You are currently viewing Opowieść Griota. Koncert Adama Drame i film o artyście

W sobotę 15 lutego zapraszamy na koncert mistrza  gry na djembe (afrykańskim bębnie) i film o artyście, pochodzącym z Burkina Faso muzyku Adama Drame. Jego koncert poprzedzi pokaz filmu dokumentalnego o artyście pt. Opowieść Griota z 2008 r., zrealizowanego przez Adama Różańskiego, również muzyka i mieszkańca Podkowy Leśnej. Bilety w cenie 25 zł – rezerwacje: [email protected] lub bezpośrednio przed koncertem, który rozpocznie się o godz. 19.00.

Adama Drame to wybitny muzyk afrykański, pochodzący z Burkina Faso, grający na djembe, najpopularniejszym bębnie zachodniej Afryki, od 40 lat koncertujący na całym świecie. Artysta wydał 18 autorskich płyt. Koncert poprzedzi pokaz filmu dokumentalnego o artyście pt. “Opowieść Griota” z 2008 r., (50 min., koodprodukcja francusko-polska), zrealizowanego przez Adama Różańskiego, również muzyka. Film gościł na wielu miedzynarodowych festiwalach, m.in. na Pan African Film Festival w Los Angeles.

Oto co o artyście mówi reżyser filmu A.Różański: Adama Drame  jest potomkiem dumnego rodu griotów, kasty muzyków, opowiadaczy historii i strażników zachowania tradycji afrykańskiej. To współczesny muzyk, ale także ortodoksyjnie wierny tradycji griot. To Afrykańczyk zagrożony ekonomicznym i kulturowym kolonializmem. Afrykańczyk, który opiera się kuszącej karierze artystycznej w Europie, choć od 25 lat tam często występuje. Film jest zbudowany wokół narracji Adama Drame. Opowiada on o sobie, o swojej muzyce i o Afryce. Jego daleki świat staje się nam bliski.

“(…) Nasi mędrcy mówią, że każdy człowiek powinien umrzeć u siebie. Tam,gdzie może pogłaskać swoje i swoich bliskich krowy. Nawet , gdy jesteś na dalekich wyprawach, nie powinieneś zapomnieć, skąd pochodzisz. Jeżeli szanujesz swych rodziców, swych sąsiadów, swoją krainę-  cokolwiek zrobisz, Bóg cię wesprze”.

fot. CKiIO

Galeria

Proszę udostępnij to

Share on twitter
Twitter
Share on facebook
Facebook
Share on pinterest
Pinterest
Share on linkedin
LinkedIn
Share on reddit
Reddit
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on email
Email
Share on print
Print