Podkowa Leśna

Miasto-Ogród Podkowa Leśna leży na Równinie Łowicko-Błońskiej, na terenie Lasów Młochowskich, z których do dziś przetrwała tylko część położona na północ od Młochowa, między Nadarzynem i Podkową. Lasy otaczają miasto z trzech stron – od wschodu, południa i zachodu. Mimo bliskości aglomeracji warszawskiej zachowały się w nich skupiska starodrzewu, wiele gatunków zwierząt i roślin.

Podkowa jest atrakcyjnym celem kilkugodzinnych, albo całodniowych wycieczek za miasto dla spragnionych świeżego powietrza, miłośników przyrody, ale i dla zainteresowanych przeszłością. W naturalnym, leśnym otoczeniu powstało tu w latach dwudziestych unikalne osiedle, które od początku swego istnienia ściąga wiele znanych postaci z życia kulturalnego, naukowego i politycznego. Klimat tamtych lat przypominają dziś domy Haliny i Janusza Regulskich, Anny i Jarosława Iwaszkiewiczów, Krystyny i Kazimierza Michałowskich, Ireny Krzywickiej, Benedykta Hertza, Jana Skotnickiego i wielu innych – architektura Podkowy Leśnej daje niepowtarzalną okazję poznania stylów i mód w przedwojennym, ale także i we współczesnym budownictwie domów jednorodzinnych i większych obiektów, takich jak kościół pod wezwaniem Św. Krzysztofa, budynek stacji kolejki WKD Podkowa Leśna Główna i dawny Klub Sportowy (kasyno) w parku. W zachowanych wnętrzach domu Iwaszkiewiczów w Stawisku odbywają się koncerty, wystawy i wykłady, ożywioną działalność prowadzi podkowiańska parafia i Centrum Kultury i Inicjatyw Obywatelskich; tuż za miedzą, w Milanówku istnieje muzeum słynnego rzeźbiarza Jana Szczepkowskiego, a w Otrębusach czekają dwa unikalne muzea: sztuki ludowej i motoryzacji. Wędrówki po Podkowie i okolicach można odbywać pieszo, konno, samochodem, kolejką WKD i rowerem, po coraz dłuższych, specjalnie przygotowanych trasach rowerowych w miastach i w lesie. A zimą park podkowiański i Las Młochowski zaprasza na sanki i biegówki.

Walory naturalne tego terenu – czyste, leśne powietrze i osłona przed południowo-zachodnimi wiatrami – już ponad 85 lat temu przesądziły o lokalizacji pierwszego w Polsce miasta – ogrodu, zrealizowanego według koncepcji Ebenezera Howarda (żyjącego na przełomie XIX i XX wieku angielskiego twórcy koncepcji idealnego miasta, która miała rozwiązać problem przeludnienia miast). W bujnym lesie mieszanym, łączącym się z rozległym kompleksem Lasów Młochowskich, rosną dęby, sosny, buki, brzozy, graby, modrzewie, akacje i olchy; z krzewów - jałowce, trzmielina, czeremcha, kruszyna i żarnowiec. W poszyciu leśnym spotyka się jagody i wiele gatunków rzadkich kwiatów leśnych. Żyją tu lisy, zające, kuny leśne i mnóstwo ptaków, wśród nich także synogarlice, gołębie grzywacze, a na obrzeżach – kuropatwy i bażanty.

Dojazd pociągami WKD z Dworca Centralnego w Warszawie (45 minut; pociągi kursują co pół godziny) albo szosą Warszawa – Skierniewice (28 km). Obszar – 10,10 km kw., 3,5 tys. mieszkańców.

Źródło: „Podkowa Leśna. Przewodnik" Anny Żukowskiej-Maziarskiej
Materiał został udostępniony przez Towarzystwo Przyjaciół Miasta Ogrodu Podkowa Leśna

Zobacz także
p w ś c p s n
 
1
 
2
 
3
 
4
 
5
 
6
 
7
 
8
 
9
 
10
 
11
 
12
 
13
 
14
 
15
 
16
 
17
 
18
 
19
 
20
 
21
 
22
 
23
 
24
 
25
 
26
 
27
 
28
 
29
 
30
 
 
 
 
 

Godziny pracy biura:

Pon. - Pt.  10.00 – 18.00
Sob. - Nd.  w czasie imprez

ul. Lilpopa 18, 05-807 Podkowa Leśna
Tel.: 22 729 13 84,
fax 22 729 13 84 wew. 33
e-mail: [email protected]

oraz

ul. Świerkowa 1, 05-807 Podkowa Leśna
Tel.: 22 758 94 41

Nr konta: 47124063481111001021847049