyczną, jak też z projektami jazzowymi. W roku 2018 została Laureatką Perły Honorowej w dziedzinie Kultury w rankingu magazynu Polish Market.
W 200. Rocznicę urodzin Stanisława Moniuszki 5 maja 2019 r. na zaproszenie Kancelarii Prezydenta RP brała udział w projekcie Narodowe Granie.
Autorski projekt koncertowy Jolanty Pszczółkowskiej- Pawlik z pieśniami S. Moniuszki w wykonaniu studentów Wydziału Wokalnego UMFC był prezentowany na licznych festiwalach, wydarzeniach muzycznych m.in. na 56. Festiwalu Moniuszkowskim w Kudowie-Zdroju 2018, Festiwalu im. J. Waldorffa w Radziejowicach 2019 r i innych.
W 2020 roku we współpracy z TWON zrealizowała jako reżyser cykl filmów pod wspólnym tytułem: Portrety Wielkich Mistrzów Polskiej Sceny Operowej. Od wielu lat zasiada w jury Międzynarodowych Konkursów Wokalnych im. H. Słonickiej w Suwałkach. 26 października 2019 wystąpiła w Copernicus Center w Chicago na uroczystym koncercie z okazji Roku Moniuszkowskiego.
W roku 2023 zostałą nominowana do Nagrody Norwida. Od roku 2023 zasiada w Kapitule Nagrody Młody Promotor Polski, której patronuje małżonka Prezydenta RP.
Pianistka jest uznawana za jednego z czołowych promotorów młodych talentów w dziedzinie sztuki wokalnej. Od ponad 30.lat pracuje na Wydziale Wokalnym Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie. W roku 2024 otrzymała od Prezydenta RP tytuł Profesora w dziedzinie Sztuk muzycznych
www.jolantapawlik.pl