You are currently viewing Spotkanie autorskie z prof. Piotrem Müldner-Nieckowskim

W niedzielę 24 września zapraszamy do Pałacyku Kasyno na spotkanie z prof. Piotrem Müldner-Nieckowskim, poetą i współautorem "Wielkiego Słownika Frazeologicznego". Początek o godz. 17.00. Rozmowę poprowadzi prof. Andrzej Dąbrówka. Wstęp wolny.

„Bez frazeologii nie ma poprawnej mowy”

Właśnie ukazało się drugie wydanie „Wielkiego słownika frazeologicznego języka polskiego. Pomoc dla piszących”. Drugie, ale w 80 % nowe. Autorami są naukowcy Piotr i Łukasz Müldner-Nieckowscy, ojciec z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego i syn z Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Poprzednie wydanie (Bertelsmann, „Świat Książki”) ukazało się dwadzieścia lat temu (2003 r.) i od razu zostało uznane za wartościowe przez Radę Języka Polskiego PAN, było wysoko oceniane przez wielu językoznawców, np. przez prof. prof. Jerzego Bralczyka, Jana Miodka, Andrzeja Markowskiego, Andrzeja Marię Lewickiego, Annę Pajdzińską, Wojciecha Chlebdę czy Tomasza Korpysza.

Od tamtego czasu język polski bardzo się zmienił i księga wymagała gruntownych zmian treści. Autorzy przez 20 lat poświęcali temu codziennie 3 godziny, nie opuszczając ani jednego dnia, nawet niedziel i świąt. Powstał tom równie duży jak w wydaniu pierwszym (1200 stron). Zawiera 207 000 frazeologizmów, czyli połączeń co najmniej dwóch wyrazów, które są stale używane w naszym języku. Ich znajomość jest konieczna nie tylko do pisania literatury, prac dyplomowych czy listów, ale także w mowie i na co dzień. Polak powinien wiedzieć, jaki wielowyrazowce niosą sens i jak się ich poprawnie używa, a przecież wielu ocenia innych ludzi właśnie po tym, jak mówią po polsku.

Językoznawcy uważają, że jeśli się nie zna frazeologii danego języka, to się nie zna tego języka. Nie bez powodu naukę frazeologii od lat prowadzi się na lekcjach języka polskiego już w szkole podstawowej.

Spotkanie z jednym z autorów, profesorem Piotrem Müldner-Nieckowskim, da nam odpowiedzi na wiele pytań, które się wiążą z frazeologią, umiejętnością jej używania i korzystaniem ze słownika. Przede wszystkim dowiemy się, czym frazeologia jest naprawdę, czy jest dziedziną łatwą czy trudną, jak ją opanować i jak rozwijać, wreszcie na co zwracać uwagę, żeby nie robić błędów.

Spotkanie poprowadzi tłumacz i językoznawca profesor Andrzej Dąbrówka, znany między innymi jako współautor słownika synonimów, słownika antonimów i słownika stylistyki języka polskiego.
Warto przyjść i posłuchać, a może i zadać nurtujące od dawna pytanie.

Warto też zajrzeć na stronę https://www.frazeologia.pl.