You are currently viewing Na skrzydłach wyobraźni – wystawa rzeźb Katarzyny Bułki Matłacz

Dom no 7 – Przestrzeń Kameralna oraz Katarzyna, Artur i Franciszek Tusińscy zapraszają na wystawę rzeźb Katarzyny Bułki Matłacz „Na skrzydłach wyobraźni, czyli remedium na codzienność”, połączony z inauguracją nowej, artystycznej przestrzeni na kulturalnej mapie Podkowy Leśnej, przy ul. Helenowskiej 7. Wstęp wolny.

Wernisaż wystawy w sobotę 20 maja o godz. 17.00.

Wstęp na wernisaż z zaproszeniami | Wstęp na wystawę wolny – rezerwacja terminów zwiedzania poprzez formularz na stronie: www.domnr7.pl

Ekspozycja czynna: 20 maja – 18 czerwca 2023                                                                          

Finisaż wystawy: 18 czerwca, godz. 12.00-16.00 | Wydarzenie towarzyszące XIX Festiwalowi Otwarte Ogrody w Podkowie Leśnej

Kurator wystawy Sylwia Krzemianowska

Dom No 7 to miejsce o bogatej historii artystycznej, to także pierwsza prywatna galeria sztuki w Polsce, założona w latach 50-tych ubiegłego stulecia przez wieloletnich właścicieli wybitnych ceramików Hannę i Leszka Nowosielskich przy swoim atelier. Artyści zarówno dom i ogród naznaczyli charakterem swojej twórczości – wybrane unikatowe obiekty ceramiczne – obrazy i płaskorzeźby możemy podziwiać do dziś w nowej odsłonie pracowni.

Patronat Honorowy: Marszałek Województwa Mazowieckiego | Zarząd Główny Związku Polskich Artystów Plastyków | Portal Artinfo.pl | Centrum Kultury i Inicjatyw Obywatelskich w Podkowie Leśnej

Sponsorzy wydarzenia: Orka Team | Firma Kamieniarz Warszawski

KATARZYNA BUŁKA MATŁACZ

Katarzyna Bułka Matłacz ukończyła Akademię Sztuk Pięknych w Warszawie na Wydziale Rzeźby w 1991 roku. Studiowała u profesorów: G.Zemły, S. Kulona, J. Kucza, P. Gawrona, J. Pastwy i T. Łodziany.

W 1996 roku otrzymała Stypendium Ministerstwa Kultury i Sztuki.
Jest członkiem Związku Polskich Artystów Plastyków w Warszawie oraz Francuskiego Stowarzyszenia Art’PAIR International.

Credo artystki: „Staram się aby moje rzeźby miały strukturę kontemplacyjną, sprzyjającą medytacji i głębszemu spojrzeniu w głąb siebie. W swoich pracach pragnę otworzyć przestrzeń dla doznań duchowych i drzwi do teatru wyobraźni, którego scena jest jak kosmos- nieskończona.”

Rzeźbiarka w swojej pracy korzysta z techniki traconego wosku – metody odlewniczej znanej już w starożytności. Ten sposób wykonywania artystycznych odlewów z brązu wymaga wyjątkowej cierpliwości i ogromnej precyzji. Po wielu latach eksperymentów opracowała również autorską technikę stapiania szkła w piecu wysokotemperaturowym.
Wykorzystując obie te techniki, tworzy unikatowe rzeźby w brązie i szkle, bogate w metafory i magiczne sploty. Każda z jej rzeźb jest nasycona ukrytymi znaczeniami, tajemnicami i podtekstami.

Rzeźby Katarzyny Bułki Matłacz przeznaczone są dla wrażliwych odbiorców, którzy pragną kontemplować metafizyczny świat wyobraźni. Każda rzeźba jest dziełem niepowtarzalnym i oryginalnym, jedynym w swoim rodzaju, wykonanym z niezwykłą starannością i szacunkiem dla odbiorcy.

Artystka nawiązuje wyjątkową relację z publicznością. Jej rzeźby są doskonale przyjmowane na rynku sztuki w Polsce i na świecie, ciesząc się uznaniem zarówno wśród nowych nabywców jak i stałych kolekcjonerów.
Prace rzeźbiarki znajdują się w kolekcjach znanych osobistości świata kultury i polityki. Jej twórczość została wyróżniona licznymi nagrodami, w tym:

GRAND PRIX i Złoty Medal na Salon d’Automne Coubron w Paryżu
za rzeźbę „Sen o Wenecji” (listopad – 2013 r.)

Druga Nagroda oraz Nagroda Publiczności na Salonie Wielkopolskim,
za rzeźbę ,,Carmen”- 2012 r.

Udział w Finałowej Wystawie Pokonkursowej Summer Exhibition 2016 w Castle Gallery w Birmingham, zorganizowanej przez INSIGHT Building Creative Talent.

Wyróżnienie w III Edycji Konkursu Sztuki „NanoArt”, za rzeźbę „Nanocząsteczka” (Galerie Roi Dore – Paryż sierpień – 2017 r.)

Rzeźby Katarzyny Bułki Matłacz znajdują się w prywatnych kolekcjach i galeriach na całym świecie, m.in. w Austrii, Francji, Niemczech, Holandii, Wielkiej Brytanii, Stanach Zjednoczonych, Japonii, Polsce. Artystka tworzy także prace na zamówienie wielu firm i jest autorką kilkudziesięciu prestiżowych statuetek i nagród m. in.:

HALL of FAME- najważniejsza europejska nagroda dla najwybitniejszych brydżystów, wręczana przez European Bridge League w Lozannie.

GAZELE BIZNESU- nagroda gospodarcza dziennika Puls Biznesu.

PORTFEL WPROST- nagroda gospodarcza tygodnika WPROST,

MĘSKA RZECZ- nagroda wręczana przez stację telewizyjną TVN Turbo.

ZWYKŁY BOHATER- nagroda wręczana przez stację telewizyjną TVN

CHEMICZNE MARZENIE- nagroda opiniowana przez laureata Nagrody Nobla w dziedzinie fizyki Richarda Schrock’a i wręczana przez Polską Akademię Nauk.