You are currently viewing Czy straszydła mają skrzydła? – wielki finał

W najbliższą sobotę 17 lipca o godz. 19.00 zapraszamy do Pałacyku Kasyno na spektakl finałowy w wykonaniu uczestników warsztatów teatralnych „Czy straszydła mają skrzydła?” realizowanych w ramach programu LATO W TEATRZE. Wstęp wolny.

LATO W TEATRZE to program Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie, realizowany ze środków Ministerstwa Kultury,  Dziedzictwa Narodowego i Sportu. Jego celem jest popularyzowanie pedagogiki teatralnej. Autorskie warsztaty przygotowywane przez pedagogów i artystów są dla dzieci i młodzieży szansą na poznanie i samodzielne wykorzystanie teatralnego języka, a przede wszystkim na twórcze wyrażenie siebie i zabawę teatrem.

Materiały do pobrania

„Czy straszydła mają skrzydła” projekt realizowany w ramach programu „Lato w Teatrze”  

Tematem, który podejmiemy w ramach projektu jest strach – uczucie uniwersalne, towarzyszące człowiekowi w najróżniejszych sytuacjach, niezależnie od jego wieku, płci czy wykształcenia. Jednocześnie – jedno z tych nieraz odrzucanych, omijanych, cenzurowanych. Nasz projekt zakłada nie tylko stawienie czoła obawom i strachom przez myślenie o nich, nazywanie ich, nadawanie im kształtów, kolorów, imion i masek. W procesie, który zainicjujemy strach może zostać przekroczony, przeskoczony, wyśmiany albo – zaproszony do zabawy.

W trakcie pracy będziemy odkrywać różne jego oblicza z uważnością i wrażliwym słuchaniem – tak, aby emocji, które się pojawią nie zostawiać bez dalszego ciągu – przekształcenia w grę, zabawę, teatr, rozmowę, ruch czy rysunek. 
Struktura narracyjna spektaklu będzie oparta w równym stopniu na tekstach literackich, co wytworzonych podczas zajęć. 

Nasze zadanie rozumiemy jako uważne i wrażliwe odbieranie różnych sygnałów, płynących od uczestników – czasami będzie to świadomie prowadzona rozmowa, której fragmenty możemy wprost wprowadzić do spektaklu, innym razem będzie to ruch, kształt czy dźwięk wytworzone podczas zajęć, a może pojawić się też odmowa poruszania jakiegoś tematu, którą także potraktujemy jako część procesu. Ze wszystkich tych elementów będziemy układać formę narracyjną, a to co nie wejdzie do spektaklu, zostanie wewnątrz grupy jako doświadczenie.

 

Warsztaty teatralne poprowadzą: 

Daniel Brzeziński
Aktor i animator kultury. Absolwent kulturoznawstwa w Instytucie Kultury Polskiej UW – specjalizacja „Animacja kultury”. Od końca lat ’90 związany z młodzieżowymi grupami teatralnymi. W latach 2001–2002 uczestnik warsztatów i staży Teatru Węgajty/Projektu Terenowego. Razem z zespołem Projektu Terenowego uczestniczył w latach 2002 – 2013 w wyprawach, warsztatach i pokazach. Aktor i reżyser Młodzieżówki Stowarzyszenia Praktyków Kultury. Prowadzi zajęcia integracyjne i aktorskie.  Związany także z warszawskimi teatrami niezależnymi – Teatrem Remus oraz Teatrem Scena Lubelska 30/32. Współzałożyciel Stowarzyszenia Praktyków Kultury. Od roku 2018 nauczyciel i wychowawca w jednej z warszawskich podstawówek.

Nela Brzezińska
Aktorka, śpiewaczka, tancerka, instrumentalistka, animatorka kultury. Absolwentka Szkoły Muzycznej I stopnia w Kijowie, Szkoły Tutorów Collegium Wratislaviense, Akademii Umiejętności Społecznych oraz Akademii Mentorów Międzykulturowych.
Autorka projektów badawczych oraz wypraw dotyczących tradycji muzycznych i obrzędowych. W latach 1993 – 2012 aktorka Teatru Węgajty. Współpracuje z Teatrem Remus oraz z Teatrem Scena Lubelska 30/32. Współautorka spektakli z udziałem młodzieży migranckiej oraz projektów animacji kultury Stowarzyszenia Praktyków Kultury. W latach 2016 – 2017 prowadziła przedszkole i świetlicę na terenie ośrodka dla uchodźców w Dębaku we współpracy z Fundacją Refugee.pl.

Dariusz Kunowski
Absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Realizował przedstawienia teatralnych z udziałem dzieci m.in. Teatrze Lalka (spektakle: „Dziady”, „O bohaterach i bestiach”) i w Teatrze na Woli („Alicja w krainie czarów”). Pracował jako scenograf w teatrze i telewizji.  Założyciel i prezes Fundacji Sceny Lubelskiej 30/32, realizującej m.in. projekty festynowe i teatralne. Reżyser spektakli „Róża ze Skaryszewskiej”, „Wiech po żydowsku”, „Pędrek wyrzutek”, „Król i morze”.

Partnerami w projekcie są: Szkoła Podstawowa im. Bohaterów Warszawy, Ośrodek Pomocy Społecznej oraz Ośrodek dla Cudzoziemców.

LATO W TEATRZE to program Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie, realizowany ze środków Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu. Jego celem jest popularyzowanie pedagogiki teatralnej. Program składa się z konkursu grantowego na realizację dwutygodniowych warsztatów artystycznych dla dzieci i młodzieży, szkoleń z zakresu pedagogiki teatru oraz artystyczno-edukacyjnych projektów objazdowych w namiocie cyrkowym. 
W aktualnej 14. edycji programu dofinansowanie otrzymało 41 ośrodków z całej Polski – 16 organizacji pozarządowych i 25 samorządowych instytucji kultury.

Ośrodki, które w poprzednich latach co najmniej trzykrotnie organizowały Lato w teatrze, mają za zadanie zrealizować projekt wspólnie z organizacją partnerską, która dotychczas nie brała udziału w programie. Ten moduł został nazwany Lato w teatrze +, a dofinansowanie przyznano 7 ośrodkom. 

Autorskie warsztaty przygotowywane przez pedagogów i artystów są dla dzieci i młodzieży szansą na poznanie i samodzielne wykorzystanie teatralnego języka, a przede wszystkim na twórcze wyrażenie siebie i zabawę teatrem. 
Więcej informacji na temat programu na: 
www.latowteatrze.pl 
www.facebook.com/programLatowteatrze 

LATO W TEATRZE 2021 organizują: 
W ramach modułu LATO W TEATRZE+ 
Gminny Ośrodek Kultury w Górznie + Gminny Ośrodek Kultury Sportu i Rekreacji w Zbicznie; 
Ośrodek Dokumentacji Sztuki Tadeusza Kantora CRICOTEKA w Krakowie + Stowarzyszenie Krakowski Teatr Tańca; 
Stowarzyszenie Teatr Okno + Centrum Kultury i Rekreacji w Supraślu; 
Śląski Teatr Lalki i Aktora „Ateneum” + Miejski Dom Kultury „Bogucice – Zawodzie”; 
Teatr Dzieci Zagłębia im. Jana Dormana w Będzinie + Ośrodek Kultury w Będzinie; 
Teatr Lalek PLECIUGA + Ośrodek Kultury w Drawsku Pomorskim; Wrocławski Teatr Lalek + Fundacja OnWater.pl 

W ramach modułu LATO W TEATRZE 
A la teatr; Biblioteka – Centrum Kultury i Promocji Gminy Lubiewo; Centrum Kultury i Inicjatyw Obywatelskich w Podkowie Leśnej; Centrum Kultury i Sportu w Kietrzu; Dom Kultury w Kraśniczynie; Dom Kultury w Strzelnie; Fundacja Ditero; Fundacja KONTRA/BANDA; Fundacja Mai i Mata Kwiatkowskich; Fundacja na Rzecz Wspierania Rozwoju Kreatywności oraz Rozwoju Twórczości Dzieci, Młodzieży i Dorosłych Kreolia-Kraina Kreatywności; Fundacja Studio TM; Fundacja Teatr Latarnia; Fundacja Twórczości, Edukacji i Animacji Młodzieży – „Teatrikon”; Fundacja Wspierania Integracji Osób Niepełnosprawnych STREFA INTEGRACJI; Fundacja Zaułek Krzysztofa Falkowskiego; Gminna Biblioteka Publiczna im. Ewy Kołaczkowskiej w Strzyżewicach; Gminna Biblioteka Publiczna w Bukowsku; Gminny Ośrodek Kultury w Radwanicach; Gminny Ośrodek Kultury w Ujeździe; Kwileckie Centrum Kultury i Edukacji im. Floriana Mazurkiewicza oraz Biblioteka Publiczna w Kwilczu; Miejski Dom Kultury w Bełżycach; Miejskie Centrum Kultury w Ciechocinku; Miejskie Centrum Kultury w Piaskach; Muzeum Powstania Warszawskiego; Nałęczowski Ośrodek Kultury; Ośrodek Kultury Kraków-Nowa Huta; Pałac Kultury Zagłębia; Słupski Ośrodek Kultury; Stowarzyszenie „Do korzeni”; Stowarzyszenie K.O.T.; Stowarzyszenie Łazarz – Zakorzenieni w Tradycji; Stowarzyszenie Smak Przygody; Teatr im. H. Ch. Andersena w Lublinie; Terra Artis Lanckorona

Galeria

Proszę udostępnij to

Twitter
Facebook
Pinterest
LinkedIn
Reddit
WhatsApp
Email
Print