You are currently viewing Mars. Podbój i próby cywilizacji – spotkanie z Davidem Lehmanem

W poniedziałek 3 czerwca, w samo południe, zapraszamy na wykład specjalny dla uczniów podkowiańskich szkół „Mars. Podbój i próby cywilizacji”, który wygłosi kapitan David Lehman, emerytowany Szef Programu Kosmicznego NASA, Manager Programu DEEP SPACE 1, GRAIL oraz MARS ODYSSEY PROJECT.

Spotkanie odbędzie się z udziałem Monique Chmielewskiej Lehman, polskiej artystki zajmującej się tkaniną i gobelinem, córki wybitnego rysownika, autora kultowych komiksów „Tytus, Romek i A’tomek” stworzonych przez Henryka Jerzego Chmielewskiego (1923-2021) znanego jako Papcio Chmiel.

Patronat Honorowy: Burmistrz Miasta Podkowa Leśna Magdaleny Eckhoff
Organizatorzy: CKiIO, SP im. Bohaterów Warszawy w Podkowie Leśnej ul. Jana Pawła II 20

David Lehman
CAPT Volunteer Solar System Ambassador and Speaker from NASAs Jet

Kapitan David Lehman Szef Programów Kosmicznych w NASA – Narodowej Agencji Aeronautyki i Przestrzeni Kosmicznej – agencji rządu Stanów Zjednoczonych, w swojej karierze zajmował się ponad 40 projektami, które pomogły w poznaniu planety Mars i Księżyca. Pochodzi z Los Alamos w stanie Nowy Meksyk, USA. Ukończył New Mexico State University w 1972 roku z tytułem Bachelor of Science, Electrical Engineering i posiada tytuł magistra inżyniera elektrotechniki – Colorado State University oraz Dyplom magistra Business Management na West Coast University. David Lehman pracował w California Institute of Technology’s Jet Propulsion Laboratory (JPL) w Pasadenie w Kalifornii, USA od 1980 r. do przejścia na emeryturę rok temu.

Do jego najważniejszych osiągnięć zawodowych należą:
Dyrektor techniczny ds. rozwoju podsystemu zarządzania postawą i informacją na Marsie w ramach misji Deep Space One, Dyrektor misji Gravity Recovery and Interior Laboratory (GRAIL) oraz Dyrektor misji Mars Odyssey.
Lehman był oficerem inżynierii nuklearnej marynarki wojennej na USS Abraham Lincoln. Po ukończeniu czynnej służby na atomowych okrętach podwodnych kontynuował pracę jako rezerwista marynarki wojennej i jest emerytowanym kapitanem marynarki wojennej.

Otrzymał medal za wybitne osiągnięcia NASA za pracę nad Mars Pathfinder, medal za wybitne osiągnięcia przywódcze NASA za pracę nad Deep Space One oraz medal za wybitne osiągnięcia przywódcze NASA za pracę nad GRAILem.
Jego odznaczenia Marynarki Wojennej obejmują Medal Zasłużonej Służby i Medal Wyróżnienia Marynarki Wojennej.
Mieszkają z żoną polską artystką, Monique Chmielewska-Lehman w Pasadenie w Kalifornii z psem ChaCha, Monique jest znana w Polsce jako Córka Papcia Chmiela słynnego rysownika komiksów.

Monique Chmielewska-Lehman

Absolwentka Liceum Plastycznego w Łazienkach Królewskich i warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych wydziału Konserwacji Rzeźby. Monique Chmielewska-Lehman zajmuje się sztuka materiału, gobelinami i przestrzenną rzeźbą, jej prace znajdują się w zbiorach muzealnych na całym świecie (Watykan, Muzeum Sztuki w Long Beach, Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi, prof. Lin Lecheng 林乐成 Fiber Art Museum, Beijng oraz Muzeum Kosmicznym w Cape Canaveral, FL), a także w wielu amerykańskich budynkach użyteczności publicznej, ratuszach, kościołach, szpitalach i synagogach.

Twórczość Monique kontynuuje wielowiekowy rozwój unikalnej, współczesnej polskiej tradycji sztuki włókienniczej, nieznanej wcześniej w Ameryce i tworzonej wyłącznie przez polskich artystów. Monique Chmielewska-Lehman, członkini Związku Polskich Artystów Plastyków, dzieli swój czas między pracę przy dużych zamówieniach i kuratorowaniu pokazów artystycznych. Znajomość języków i kultur pomaga jej promować polską sztukę w Azji i obu Amerykach. Osiągnięciem Monique jest rozpowszechnienie europejskich kryteriów wizualnych w Ameryce i Chinach oraz dzielenie się polską kulturą. W Polsce ukazała się biografia Lehman, bogato ilustrowana zdjęciami jej prac.

Opracowała oryginalny styl trójwymiarowej sztuki włókna – ruchomych rzeźb, które zmieniają kształty i mają bogatą paletę barw o zróżnicowanej fakturze. Jej wyjątkową pasją jest Wearable Art, ten rodzaj sztuki wymyślili polscy studenci sztuki, którzy w latach 70. nie mogli kupić modnych ani oryginalnych ubrań, więc stworzyli własne. Jest córką wybitnego rysownika, autora kultowych komiksów „Tytus, Romek i A’tomek” stworzonych przez Henryka Jerzego Chmielewskiego (1923-2021) znanego jako Papcio Chmiel.