Spektakl "Święto wiosny // święta wojna"

29 kwietnia (piątek), godz. 19.00, sala widowiskowa ul. Świerkowa 1 / Wstęp wolny

Spektakl "Święto Wiosny // Święta Wojna" Młodzieżówki Stowarzyszenia Praktyków Kultury został przygotowany w 2014 roku przez młodych uchodźców i uchodźczynie z Gruzji, Kirgistanu, Czeczenii i Ukrainy, mieszkających w Warszawie i okolicach.
W Podkowie zostanie wystawiony w ramach festiwalu "Podkowa bez granic" realizowanego przez Towarzystwo Edukacji Antydyskryminacyjnej i nieformalną grupę mieszkańców i mieszkanek Podkowy Leśnej.

Spektakl dofinansowany w ramach projektu "Uchodźcy. Zapraszamy!" realizowanego przez Fundację na rzecz Różnorodności Społecznej w partnerstwie z Towarzystwem Edukacji Antydyskryminacyjnej i Fundacją Przestrzeń Wspólna w ramach programu "Obywatele dla Demokracji", finansowanego z Funduszy EOG.

 

 

Wystepują: Lika Kuchashvili, z Gruzji, Kuban Turabajew, Kurman Turanbajew, Asan Turanbajew i Arafat Jusupov z Kirgistanu, Maria Reka z Ukrainy oraz Madina Demilova, Iman Demilova, Zalina Demilova, Khava Soldaeva, Kheda Soldaeva, Anzor Soldeav i Adam Soldaev i Ilman Islambekov z Czeczenii.
Dramaturgia: Nela Brzezińska i Daniel Brzeziński
Muzyka na żywo: zespół Dokh
Dźwięk: Natalia Judzińska
Wizualizacje: Khava Soldaeva, David Sypniewski
Współpraca organizacyjna: Martyna Banat

Gdzie naprawdę leżą granice?

 

Czy są kategorią geograficzną, czy bardziej psychologiczną lub socjologiczną?
Na czym polega istota przekraczania granic? Jak przekroczyć granice istniejące tylko w naszych głowach?
Najnowsza praca grupy młodzieżowej Praktyków Kultury dotyka tych granic, które nie chcą dać się przekroczyć – takich, które sami hodujemy i podpieramy. Narodowość. Kultura. Przynależność. Gatunek. Zanurzeni w tych kategoriach, możemy się tylko domyślać co znaczą dla osób, które z lawirowania między kulturami, z uczenia się języków, z podpatrywania obcych obyczajów uczyniły swoją codzienność. Pojęcia stają się nieostre gdy zaczynają wirować wokół nas razem z wiecznie tymczasowym miejscem pobytu, wiecznie niewydanymi decyzjami urzędów i wiecznie odkładanymi planami na przyszłość. O tym tańczymy. Pomaga nam muzyka Święta Wiosny Strawińskiego, która już raz zmiotła granice – w sztuce tańca początku XX wieku.

 

Spektakl odbędzie się w ramach projektu "Uchodźcy. Zapraszamy" realizowanego przez Towarzystwo Edukacji Antydyskryminacyjnej w ramach programu Obywatele dla Demokracji finansowanego z Funduszy EOG, a w Podkowie zostanie wystawiony w ramach festiwalu działań międzykulturowych "Podkowa bez granic".

Spektakl jest częścią projektu Akademia Praktykowania Kultury dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, współfinansowanego przez m.st. Warszawa. Materiał dramatyczny powstawał częściowo w ramach projektu "PODAJ DALEJ 2014" realizowanego we współpracy ze Stowarzyszeniem Sztuka Nowa.

Stowarzyszenie Praktyków Kultury (SPK) tworzą animatorzy i artyści działający na polu kultury żywej – takiej, z której mogą czerpać wszyscy i która może być udziałem każdego. Łączy nas przekonanie, że sztuka nie ma racji bytu jeśli jest oderwana od życia, a kultura ma sens jedynie gdy jest praktykowana, a nie jedynie badana i opisywana. Praktykować kulturę – to dla nas znaczy jednocześnie czerpać z jej zasobów, jak i wzbogacać ją własnym działaniem i własną wrażliwością.
Działania, w jakie jesteśmy zaangażowani, mieszczą się w definicji animacji kultury – czyli aktywności na polu kultury w konkretnym środowisku, z konkretnymi ludźmi. Są to projekty skierowane m.in. do młodzieży zagrożonej patologiami, uchodźców, mieszkańców obszarów zaniedbanych i wykorzenionych, ale także projekty o tematyce nam bliskiej – jak taniec, teatr czy muzyka – mające przełamywać istniejące stereotypy i pokazywać nowe możliwości w obrębie tych dziedzin sztuki.
www.praktycy.org

Zobacz także
p w ś c p s n
 
1
 
2
 
3
 
4
 
5
 
6
 
7
 
8
 
9
 
10
 
11
 
12
 
13
 
14
 
15
 
16
 
17
 
18
 
19
 
20
 
21
 
22
 
23
 
24
 
25
 
26
 
27
 
28
 
29
 
30
 
 
 
 
 

Godziny pracy biura:

Pon. - Pt.  10.00 – 18.00
Sob. - Nd.  w czasie imprez

ul. Lilpopa 18, 05-807 Podkowa Leśna
Tel.: 22 729 13 84,
fax 22 729 13 84 wew. 33
e-mail: [email protected]

oraz

ul. Świerkowa 1, 05-807 Podkowa Leśna
Tel.: 22 758 94 41

Nr konta: 47124063481111001021847049