You are currently viewing Festiwal Letnie Wieczory Muzyczne w Kościele-Ogrodzie

W najbliższą niedzielę 6 sierpnia zapraszamy na drugi koncert w ramach Festiwalu Letnie Wieczory Muzyczne w Kościele-Ogrodzie. O godz. 19.00 w Parafii św. Krzysztofa posłuchamy muzyki francuskiego baroku. Wstęp wolny.

Drugi koncert XXI Festiwalu Letnie Wieczory Muzyczne w Kościele-Ogrodzie to spotkanie z muzyką francuskiego baroku. Wystąpią śpiewaczka Helena Bregar oraz lutnistka Klaudyna Żołnierek (zespół La Sensible), a w ich wykonaniu usłyszymy utwory kompozytorów takich jak Pierre Guédron, Joseph Chabanceau de la Barre, Gabriel Bataille, Robert de Visée, Marc-Antoine Charpentier, Antoine Boësset, Jehan Chardavoine.

La Sensible – „Wrażliwa”, tak przetłumaczyć można francuską nazwę grupy. „La Sensible” określa także zjawisko znane w muzyce jako „dźwięk prowadzący” skupiający w sobie napięcie i oczekiwanie.

Trzonem La Sensible jest żeński kwartet w składzie: Helena Bregar, Klaudyna Żołnierek, Maria Wilgos, Anna Cierpisz. Dla każdej z nich fascynacja muzyką dawną mogła mieć nieco inne korzenie – od potrzeby zrozumienia i odszyfrowania ukrytych w historycznych źródłach tajemnic, poprzez poszukiwanie autentyczności muzycznej i osobistej, aż po swobodę i kreatywność, wyzwoloną dzięki improwizacji. Każda z artystek, mając odmienną osobowość i własną historię do opowiedzenia, wnosi oryginalny pierwiastek do muzycznej tkanki zespołu.

W zależności od programu grupa występuje w zmiennym składzie: duecie, tercecie, kwartecie oraz w towarzystwie zaproszonych gości. Programy koncertowe La Sensible bazują przeważnie na kompozycjach renesansowych i barokowych. Przeplatają się w nich również utwory z innych epok i stylów, a także elementy tańca i teatru. Tym samym, historyczny repertuar staje się pretekstem do stworzenia nowoczesnego spektaklu, w którym tradycja ożywa dzięki twórczej pomysłowości młodych artystek.

Festiwal Letnie Wieczory Muzyczne w Kościele-Ogrodzie został powołany w 2002 roku przez Józefa Kolinka oraz księdza proboszcza Wojciecha Osiala. Podczas jego ponad dwudziestoletniej historii odbyło się kilkadziesiąt koncertów, które zgromadziły setki słuchaczy. Bogaty repertuar festiwalu objął do tej pory utwory m.in. F. Chopina, W.A. Mozarta, L. van Beethovena, S. Moniuszki, A. Vivaldiego, N. Paganiniego.

W trakcie festiwalu wystąpili artyści o światowej renomie, m. in. Jan Stanienda, Konstanty Andrzej Kulka, Piotr Paleczny, Tytus Wojnowicz, Władysław Kłosiewicz Jean Christee, Xavier Maistre, Michel Lethiec, Janusz Wawrowski, a także zespoły, w tym prowadzony przez Józefa Kolinka Kwartet Prima Vista. Wykonano zarówno utwory instrumentalne, jak i wokalno-instrumentalne, w tym koncertowe wystawienie opery.

Od 2022 roku festiwal nosi imię swojego założyciela i pierwszego dyrektora artystycznego, Józefa Kolinka.

Festiwal jest współfinansowany ze środków Miasta Podkowa Leśna.