Podkowiańskie Orły - spotkanie z Raphaelem Rogińskim

W ramach naszego cyklu Podkowiańskie Orły, w którym honorujemy najwybitniejszych twórców związanych z Podkową Leśną, zapraszamy na spotkanie z kompozytorem, gitarzystą, badaczem folkloru muzycznego, improwizatorem, Raphaelem Rogińskim. Spotkanie odbędzie się 14 kwietnia o godz. 18.00 w Pałacyku Kasyno, a poprowadzi je red. Jacek Hawryluk. Wstęp wolny.

Podkowiańskie Orły - spotkanie z Raphaelem Rogińskim, kompozytorem i gitarzystą, nominowanym do "Paszportów"  Polityki w 2015 i 2016 r. Spotkanie poprowadzi redaktor Jacek Hawryluk, związany z II programem Polskiego Radia. Wydarzenie zakończy  recital Artysty.

Raphael Rogiński – gitarzysta, kompozytor i wykonawca, improwizator, animator kultury i badacz folkloru muzycznego. Wykształcony jazzowo i klasycznie edukację poszerzył o muzykologie i etnomuzykologie. Miks tych dwóch dróg jest wyznacznikiem stylu jego twórczości pod względem kompozytorskim jak i wykonawczym. Związany z kulturą żydowską, prowadzi badania nad jej zapomnianymi tradycjami przekładając ich znaczenie na współczesność. Z tych poszukiwań wynikają dwa projekty których jest liderem, jest to Shofar i Cukunft. Jest także dyrektorem artystycznym festiwali przedstawiających nową kulturę żydowską takich jak Tikkun, Varshe, Mizrach, jak i konsultantem w ramch projektów z nią związanych. Gra także muzykę turecką, beduińską, afrykańską, lapońską, perską, ormiańską i inne wykonując je z muzykami z tych miejsc. Prymitywna muzyka ameryki, blues i rock lat 60 to następna znacząca część inspiracji Rogińskiego która to przefiltrowana daje o sobie znać w zespołach jak i koncertach solo. Dogłębne analizowanie technik gitarowych, klasycznych gitarzystów bluesowych i znajomość instrumentarium lat 50 i 60 jest podstawą jego brzmienia. Z inspiracji muzyką eksperymentalną ameryki(Harry Partch,Henry Cowell i inni) powstał zespół Spinalonga, a bluesową Wovoka czy Shy Albatross.  Pasjonowanie się folklorem kurpiowskim doprowadziła go do Genowefy Lenarcik, wybitnej śpiewaczki ludowej tego regionu, córki słynnego Satnisława Brzozowego. Zgłębianie muzyki dawnej zaowocowało projektem „Rogiński gra Bacha“ w którym to muzyka Bacha wykonana jest na gitarach preparowanych i płyty z muzyką Henrego Purcella. Równolegle muzyk jest zaangażowany w projekty związane ze światową sceną nowego jazzu. Jego kompozycje, improwizacje lub interpretacje często ilustrują wydarzenia artystyczne – filmy dokumentalne i rysunkowe jak i bajki animowane ( np. Man Ray, Viking Elling,Lidia Skvorcova) , performances (np. J. Kalina), teatr tradycyjny i multimedialny (min. ”Lothe Lachmann videoteatr “Poza”, Paweł Miśkiewicz, Piotr Cieplak, Michał Walczak, Maja Korczakowska ) oraz slowo( np. Tadeusz Rozewicz, Mieczyslaw Mysliwski, Mieczysław Abramowicz, Andrzej Stasiuk). Koncertuje glownie w ramach projektow autorskich – wystepuje solo lub w lub jako lider zespolow. W tej chwili stale projekty muzyczne to wspomniane: Shofar , Shy Albatross, Żywizna oraz koncerty nagitare solo. Gral i wspolpracowal min. z: Michael Zerang, Kazuchisa Uchichashi, Le Quan Ninh, Frank London, Noel Akchote, Frederic Blondy, Joe Giardullo, Keith Rowe, Tima Sparks, Axel Dorner, Thomas Lehn, Andrew Sharpley, John Edwards, John Tilbury, Brighit Ulher, Yale Strom , Tim Daisy, Dave Rempis, Mark Sanders, Clayton Thomas, Joe McPhee,  Kris Wenders, Peter Jaquemyn, Natalia Przybysz, Wacław Zimpel, Emiter, Macio Moretti, DJ Lenar, Daniel Pigonski, Konstanty Usenko, Jarek Bester,  Rafal Mazur, Arszyn, Mikolaj Trzaska, Maria Peszek. Bierze udzial w warsztatach muzycznych, konkursach i festiwalach muzyki  w Polsce i na całym świecie. 

W czerwcu 2015 nakładem wytwórni Bółt wydana zostaje płyta "Raphael Roginski plays John Coltrane and Langston Hughes African mystic music". Płyta zajęła wysokie notowania w podsumowaniach rocznych wielu dziennikarzy w kraju i za granicą. Magazyn The Wire umieścił ją w swoim podsumowaniu na 16 miejscu, a sam Raphael Rogiński był pierwszym polskim artystą którego ten miesięcznik umiejscowił na swojej liście. Nominowany w 2015 do Paszportów Polityki za tę płytę, w 2016 ponownie nominowany za płytę Żywizny i Shy Albatross. 

fot. CKiIO

Zobacz także
p w ś c p s n
1
 
2
 
3
 
4
 
5
 
6
 
7
 
8
 
9
 
10
 
11
 
12
 
13
 
14
 
15
 
16
 
17
 
18
 
19
 
20
 
21
 
22
 
23
 
24
 
25
 
26
 
27
 
28
 
29
 
30
 
 
 
 
 
 

Godziny pracy biura:

Pon. - Pt.  10.00 – 18.00
Sob. - Nd.  w czasie imprez

ul. Lilpopa 18, 05-807 Podkowa Leśna
Tel.: 22 729 13 84,
fax 22 729 13 84 wew. 33
e-mail: [email protected]

oraz

ul. Świerkowa 1, 05-807 Podkowa Leśna
Tel.: 22 758 94 41

Nr konta: 47124063481111001021847049