You are currently viewing Tajemnice Turczynka. Opowieść o ludziach i architekturze

W związku z wieloma prośbami postanowiliśmy powtórzyć spacer tematyczny po Turczynku i jego okolicach. Zapraszamy w sobotę 6 lipca godz. 11.00. Zaczniemy na stacji WKD Polesie (ul. Grudowska 65, Milanówek). Wstęp wolny. Przewodnikiem, jak zawsze, będzie Agnieszka Wojcierowska.

Zapraszamy na powtórkę spaceru po Turczynku – najbardziej tajemniczym miejscu w Milanówku, graniczącym z podkowiańskim Stawiskiem Iwaszkiewiczów.

Dwie niezamieszkałe, położone w leśnym parku olbrzymie eklektyczne wille z wieżyczkami budzą zaciekawienie i pytania, jakie historie kryją ich wciąż imponujące mury. W czasie spaceru postaramy się przybliżyć ich fascynującą historię, w której mieszają się wątki z początku XX wieku związane ze zasymilowaną, żydowskiego z pochodzenia, wielce zasłużoną dla Polski rodziną Toeplitzów, Wellischów, Meyerów oraz dramatyczne wydarzenia czasów okupacji, z powojennymi dziejami tych zabytków, kiedy służyły umacnianiu nowego ustroju jako siedziba ZMP, później – leczeniu ludzi chorych na gruźlicę, a w końcu – były przez wiele lat jedynym w okolicy szpitalem.

Spacer stanowi powtórzenie pierwszej wycieczki z przewodnikiem, która odbyła się w styczniu tego roku i zgromadziła rekordową publiczność.

UWAGA ! Nie będzie możliwości wejścia do obiektów zabytkowych, ze względu na ich nie najlepszy stan techniczny.
Start: Przystanek WKD Polesie, ul. Grudowska 65, Milanówek
Prowadzenie : Agnieszka Wojcierowska
Wstęp wolny, czas trwania spaceru: ok. 2 godziny.