You are currently viewing Wolność krzyżami się mierzy. Spacer po cmentarzu podkowiańskim

W sobotę 11 listopada zapraszamy na kolejny spacer tematyczny po Podkowie. Tym razem odwiedzimy podkowiański cmentarz, by z okazji Święta Niepodległości, zapalić znicze bohaterom naszej wolności. Start: wejście na cmentarz od ulicy Ogrodowej o godz. 11.00. Wstęp wolny. Oprowadzać nas będzie Agnieszka Wojcierowska.

W dniu Narodowego Święta Niepodległości zapraszamy do wspólnego spaceru po cmentarzu podkowiańskim i zapalenia światełek pamięci na grobach bohaterów naszej wolności i tych, którzy zginęli w czasie II wojny światowej: warszawiaków wysiedlonych po Powstaniu Warszawskim, dowódców i żołnierzy Armii Krajowej, kuriera tatrzańskiego, uczestników konspiracji, żołnierzy węgierskich, więźniów sowieckich łagrów.

Przedstawimy sylwetki żołnierzy i dowódców konspiracji, takich jak Kpt. Henryk Walicki „Twardy”, hr. Włodzimierz Ledóchowski, gen. Antoni Heda „Szary” i innych, mniej znanych postaci.

Cmentarz w Podkowie powstał w dramatycznym momencie naszej historii, w 1944 r. po Powstaniu Warszawskim, a pierwsze groby to mogiły żołnierzy węgierskich oraz warszawiaków wysiedlonych przez okupanta ze stolicy, zarówno powstańców jak i cywilów, którzy, ranni i chorzy, przebywali w tymczasowych szpitalach zorganizowanych dla nich w Podkowie.

Prowadzenie: Agnieszka Wojcierowska
Start: wejście na cmentarz od ulicy Ogrodowej
Udział bezpłatny