You are currently viewing Spacer śladami gwiazd, artystek, pisarek i automobilistek

W niedzielę 10 marca zapraszamy na kolejny spacer tematyczny z Agnieszką Wojcierowską. Tym razem ruszymy podkowiańskimi śladami zarówno słynnych, jak i mniej znanych, acz intrygujących kobiet. Zaczynamy o godz. 11.00 na stacji WKD Podkowa Leśna Głowna. Wstęp wolny.

Podkowa Leśna, modna przed wojną wśród „lepszego towarzystwa”, dogodnie skomunikowana kolejką EKD, która odjeżdżała z samego centrum Warszawy, od początku przyciągała ludzi sztuki, sceny, literatury, a także ekskluzywnej rozrywki, jaką były wyścigi dostępnymi wówczas dla nielicznych automobilami.

To tu m.in. zbudowało swoją willę rodzeństwo Władysław Trapszo i wielka gwiazda sceny i ekranu Mieczysława Ćwiklińska ze sławnego od końca XIX wieku (sic!) teatralnego klanu Trapszów, tu zamieszkała w jednym z najbardziej awangardowych domów znana „skandalistka” Irena Krzywicka, tu znalazła schronienie w czasie okupacji i zbudowała domek po wojnie jedna z najbardziej rozpoznawalnych pisarek międzywojnia Pola Gojawiczyńska, tu zajeżdżały limuzyny i sportowe wozy znanej automobilistki Haliny Regulskiej, tu w czasie okupacji i parę lat po niej mieszkała polska olimpijka Maria Kwaśniewska-Maleszewska.

Ale oprócz gwiazd i kobiet z pierwszych stron gazet mieszkały tu też kobiety drugiego planu, np. jedne z pierwszych polskich lekarek.

Przybliżymy miejsca związane z bohaterkami spaceru i dzieje niektórych z nich, zarówno gwiazd, jak i tych o mniej znanych nazwiskach, m.in.:

– słynnej przez dziesięciolecia „Ćwikły” – Mieczysławy Ćwiklińskiej, skądinąd przez pewien czas związanej ślubną przysięgą z pisarzem i późniejszym mieszkańcem Brwinowa, Zygmuntem Bartkiewiczem,

– „gorszycielki” Ireny Krzywickiej, wielkiej miłości Tadeusza Boya- Żeleńskiego

– dr Stefanii Hertzowej z domu zwanego Kurzą Stopką

– Hanny Modrzewskiej-Nowosielskiej – tworzącej tu od lat 70. XX w. artystki ceramiczki i scenografki, autorki projektów bardzo modnej dziś peerelowskiej porcelany

Zachowała się większość zajmowanych przez bohaterki spaceru willi i domów, choć niektóre, jak Irambo, czy domek Gojawiczyńskiej, zostały już niestety tylko we wspomnieniach.

Prowadzenie spaceru: Agnieszka Wojcierowska

Udział bezpłatny, start – stacja WKD Podkowa Leśna Główna