You are currently viewing KINO NA DECHACH: Aspromonte

Ostatni seans w “Kinie na dechach” zapraszamy w sobotę 8 sierpnia. Pokażemy włoski film “Aspromonte” opowiadający historię mieszkańców miasteczka, w którym zatrzymał się czas. Początek o godz. 20.30. Wstęp wolny. Przed filmem pokażemy dokument “Pospolite lecz nieznane” w reżyserii Tomasza Domańskiego.

 

“Aspromonte” (Via dall’Aspromonte) – dramat, prod. Włochy 2019, reż. Mimmo Calopresti, obsada: Valeria Bruni Tedeschi, Marco Leonardi, Marcello Fonte​, czas projekcji: 87 min., Kino plenerowe w Podwarszawskim Trójmieście Ogrodów.

Położone w malowniczym kalabryjskim Aspromonte niewielkie miasteczko Africo to miejsce, gdzie czas się zatrzymał. Pozbawione elektryczności i drogi, która łączyłaby je z większymi ośrodkami, skazane jest na izolację. Porządek życia wyznacza tu natura oraz jasne zasady, którymi kieruje się na co dzień lokalna społeczność. Ma to jednak i złe strony, gdyż w Africo wszystko pozostaje w stanie zawieszenia, co wzmaga jedynie frustrację mieszkańców. Czarę goryczy przelewa tragiczna śmierć kobiety w trakcie porodu, gdyż z powodu braku drogi lekarz nie zdążył na czas. Poirytowani mieszkańcy postanawiają wziąć sprawy w swoje ręce i wybudować ją własnymi siłami. Szansą na socjalizację zapomnianego Africo będzie też przybycie nowej, postępowej nauczycielki. Jej nowoczesny sposób bycia i nieprzeciętna uroda powodują spore zamieszanie i wzburzenie.

Akcja filmu, opartego na powieści Pietra Criaco, rozgrywa się w latach 50. Miejsce jest nieprzypadkowe, bowiem sam reżyser Mimmo Calopresti wychował się w niewielkim kalabryjskim miasteczku. W jednym z wywiadów przekonywał, że włoskie południe od zawsze naznaczone było pewną duchowością: “Niebem i piekłem, baśnią i tragedią”. Jego nowy film łączy w sobie wszystkie te elementy. (z opisu dystrybutora Aurora Films)

Proszę udostępnij to

Share on twitter
Twitter
Share on facebook
Facebook
Share on pinterest
Pinterest
Share on linkedin
LinkedIn
Share on reddit
Reddit
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on email
Email
Share on print
Print