You are currently viewing Zespół Werchowyna dla Ukrainy – koncert charytatywny

W ramach Festiwalu Otwarte Ogrody zapraszamy w niedzielę 12 czerwca o godz. 17.30 do Pałacyku Kasyno na koncert charytatywny dla Ukrainy. Cały dochód zostanie przeznaczony dla Caritas Ukraine.

Będzie również możliwość wylicytowania ostatnio wydanej winylowej płyty Werchowyny.

Zachęcamy też do wpłat na konto w dyspozycji Burmistrza Miasta Podkowa Leśna nr: 81 1020 1055 0000 9002 0521 7981, z dopiskiem „Dla Ukrainy”, jak też na zbiórkę „Pomoc humanitarna wojsku i cywilom w Ukrainie” (https://zrzutka.pl/uh36p4), zaprzyjaźnionej z Zespołem Fundacji ADD, która zbiera środki na niezbędne wyposażenie ochronne dla 45 wolontariuszy. To super odważni młodzi ludzie, którzy działają pod ostrzałem na linii frontu, skutecznie zaopatrując cywilów w paczki żywnościowe i towary pierwszej potrzeby od pierwszego dnia inwazji (pomogli już blisko milionowi ludzi w ciągu zaledwie 2 miesięcy).
Nr konta: PL 77 1090 1870 0000 0001 4983 9381.

Na koncercie zespół wykona pieśni ze swojej ostatniej płyty „Pływut’ roky” czyli „Płyną lata”, ale także „stare przeboje” z poprzednich płyt. Będą to utwory ukraińskie i z pogranicza polsko-ukraińskiego – pieśni liryczne, obrzędowe i religijne śpiewane białymi głosami w aranżacjach i opracowaniach własnych, ale bliskich ludowym wzorcom.

Skład zespołu:
Aneta Mazurkiewicz
Anna Piotrowska
Agata Myśluk
Jolanta Węgrzyn
Małgorzata Madejska-Podsiadło
Ewa Wróbel-Kacprowicz
Jakub Urlich
Tadeusz Konador
Mirosław Rak
Roman Korbut

Zespół Werchowyna śpiewa nieprzerwanie od 1991 roku. Powstał w Warszawie w środowisku Studenckiego Koła Przewodników Beskidzkich i przez pierwsze lata jego repertuar koncentrował się na łemkowskich, huculskich i ukraińskich pieśniach zasłyszanych podczas górskich wędrówek, wykonywanych z towarzyszeniem instrumentów. Muzyczne zainteresowania ewoluowały i dojrzewały przez kolejne lata, czego efektem jest obecny skład i repertuar grupy. Dzisiejsza Werchowyna koncentruje się na wielogłosowych pieśniach wschodniosłowiańskich śpiewanych a capella, czasami z udziałem pojedynczych instrumentów.
Istotą i siłą napędową przez wszystkie lata istnienia Werchowyny jest umiłowanie śpiewu zespołowego, tradycyjnych manier wykonawczych, wschodniosłowiańskich współbrzmień, ale także długoletnia przyjaźń i wspólna historia większości członków zespołu. W ciągu 31 lat istnienia grupa koncertowała w Polsce i na Ukrainie, była gościem największych w Polsce festiwali muzyki etnicznej i imprez folkowych. Tradycją stały się coroczne zimowe koncerty przy świecach w Auli Głównej Politechniki Warszawskiej, gromadzące liczną publiczność.