You are currently viewing SĄSIEDZKIE SPOTKANIA FILMOWE: Pieśni ziemi

W sobotę 11 maja zapraszamy na kolejny seans w ramach Sąsiedzkich Spotkań Filmowych. O godz. 18.00 przy Świerkowej 1 będzie można obejrzeć piękny dokument „Pieśni ziemi”. Po filmie rozmowa ze znawcami i miłośnikami Norwegii: przyrodniczką Anną Kalinowską i geografem Januszem Radziejowskim. Wstęp wolny.

Reżyserka przed trzydziestu laty opuściła rodzinny dom. Dziś odwiedza z kamerą górskie rejony zachodniej Norwegii, by podążając śladami swych rodziców i przodków, odpowiedzieć sobie na pytanie: skąd jestem? Będzie to spotkanie z lokalną historią, ale przede wszystkim z dziewiczą w tym rejonie naturą, z nieustającym cyklem narodzin i śmierci. Historia rodzinna zamienia się tu w zapierający dech wizualno-dźwiękowy poemat. Stosując podwójną skalę – mikro i makro – film odsłania przed nami świat intymny i zarazem bardzo uniwersalny.

Film został uhonorowany nagrodą Samsung Excellence Line za wyjątkową jakość obrazu podczas 63. Krakowskiego Festiwalu Filmowego. Z kolei organizatorzy festiwalu przyznali “Pieśniom ziemi” rekomendację do Europejskiej Nagrody Filmowej w kategorii dokumentalnej.

Reżyseria: Margreth Olin

Scenariusz: Margreth Olin

Zdjęcia: Lars Erlend Tubaas Oymo

Muzyka: Rebekka Karijord

Montaż: Michał Leszczylowski

Dźwięk: Tormod Ringnes

Producent: Margreth Olin, Wim Wenders, Liv Ullmann

Produkcja: Speranza Film

Czas trwania: 90′
(z opisu dystrybutora)

Gośćmi specjalnymi pokazu będą Anna Kalinowska – przyrodnik i Janusz Radziejowski – geograf, znawcy i miłośnicy Norwegii.