You are currently viewing KINO NA DECHACH: “Kafarnaum”

W sobotę 4 lipca, w ramach cyklu “Kino na dechach” pokażemy nominowany do Oscara film “Kafarnaum” w reż. Nadine Labaki, reżyserki znanego “Karmelu”. Początek o godz. 21.00 przed Pałacykiem Kasyno. Wstęp wolny.

Przed filmem pokażemy krótką impresję filmową Witolda Basiewicza z Dni Miasta Ogrodu Podkowa Leśna w 2013 roku.

Przed seaasem prosimy o zapoznanie się z Regulaminem działania Kina plenerowego w warunkach zagrożenia epidemicznego. Maks. liczba widzów na 1 seansie – 50 osób. W razie złej pogody zastrzegamy sobie możliwość zmiany terminu seansu.

“Kafarnaum” – dramat, prod. Liban/USA/Francja 2018, reż. Nadine Labaki, obsada: Zain Al Rafeea, Yordanos Shiferaw, Boluwatife Treasure Bankole, czas projekcji: 121 min., Kino plenerowe w Podwarszawskim Trójmieście Ogrodów. Wstęp wolny.

Dwunastoletni Zejn jest mieszkańcem bejruckich slumsów. Zgodnie z tytułem, oznaczającym “chaos”, “bezład”, “gmatwaninę”, dzielnica uderza nadmiarem: rzeczy, ludzi, a przede wszystkim dzieci – niewinnych ofiar rzeczywistości społecznej oraz klasowych i ekonomicznych podziałów. Nadine Labaki staje w ich obronie. I to dosłownie. Wciela się bowiem w filmie w rolę adwokatki Zejna. Przed sądem chłopak odtwarza swoją historię, przywołuje dramatyczne wspomnienia, ale co najważniejsze z pasją walczy o siebie i swoją przyszłość. To dziecko ma zdumiewającą odwagę, determinację i siłę, a przez “Kafarnaum” nawiguje go niezawodny moralny kompas, dzięki któremu odróżnia dobro od zła. Niezmordowany włóczęga, mały obrońca jeszcze mniejszych i słabszych, Zejn w pojedynkę rzuca wyzwanie niesprawiedliwości i krzywdzie. Film libańskiej reżyserki nie serwuje łatwych wzruszeń, bo stawia przed nami, nie tyle bezbronną milczącą ofiarę, co chłopca przepełnionego gniewem i umiejącego swój gniew wykrzyczeć. Chcąc nie chcąc, stajemy się więc uczestnikami wytoczonego przez Zejna procesu. I tylko od nas samych zależy, czy wejdziemy w rolę obrońców, oskarżycieli, czy sędziów. Bo dystansu wobec opowiedzianej w “Kafarnaum” historii nikomu nie uda się zachować.(z opisu dystrybutora Gutek Film)

Proszę udostępnij to

Share on twitter
Twitter
Share on facebook
Facebook
Share on pinterest
Pinterest
Share on linkedin
LinkedIn
Share on reddit
Reddit
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on email
Email
Share on print
Print