You are currently viewing ZIELONOSĄSIEDZKIE SPOTKANIA FILMOWE: „Na zawsze Melomani”

W sobotę 18 listopada zapraszamy na kolejne Zielonosąsiedzkie Spotkania FIlmowe w ramach, których będzie można zobaczyć film dokumentalny "Na zawsze Melomani" poświęcony początkom polskiego jazzu. Początek o godz. 18.00 przy Świerkowej 1. Przed filmem spotkanie z producentem Igorem Mertynem. Wstęp wolny.

Wszystko zaczęło się od paczki z płytami jazzowymi, która ze Stanów Zjednoczonych, przez Szwajcarię, przypadkiem dotarła do łódzkiego oddziału YMCA. Gdyby trafiła gdzie indziej, nigdy nie usłyszelibyśmy Melomanów – bandu, który w latach pięćdziesiątych tworzyły muzyczne osobowości polskiej sceny jazzowej – Jerzy „Duduś” Matuszkiewicz, Andrzej „Idon” Wojciechowski, Andrzej Trzaskowski, Witold „Dentox” Sobociński, Witold Kujawski, Krzysztof Komeda i Antoni Studziński.

„Na zawsze Melomani” opowiada historię kultowego zespołu przez pryzmat czasów, doświadczeń i nieskrępowanej wolności twórczej czołowych postaci ówczesnej sceny, którym towarzyszymy od mrocznych czasów jazzu katakumbowego po uniesienia pierwszej edycji Jazz Jamboree.

To także film o… filmie i polskiej szkole filmowej, przepełnionej muzycznymi motywami autorstwa Melomanów. Dwanaście brawurowych lat z historii polskiego jazzu, archiwalne nagrania, wspomnienia i energetyczna muzyka – dokument Rafała Mierzejewskiego jest jak jam session, po którym igła w Twoim gramofonie nie zazna spoczynku.


Czas trwania: 83 min. 
Reżyseria: Rafał Mierzejewski
Scenariusz: Igor Mertyn
Zdjęcia: Edgar Griszczuk
Montaż: Wojciech Zieliński
Muzyka: Michał Kobojek, Antoni Dębski, Marcin Bzyk
Dźwięk: Bogdan Klat, Jacek Strzelczyk, Marcin Zalewski
Światło: Bartłomiej Lament, Maciej Zwierzchowski
Producent kreatywny: Igor Mertyn
Producentka wykonawcza: Anita Mertyn
(z opisu dystrybutora)

Przed filmem spotkanie z producentem Igorem Mertynem.

Film pokazujemy w cyklu „Zielonosąsiedzkie Spotkania Filmowe” organizowanym wspólnie z Lokalną Grupą Działania Zielone Sąsiedztwo.

Wstęp wolny!