You are currently viewing <strong>„I to wszystko zamienia się w taniec” – projekcja filmu i spotkanie z Autorką</strong>

W środę 22 lutego o godz. 11.00 zapraszamy do sali kinowej przy Świerkowej 1 na pokaz filmu Henryki Dobosz-Kinaszewskiej „I to wszystko zamienia się w taniec”, opowiadający o życiu Feliksa Fibicha, tancerza i aktora żydowskiego. Po seansie odbędzie się spotkanie z reżyserką. Film prezentowany w ramach Uniwersytetu Otwartego POKOLENIA. Wstęp: 10 zł.

Film opowiada o życiu Feliksa Fibicha, tancerza i aktora żydowskiego pochodzenia, który w 1949 r. opuścił Polskę wraz żoną Judytą Berg, znaną przed wojną w Warszawie tancerką i choreografką (autorką choreografii do „Dybuka”, najwybitniejszego przed wojną żydowskiego filmu). Ponad 80-letni Feliks Fibich powraca do Polski po 50 latach nieobecności w kraju swego dzieciństwa, by uczyć odradzającą się społeczność żydowską kultury jidish i tańca.

Film zrealizowała Henryka Dobosz-Kinaszewska – dziennikarka przez ponad 40 lat związana z Gdańskiem, od Sierpnia 1980 roku zaangażowana w działalność „Solidarności”, w stanie wojennym publikowała w wielu wydawnictwach podziemnych, a także w prasie katolickiej, w latach 90. w TVP Gdańsk prowadziła stały program o artystach Trójmiasta. Scenarzystka i reżyserka filmów dokumentalnych o tematyce kulturalnej, filmowych portretów ludzi kultury („Komu skrzypce, a komu futerał”), dokumentów związanych z polską historią najnowszą („Kryptonim Inspirator”, „O tych, którzy budowali pomnik” o budowie Pomnika Poległych Stoczniowców). W jej twórczości ważne miejsce zajmuje temat polsko-żydowski, współautorka cyklu dokumentalnego „Warszawa. Pejzaż z Singerem”.

Wyróżniona m.in. Medalem Solidarności za działalność podziemną i Medalem Mściwoja II za wybitne zasługi w dziedzinie kultury. Mieszka w Warszawie.