You are currently viewing Festiwal Otwarte Ogrody – poznaj program

W dniach 10-12 czerwca 2022 r. Podkowa Leśna i jej gościnni mieszkańcy, tworzący tu artyści oraz instytucje kultury i galerie sztuki jak co roku otworzyli dla wszystkich swoje ogrody i zaprosili aż na 41 wydarzeń.

Festiwal Otwarte Ogrody w Podkowie Leśnej pod Warszawą odbył się już po raz osiemnasty. Przypomina o bogatej historii założonej prawie sto lat temu jako miasto ogród miejscowości, której unikalny układ urbanistyczny, zabudowa i zieleń wpisane są w całości do rejestru zabytków.

Co roku w kilkudziesięciu wydarzeniach festiwalowych bierze udział kilka tysięcy osób, mieszkańców Podkowy Leśnej, okolicznych miejscowości i turystów kulturowych z całej Polski. Wzorem Podkowy festiwal jest również organizowany w innych zielonych, willowych miejscowościach wokół Warszawy. Program festiwalu tworzony jest oddolnie przez samych mieszkańców, którzy otwierają swoje prywatne ogrody, a także przez lokalne stowarzyszenia i instytucje kultury. 

W bogatym i różnorodnym programie Festiwalu każdy znajdzie coś dla siebie. Wybierać można między prezentacją na temat kolonii artystycznych, licznymi koncertami, wernisażami i wystawami, warsztatami, spotkaniami autorskimi, spektaklem teatralnym, spacerami krajoznawczymi, a nawet poradami jak dbać o zdrowie i spotkaniem z pszczelarzem. Na zakończenie odbyła się zaś tradycyjna już potańcówka na dechach, tym razem z muzyką polską, ukraińską i żydowską dawnej Galicji. Poprzedził ją koncert charytatywny dla Ukrainy zespołu Werchowyna, podczas którego prowadzona była zbiórka środków na wsparcie walczącej Ukrainy i uchodźców z tego kraju, m.in. na rzecz Caritas Ukraine.