You are currently viewing Umarł Henryk Boukołowski

Z wielkim żalem przyjęliśmy wiadomość, że 4 października 2020 roku w wieku 83 lat zmarł wybitny aktor filmowy i teatralny, wieloletni mieszkaniec Podkowy Leśnej Henryk Boukołowski.

Dzięki roli w filmie “Nikt nie woła” (1960) w reżyserii Kazimierza Kutza przeszedł do historii polskiej i światowej kinematografii. Rola Bożka, członka podziemnej organizacji, który odmawia wykonania rozkazu i ucieka na ziemie odzyskane, była odpowiedzią na postać kreowaną w “Popiele i diamencie” przez Zbigniewa Cybulskiego. Ciekawe kreacje stworzył także w filmach “Awatar, czyli zamiana dusz” (1964) Janusza Majewskiego, “Sanatorium pod klepsydrą” (1973) Wojciecha Jerzego Hasa, czy serialu “Najdłuższa wojna nowoczesnej Europy” (1981) Jerzego Szwiertni. 

W 1964 roku, wspólnie z aktorką Magdą Teresą Wójcik (także wieloletnią mieszkanką Podkowy) założył w Cieszynie Teatr Adekwatny (przeniesiony później do Warszawy), gdzie mogliśmy go podziwiać m. in. w rolach w “Pętli” (1984) według Hłaski, “Wyzwoleniu” (1978) Wyspiańskiego, czy molierowskim “Świętoszku”. Był też autorem słuchowisk radiowych, a jego piękny, charakterystycznie matowy głos znany jest także wielu słuchaczom książek audio.

Rodzinie i wszystkim wielbicielom talentu tego wielkiego Artysty składamy wyrazy głębokiego współczucia. 

Proszę udostępnij to

Share on twitter
Twitter
Share on facebook
Facebook
Share on pinterest
Pinterest
Share on linkedin
LinkedIn
Share on reddit
Reddit
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on email
Email
Share on print
Print