You are currently viewing Pożegnanie Angusa Graya Burbridge’a

Z ogromnym smutkiem przyjęliśmy wiadomość o śmierci Angusa Graya Burbridge’a, wspaniałego rysownika, ilustratora i satyryka, a prywatnie mieszkańca Milanówka i Przyjaciela naszego Centrum.

Tworzył ilustracje m.in. do tak znanych tytułów prasowych jak: Sunday Telegraph, Playboy czy Stern a także projektował okładki książek Stephena Kinga. W 2020 roku mieliśmy zaszczyt i wielką przyjemność organizować wystawę jego prac ilustracyjnych (prezentowanych wcześniej m.in. w Londynie) „Brytyjski humor w Galerii Kasyno”.

Był tego humoru najlepszym przykładem i wyrazicielem, a jego ciepłą ironię, kaskadę zaskakująco zabawnych skojarzeń i zwykłą ludzką serdeczność będziemy mieli w pamięci już zawsze. Rodzinie, bliskim i przyjaciołom Angusa składamy najgłębsze wyrazy współczucia.

Angus Gray Burbridge

Pracował dla wydawnictw i agencji brandingowych w Wielkiej Brytanii, Niemczech, na Cyprze i w USA. W Wielkiej Brytanii ilustrował dla Sunday Telegraph i Radio Times, w Niemczech dla Freundin Magazine, Playboy Deutschland i Stern. Wieloletnia współpraca z Bertelsmann to serie okładek jak dla powieści Stevena Kinga. Jego ilustracje stworzyły rozpoznawalność takich marek jak austriackie likiery i praliny Mozart, polskie Pudliszki (w obu przypadkach zaprojektował całą markę), czy ostatnio fińska margaryna FINUU i duet win Pinot Grigio i Primitivo – ANGELLO.
W dzieciństwie zapalony archeolog-amator chętnie angażował się w projekty związane z tym tematem. Okładki naukowych publikacji, czy ikona Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej to jego cichy wkład w polską archeologię…

Pasja ilustratorska nie mieści się w ramach komercji i zaowocowała ilustracyjnymi komentarzami zamieszczanymi na Fb: www.facebook.com/theGrayH i wieloma seriami ilustracji tworzonymi „dla siebie” i dla tych, którym odpowiada specyficzne poczucie humoru i dystans do świata.

Wybrane z nich można zobaczyć na stronie: https://www.angusburbridge.com

Ostatnia wystawa Angusa miała miejsce w 2018 roku w Londynie – The Brick Lane Gallery prezentowała kolekcję portretów: PET DREAMS.