You are currently viewing Czy straszydła mają skrzydła? – wielki finał

W najbliższą sobotę 17 lipca o godz. 19.00 zapraszamy do Pałacyku Kasyno na spektakl finałowy w wykonaniu uczestników warsztatów teatralnych “Czy straszydła mają skrzydła?” realizowanych w ramach programu LATO W TEATRZE. Wstęp wolny.

LATO W TEATRZE to program Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie, realizowany ze środków Ministerstwa Kultury,  Dziedzictwa Narodowego i Sportu. Jego celem jest popularyzowanie pedagogiki teatralnej. Autorskie warsztaty przygotowywane przez pedagogów i artystów są dla dzieci i młodzieży szansą na poznanie i samodzielne wykorzystanie teatralnego języka, a przede wszystkim na twórcze wyrażenie siebie i zabawę teatrem.

Materiały do pobrania

“Czy straszydła mają skrzydła” projekt realizowany w ramach programu “Lato w Teatrze”  

Tematem, który podejmiemy w ramach projektu jest strach – uczucie uniwersalne, towarzyszące człowiekowi w najróżniejszych sytuacjach, niezależnie od jego wieku, płci czy wykształcenia. Jednocześnie – jedno z tych nieraz odrzucanych, omijanych, cenzurowanych. Nasz projekt zakłada nie tylko stawienie czoła obawom i strachom przez myślenie o nich, nazywanie ich, nadawanie im kształtów, kolorów, imion i masek. W procesie, który zainicjujemy strach może zostać przekroczony, przeskoczony, wyśmiany albo – zaproszony do zabawy.

W trakcie pracy będziemy odkrywać różne jego oblicza z uważnością i wrażliwym słuchaniem – tak, aby emocji, które się pojawią nie zostawiać bez dalszego ciągu – przekształcenia w grę, zabawę, teatr, rozmowę, ruch czy rysunek. 
Struktura narracyjna spektaklu będzie oparta w równym stopniu na tekstach literackich, co wytworzonych podczas zajęć. 

Nasze zadanie rozumiemy jako uważne i wrażliwe odbieranie różnych sygnałów, płynących od uczestników – czasami będzie to świadomie prowadzona rozmowa, której fragmenty możemy wprost wprowadzić do spektaklu, innym razem będzie to ruch, kształt czy dźwięk wytworzone podczas zajęć, a może pojawić się też odmowa poruszania jakiegoś tematu, którą także potraktujemy jako część procesu. Ze wszystkich tych elementów będziemy układać formę narracyjną, a to co nie wejdzie do spektaklu, zostanie wewnątrz grupy jako doświadczenie.

 

Warsztaty teatralne poprowadzą: 

Daniel Brzeziński
Aktor i animator kultury. Absolwent kulturoznawstwa w Instytucie Kultury Polskiej UW – specjalizacja “Animacja kultury”. Od końca lat ’90 związany z młodzieżowymi grupami teatralnymi. W latach 2001–2002 uczestnik warsztatów i staży Teatru Węgajty/Projektu Terenowego. Razem z zespołem Projektu Terenowego uczestniczył w latach 2002 – 2013 w wyprawach, warsztatach i pokazach. Aktor i reżyser Młodzieżówki Stowarzyszenia Praktyków Kultury. Prowadzi zajęcia integracyjne i aktorskie.  Związany także z warszawskimi teatrami niezależnymi – Teatrem Remus oraz Teatrem Scena Lubelska 30/32. Współzałożyciel Stowarzyszenia Praktyków Kultury. Od roku 2018 nauczyciel i wychowawca w jednej z warszawskich podstawówek.

Nela Brzezińska
Aktorka, śpiewaczka, tancerka, instrumentalistka, animatorka kultury. Absolwentka Szkoły Muzycznej I stopnia w Kijowie, Szkoły Tutorów Collegium Wratislaviense, Akademii Umiejętności Społecznych oraz Akademii Mentorów Międzykulturowych.
Autorka projektów badawczych oraz wypraw dotyczących tradycji muzycznych i obrzędowych. W latach 1993 – 2012 aktorka Teatru Węgajty. Współpracuje z Teatrem Remus oraz z Teatrem Scena Lubelska 30/32. Współautorka spektakli z udziałem młodzieży migranckiej oraz projektów animacji kultury Stowarzyszenia Praktyków Kultury. W latach 2016 – 2017 prowadziła przedszkole i świetlicę na terenie ośrodka dla uchodźców w Dębaku we współpracy z Fundacją Refugee.pl.

Dariusz Kunowski
Absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Realizował przedstawienia teatralnych z udziałem dzieci m.in. Teatrze Lalka (spektakle: “Dziady”, “O bohaterach i bestiach”) i w Teatrze na Woli (“Alicja w krainie czarów”). Pracował jako scenograf w teatrze i telewizji.  Założyciel i prezes Fundacji Sceny Lubelskiej 30/32, realizującej m.in. projekty festynowe i teatralne. Reżyser spektakli “Róża ze Skaryszewskiej”, “Wiech po żydowsku”, “Pędrek wyrzutek”, “Król i morze”.

Partnerami w projekcie są: Szkoła Podstawowa im. Bohaterów Warszawy, Ośrodek Pomocy Społecznej oraz Ośrodek dla Cudzoziemców.

LATO W TEATRZE to program Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie, realizowany ze środków Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu. Jego celem jest popularyzowanie pedagogiki teatralnej. Program składa się z konkursu grantowego na realizację dwutygodniowych warsztatów artystycznych dla dzieci i młodzieży, szkoleń z zakresu pedagogiki teatru oraz artystyczno-edukacyjnych projektów objazdowych w namiocie cyrkowym. 
W aktualnej 14. edycji programu dofinansowanie otrzymało 41 ośrodków z całej Polski – 16 organizacji pozarządowych i 25 samorządowych instytucji kultury.

Ośrodki, które w poprzednich latach co najmniej trzykrotnie organizowały Lato w teatrze, mają za zadanie zrealizować projekt wspólnie z organizacją partnerską, która dotychczas nie brała udziału w programie. Ten moduł został nazwany Lato w teatrze +, a dofinansowanie przyznano 7 ośrodkom. 

Autorskie warsztaty przygotowywane przez pedagogów i artystów są dla dzieci i młodzieży szansą na poznanie i samodzielne wykorzystanie teatralnego języka, a przede wszystkim na twórcze wyrażenie siebie i zabawę teatrem. 
Więcej informacji na temat programu na: 
www.latowteatrze.pl 
www.facebook.com/programLatowteatrze 

LATO W TEATRZE 2021 organizują: 
W ramach modułu LATO W TEATRZE+ 
Gminny Ośrodek Kultury w Górznie + Gminny Ośrodek Kultury Sportu i Rekreacji w Zbicznie; 
Ośrodek Dokumentacji Sztuki Tadeusza Kantora CRICOTEKA w Krakowie + Stowarzyszenie Krakowski Teatr Tańca; 
Stowarzyszenie Teatr Okno + Centrum Kultury i Rekreacji w Supraślu; 
Śląski Teatr Lalki i Aktora “Ateneum” + Miejski Dom Kultury “Bogucice – Zawodzie”; 
Teatr Dzieci Zagłębia im. Jana Dormana w Będzinie + Ośrodek Kultury w Będzinie; 
Teatr Lalek PLECIUGA + Ośrodek Kultury w Drawsku Pomorskim; Wrocławski Teatr Lalek + Fundacja OnWater.pl 

W ramach modułu LATO W TEATRZE 
A la teatr; Biblioteka – Centrum Kultury i Promocji Gminy Lubiewo; Centrum Kultury i Inicjatyw Obywatelskich w Podkowie Leśnej; Centrum Kultury i Sportu w Kietrzu; Dom Kultury w Kraśniczynie; Dom Kultury w Strzelnie; Fundacja Ditero; Fundacja KONTRA/BANDA; Fundacja Mai i Mata Kwiatkowskich; Fundacja na Rzecz Wspierania Rozwoju Kreatywności oraz Rozwoju Twórczości Dzieci, Młodzieży i Dorosłych Kreolia-Kraina Kreatywności; Fundacja Studio TM; Fundacja Teatr Latarnia; Fundacja Twórczości, Edukacji i Animacji Młodzieży – “Teatrikon”; Fundacja Wspierania Integracji Osób Niepełnosprawnych STREFA INTEGRACJI; Fundacja Zaułek Krzysztofa Falkowskiego; Gminna Biblioteka Publiczna im. Ewy Kołaczkowskiej w Strzyżewicach; Gminna Biblioteka Publiczna w Bukowsku; Gminny Ośrodek Kultury w Radwanicach; Gminny Ośrodek Kultury w Ujeździe; Kwileckie Centrum Kultury i Edukacji im. Floriana Mazurkiewicza oraz Biblioteka Publiczna w Kwilczu; Miejski Dom Kultury w Bełżycach; Miejskie Centrum Kultury w Ciechocinku; Miejskie Centrum Kultury w Piaskach; Muzeum Powstania Warszawskiego; Nałęczowski Ośrodek Kultury; Ośrodek Kultury Kraków-Nowa Huta; Pałac Kultury Zagłębia; Słupski Ośrodek Kultury; Stowarzyszenie “Do korzeni”; Stowarzyszenie K.O.T.; Stowarzyszenie Łazarz – Zakorzenieni w Tradycji; Stowarzyszenie Smak Przygody; Teatr im. H. Ch. Andersena w Lublinie; Terra Artis Lanckorona

Galeria

Proszę udostępnij to

Share on twitter
Twitter
Share on facebook
Facebook
Share on pinterest
Pinterest
Share on linkedin
LinkedIn
Share on reddit
Reddit
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on email
Email
Share on print
Print