You are currently viewing Koncert Diavolezza – Ambient / Jazz / Improv

15 kwietnia, z okazji obchodów Dnia Miasta Ogrodu Podkowa Leśna, odbył się koncert z cyklu „Anna Stańko poleca”. W klimaty jazzu i ambientu wprowadzili nas Piotr Damasiewicz i Kuba Wójcik.

Piotr Damasiewicz i Kuba Wójcik to artyści doskonale znani na scenie jazzowej i awangardowej. Obaj wyróżniają się silnym muzycznym indywidualizmem i niezależnością artystyczną. Ich duet powstał z potrzeby eksploracji sonorystycznych przestrzeni, gdzie każdy dźwięk ma znaczenie, a całość przyjmuje postać muzycznej medytacji. Intryguj ą ce po łączenie brzmienia trąbki i gitary, wzbogacone o całą gamę perkusjonaliów, wokaliz i elektroniki, otwiera wielowymiarową przestrzeń do artystycznych poszukiwań. Opowieść którą kreują, łączy w sobie duchowość i mistycyzm ze współczesnym, awangardowym podejściem do improwizacji.

Album „Diavolezza”, którego premiera towarzyszy koncertowi, jest efektem ich spotkania podczas rezydencji artystycznej w górskiej miejscowości Poschiavo w Alpach Szwajcarskich. Wysokogórski krajobraz oraz lokalne legendy związane z miejscami które odwiedzali, stały się bezpośrednią inspiracją dla ich muzycznych działań. Na płycie znalazły się nagrania zarejestrowane podczas dwóch wyjątkowych koncertów: we włoskim mieście Tirano i szwajcarskim Poschiavo.

Piotr Damasiewicz – kompozytor, trębacz, multiinstrumentalista, edukator, podróżnik oraz kurator międzynarodowych platform muzycznych. Oprócz studiów gry na trąbce kształcił się w zakresie kontrabasu, fortepianu, klasycznego śpiewu – w tym chorału gregoriańskiego. Studiował także dyrygenturę chóralną i kameralną, aranżację i kompozycję. W swojej twórczości sięga do języka jazzu, XX-wiecznej muzyki klasycznej, muzyki etnicznej, muzyki najnowszej, w tym europejskiej muzyki improwizowanej i eksperymentu.

Damasiewicz był reprezentantem Polski w czterech muzycznych platformach międzynarodowych: Take Five Europe, Jazz Playes Europe Laboratory, Art Meetings i Melting Pot Laboratory (Jazztopad). W dwóch ostatnich jako lider, kompozytor i instrumentalista rozwijał ideę otwartej improwizacji w zetknięciu z innymi dziedzinami sztuki.

Obecnie doktoryzuje się na Wydziale Instrumentalnym Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy. Damasiewicz już od ponad dekady jest w nieustannej muzycznej i nie tylko ,,drodze”. Jednymi z najważniejszych działań, na których się koncentruje, jak sam to określa, to podróże w głąb siebie i jednocześnie w głąb dźwięku.

Kuba Wójcik – gitarzysta i kompozytor. Twórca projektów z pogranicza jazzu i awangardy: Minim feat. Sainkho, Mad Ship, Damasiewicz / Wójcik, Kuba Wójcik’s Threak (feat. Bruun & Davidsen), a także avant-popowego duetu z Karoliną Beimcik – Karya. Jego debiutancka płyta Minim Experiment – Dark Matter uznana została za Debiut Roku 2016 wg Polish Jazz Blog. Współpracował z takimi artystami jak Sainkho Namtchylak, Rolf Kuhn, Nils Davidsen, Peter Bruun czy Piotr Damasiewicz, a także z Cracow Improvisers Orchestra, oraz z Big Bandem pod dyrekcją prof. Leszka Kułakowskiego. Uczestnik międzynarodowego programu „You Me – Young Musicians play Europe”. Koncertował na festiwalach w kraju i poza granicami, m.in. w Danii, Niemczech, Szwajcarii, Włoszech, Czechach, Austrii i Holandii.

Absolwent Akademii Muzycznej w Gdańsku na kierunku Jazz i muzyka estradowa. Stypendysta w Rhythmic Music Conservatory w Kopenhadze. Jest współzało życielem KOLD Fundacji i organizatorem Spontanicznych Kompozytorskich Spotkań. Wyróżniony Stypendium Artystycznym m.st. Warszawy na 2021 rok.