You are currently viewing Odszedł Krzysztof Jaworski
fot. z archiwum rodzinnego

5 września 2021 roku odszedł nasz kolega Krzysztof Jaworski (Krzysztof Kościesza), dla nas po prostu Krzysiek i Kicior. Niezawodny współpracownik, człowiek wielu wymiarów i kolorów, Przyjaciel, który uwrażliwiał nas na świat „w formę bogaty a i w treść niebiedny”.

Krzysiek był oddany całym sercem Podkowie Leśnej, w której spędził całe swoje życie. Był postacią zdecydowanie nietuzinkowa, o czym wiedzą wszyscy, którzy go znali lub chociaż się o niego otarli. Gdy mówimy o Kiciorze pierwsze słowo jakie przychodzi na myśl to nieszablonowy. Był nieszablonowym Człowiekiem, Artystą, Przyjacielem, Ojcem, Bywalcem Świata w jego rozmaitych wymiarach.

Z zawodu mistrz oświetlenia teatralnego, ale także malarz, poeta i kierowca filmowy. Jak sam o sobie mówił, jeden z ostatnich dinozaurów cywilizacji dzieci kwiatów – jeden z pierwszych hippisów. Działacz opozycji demokratycznej, grafik i wydawca „drugiego obiegu” Założyciel, wspólnie z Piotrem Mitznerem, Wydawnictwa Oficyna Wydawnicza TP „Spółka Poetów”.

Na zamówienie Amnesty International wykonał plakat dla zespołu U2. Jego teksty znajdują się w zbiorach m. in. Europejskiego Centrum Solidarności w Gdańsku, Instytutu Sacharowa w Moskwie i Instytutu Hoovera w Stanford – USA. W 2016 r. został na Ukrainie laureatem międzynarodowej literackiej nagrody im. Gogola.

Wieloletni kierowca filmowy, pracował przy takich produkcjach jak „Anna German”; „Bitwa Warszawska”; „Czas Honoru”; „Generał Nil”; „Papusza”; „Persona Non Grata”; „Róża”; „Szpiedzy Z Warszawy”; „Stawka Większa Niż Śmierć” oraz w musicalu „Polita” Januszów Józefowicza i Stokłosy. Kierowca Verva Street Racing w Warszawie.

Uhonorowany za swoją działalność na rzecz budowania demokracji przez Instytut Pamięci Narodowej Statusem Działacza Opozycji Antykomunistycznej.

Od wielu lat był związany zawodowo z Centrum Kultury i Inicjatyw Obywatelskich, współpracował także z Urzędem Miasta Podkowa Leśna i podkowiańskimi Stowarzyszeniami – Podkowa była dla Niego najważniejsza. 

Żegnaj Przyjacielu.