You are currently viewing Wielopokoleniowa kawiarnia literacka

Wszystkich miłośników literatury oraz zainteresowanych krytyczną re-lekturą arcydzieł literatury pragniemy zaprosić do udziału w projekcie WIELOPOKOLENIOWEJ KAWIARNII LITERACKIEJ. Zapraszamy od 19 sierpnia na Świerkową 1. Wstęp wolny.

Wielopokoleniowa kawiarnia literacka
Centrum Kultury i Inicjatyw Obywatelskich w Podkowie Leśnej

19.08.2024-23.08.2024

Wszystkich miłośników literatury oraz zainteresowanych krytyczną re-lekturą arcydzieł literatury pragniemy zaprosić do udziału w projekcie WIELOPOKOLENIOWEJ KAWIARNII LITERACKIEJ. Pragniemy Państwu zaproponować pięć spotkań (codziennie od 19 do 23 sierpnia, godz. 11:00), podczas których wspólnie przeczytamy wybrane fragmenty danego dzieła lub wiersze, poznamy kontekst utworu, podstawowe informacje o życiu autora, a finalnie podejmiemy dyskusję, której celem będzie nie tylko wymiana opinii, ale również próba sformułowania nowego, zaktualizowanego o nasze codzienne doświadczenie, klucza interpretacyjnego.

Zapraszamy do udziału osoby od 16 roku życia. Znajomość lektury jest mile widziana, ale nie jest obowiązkowa. Zabieranie głosu/udział w dyskusji jest również nieobowiązkowy. Chcemy stworzyć demokratyczną, pełną szacunku, inkluzywną i wielopokoleniową przestrzeń dla mieszkańców Podkowy i nie tylko.

Poza promocją literatury chcemy umożliwić przedstawicielom różnych pokoleń wymianę poglądów
i myśli. Literatura jest znakomitym środkiem budowania wzajemnego zrozumienia. Odnosząc się do piękna sztuki słowa i podejmowanych przez książki/wiersze problemów, możemy wymienić się spostrzeżeniami, a przez to poszerzyć perspektywę odbioru świata i ludzi.

Ponieważ jest to propozycja wakacyjna przyjęliśmy klucz ,,literackiej podróży”, dlatego każdy dzień to inny język/kultura/dziedzictwo.

Zapraszamy do Centrum Kultury i Inicjatyw Obywatelskich w Podkowie Leśnej przy Świerkowej 1. Wstęp wolny!

Program:

19 sierpnia (poniedziałek), godz. 11.00
Marcel Proust
i tajemnice W poszukiwaniu straconego czasu

20 sierpnia (wtorek), godz. 11.00
Federico Garcia Lorka i poetycka podróż do Andaluzji

21 sierpnia (środa), godz. 11.00
Italo Calvino
i świat jego literackich fascynacji (wokół książki Po co czytać klasyków i nie tylko)

22 sierpnia (czwartek), godz. 11.00
Grecki spacer z Konstandinosem Kawafisem

23 sierpnia (piątek), godz. 11.00
Pograjmy na szklanych paciorkach razem z Hermanem Hessem

Pomysł i realizacja: Barbara Potkańska i Maciej Koszewski  

Barbara Potkańska – animatorka kultury, koordynator inicjatyw obywatelskich oraz koordynator Uniwersytetu Otwartego POKOLENIA w Podkowie Leśnej. Specjalizuje się w tworzeniu przestrzeni społecznej integracji oraz budowaniu wspólnoty lokalnej. Od 8 lat prowadzi grupę tańców integracyjnych. W projekcie WIELOPOKOLENIOWEJ KAWIARNII LIETRACKIEJ odpowiada za przygotowanie krótkiej biografii twórców i pomoc w moderowaniu dyskusji.

Maciej Koszewski – poeta, literaturoznawca, pedagog, absolwent UKSW. Autor kilku publikacji poświęconych twórczości Mickiewicza wydanych w m. in. ,,Wieku XIX” lub ,,Colloquiach literariach”. Przygotowuje pracę doktorską poświęconą twórczości Mickiewicza w kontekście aksjologicznym.
W projekcie WIELOPOKOLENIOWEJ KAWIARNII LIETRACKIEJ odpowiada za merytoryczne opracowanie omawianych dzieł oraz wprowadzenie czytelników w kontekst.