You are currently viewing Marek Bracha – Ballady na fortepian

W ramach obchodów Europejskich Dni Dziedzictwa zapraszamy na wspaniałą ucztę dla melomanów. 10 września odbędzie się koncert „Ballady na fortepian”, autorski recital fortepianowy osnuty na kanwie gatunku ballady fortepianowej, przygotowany i wykonywany z okazji obchodów 200-lecia polskiego romantyzmu przez wszechstronnego pianistę i promotora kultury polskiej Marka Brachę. Początek spotkania o godz. 17.30 w Pałacyku Kasyno. Wstęp wolny.

Artysta opowie o repertuarze w rozmowie z Karoliną Kolinek-Siechowicz.

Program koncertu:

Ludwig van Beethoven – Bagatele op. 126 (powstałe w 1823, rok po Balladach i
romansach Mickiewicza)
Fryderyk Chopin – Ballada F-dur op. 38
Johannes Brahms – Ballada d-moll op. 10 nr 1
Thomas Tellefsen – Ballada c-moll op. 28

Marek Bracha – wszechstronny pianista wykształcony w Warszawie i Londynie. Aktywnie koncertuje z repertuarem muzyki klasycznej, który wykonuje na instrumentach współczesnych oraz tych z epoki.Pianista współpracuje także z polskimi kompozytorami poszerzając repertuar o nowe pozycje solowe, kameralne oraz z towarzyszeniem orkiestr. Ma w dorobku prawykonania utworów I Zalewskiego, D. Przybylskiego, J. Bruzdowicz. M. Majkusiaka. Koncertuje na fortepianach historycznych, jak również prowadzi wykłady i warsztaty przybliżające problemy wykonawstwa historycznego (m. in. Akademia Fortepianów Historycznych w Lusławicach w 2017 roku). Swoimi koncertami na całym świecie (m. in. Chiny, Japonia, Włochy, Niemcy, Francja, USA, Wenezuela, Chile) popularyzuje muzykę polską. Jako solista współpracuje z takimi dyrygentami jak Jerzy Maksymiuk, José Maria Florêncio, Alun Francis czy Jacek Kaspszyk. Jako kameralista występuje z Tobiasem Kochem, Marcinem Maseckim, Maciejem Frąckiewiczem oraz zespołami Atom String Quartet, Royal String Quartet i Meccore String Quartet.

W lutym 2018 zadebiutował w Carnegie Hall w Nowym Jorku, wykonując utwory F. Chopina. W kwietniu tego roku wystąpił na 22. Wielkanocnym Festiwalu Ludwiga van Beethovena w Warszawie. Jesienią pianista odbył trasę koncertową po Japonii, gdzie prezentował program zawierający stylizacje polskich tańców narodowych – Mazurków, Polonezów i Krakowiaków. Ten repertuar przedstawił również publiczności w Singapurze, Norwegii, we Francji oraz na Łotwie. W roku 2019 pianista współpracował z takimi zespołami jak: Orkiestra Filharmonii Narodowej w Warszawie (koncert f-moll op. 21 F. Chopina), Orkiestra Kameralna Polskiego Radia AMADEUS (Koncerty J. S. Bacha), Orkiestra Filharmonii Świętokrzyskiej (prawykonanie Koncertu na flet i fortepian Mikołaja Majkusiaka), ATOM String Quartet („Mozart Improwizowany”). W styczniu i lutym odbyły się kolejne spektakle baletu „Dama Kameliowa” Johna Neumeiera, w którym pianista wykonywał na scenie Teatru Wilekiego Opery Narodowej utwory F. Chopina.
Na obecny sezon artystyczny artysta przygotował program koncertowy „Jewish Mazurkas” złożony z Mazurków pisanych w XIX i XX wieku przez polskich kompozytorów o żydowskich korzeniach. W tym programie znajdują się kompozycje M. Szymanowskiej, J. Wieniawskiego, Wł. Szpilmana, A. Tansmana, M. Wajnberga. Jesienią tego roku recital „Jewish Mazurkas” został zarejestrowany przez TVP Kultura.

Jeszcze w tym roku Marek odbył kolejną podróż do Japonii. W ramach autorskiego projektu Heritance: Radiating Piano pianista poprowadził wykład i warsztaty na temat wpływu muzyki tradycyjnej na muzykę fortepianową XIX i XX wieku w twórczości kompozytorów polskich i japońskich. Zwieńczeniem tych działań był recital w Tokio, na którym pianista wykonał omawiane wcześniej dzieła fortepianowe. Marek Bracha jest współzałożycielem i kuratorem festiwalu WarszeMuzik, który tworzy razem z flecistką Anią Karpowicz. Festiwal muzyki kameralnej odbywa się co roku w sierpniu w przestrzeni publicznej Warszawy w wybranych ocalałych, przedwojennych podwórkach na obszarze getta warszawskiego.

Artysta jest absolwentem Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie, gdzie studiował pod kierunkiem Teresy Manasterskiej, Joanny Ławrynowicz i Alicji Palety – Bugaj. Pianista ukończył również z wyróżnieniem studia Masters of Music w Royal College of Music w Londynie w klasie Kevina Kennera oraz studia podyplomowe na fortepianie u Vanessy Latarche i na instrumentach historycznych u Geoffrey’a Goviera.

Do dokonań fonograficznych pianisty należy wydana przez NIFC solowa płyta z utworami Fryderyka Chopina, oraz nagrana dla wytwórni CD Accord płyta „Modern Soul”, na której Marek Bracha towarzyszy skrzypaczce Agacie Szymczewskiej. Płyta otrzymała nagrodę „Supersonic” magazynu Pizzicato.

Marek Bracha jest reprezentowany i rekomendowany przez Stowarzyszenie im. Ludwiga van Beethovena.
(tekst ze strony: www.marekbracha.pl)

fot. Mariusz Płoszaj-Mazurek