You are currently viewing Józef Kolinek – pożegnanie

Z ogromnym smutkiem przyjęliśmy wiadomość, że 6 maja 2021 roku, po ciężkiej chorobie zmarł Józef Kolinek – znakomity skrzypek, niestrudzony animator lokalnego życia muzycznego, impresario, wieloletni współpracownik i Przyjaciel naszego Centrum. Był jedną z najbardziej barwnych, nietuzinkowych postaci Podkowy i świata muzycznego. Niestrudzony koneser dobrej sztuki i prawdziwie barokowy sybaryta życia w jego rozmaitych przejawach. Swoją energią potrafił zarażać innych i realizować przedsięwzięcia, które inni uznawali za niemożliwe. Będzie nam Go bardzo brakowało. Rodzinie i bliskim Pana Józefa składamy wyrazy głębokiego współczucia.

Ukończył Akademię Muzyczną w Łodzi w klasie prof. Zenona Płoszaja. Jest laureatem Konkursu im. Zdzisława Jahnkego w Poznaniu i Konkursu im. Karola Lipińskiego w Lublinie. W latach 1978 – 2003, czyli przez ćwierć wieku, był skrzypkiem dwóch czołowych polskich orkiestr kameralnych o renomie światowej – Polskiej Orkiestry Kameralnej Jerzego Maksymiuka i Orkiestry Sinfonia Varsovia Yehudi Menuhina. Z tymi zespołami wykonał na całym świecie, we wszystkich najbardziej prestiżowych salach koncertowych ponad 2500 koncertów, również jako solista. Nagrał ponad 130 płyt z arcydziełami muzyki kameralnej i symfonicznej – wiele z tych nagrań zdobyło nagrody w Polsce i za granicą. Józef Kolinek był również skrzypkiem Menuhin Festival Orchestra, Sinfonia Helvetica Grzegorza Nowaka oraz Kwartetu Varsovia.

Był założycielem i liderem działającego od 25 lat kwartetu smyczkowego Prima Vista, z którym wielokrotnie występował z koncertami w Polsce (w tym w CKiIO) i na świecie. Wieloletni i uwielbiany przez studentów wykładowca oraz członek Rady Programowej Uniwersytetu Otwartego POKOLENIA od samego początku jego istnienia, pomysłodawca i gospodarz cyklu „Muzyczny Five O’Clock”. Bardzo zaangażowany współorganizator wydarzeń podczas Festiwalu Otwarte Ogrody w Podkowie Leśnej, za co z okazji 10-lecia Festiwalu otrzymał tytuł Wiernego Ogrodowicza. Do ostatnich chwil aktywny, planował kolejne koncerty, w których nie dane mu już było wziąć udziału. Miał 66 lat.

Proszę udostępnij to

Share on twitter
Twitter
Share on facebook
Facebook
Share on pinterest
Pinterest
Share on linkedin
LinkedIn
Share on reddit
Reddit
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on email
Email
Share on print
Print