Mozaika - spotkania kulturowe

W niedzielę 28 października zapraszamy na kolejne spotkanie w ramach projektu "Mozaika - spotkania kulturowe". Tym razem będzie to spektakl i warsztaty "Skarby Złotej Kaczki, czyli podróżujemy po wielokulturowej Polsce". Początek o godz. 12.30 w Pałacyku Kasyno. Wstęp wolny.

"Skarby Złotej Kaczki, czyli podróżujemy po wielokulturowej Polsce"
Prowadzą: Beata Frankowska-Patrzykont i Joanna Miś-Skrzypczak z Fundacji "Musszelka".

Organizacja: Fundacja „Musszelka”, CKiIO

Współczesne dzieci, dzięki spotkaniu z legendarną Złotą Kaczką, podróżują w czasie, poznając cygańską kapelę na dworze królowej Marysieńki, ormiańskich kupców na staromiejskim rynku i żydowskie dzieci z przedwojennej ulicy Krochmalnej. Do spektaklu wpleciemy również wątek przedwojennej Podkowy Leśnej. Poznamy pieśni, okrzyki targowe, słowa charakterystyczne dla dawnej wielokulturowej Polski. Spektakl był m.in. prezentowany w warszawskim Ratuszu i w wielu warszawskich szkołach.

Muzyka: Narine Azaryan (Polska/Armenia)

W części warsztatowej poznamy zwyczaje/kulturę mniejszości romskiej, ormiańskiej i żydowskiej w Polsce – skąd w Polsce wzięli się Cyganie, Żydzi i Ormianie i jaki jest ich wkład w kulturę polską. Poznamy prawa mniejszości. Na podstawie szablonów i wycinanek stworzymy z dziećmi kolorowy pas złożony z symboli wielokulturowej Polski (m.in. wóz cygański, ornamenty pasa kontuszowego, menora). Nauczymy się ormiańskiego tańca korowodowego, romskiej wyliczanki i żydowskiego niggunu. Chcemy podkreślić wielokulturowe tradycje Polski, zwłaszcza w kontekście zbliżających się obchodów 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

O PROJEKCIE:

Fundacja Musszelka z Milanówka powraca do Centrum Kultury i Inicjatyw Obywatelskich w Podkowie Leśnej z nowym projektem edukacyjnym! Kilka lat temu liderki fundacji przeprowadziły w CKiIO cykl spotkań ekologicznych pt. „Opowieści Ziemi”, które cieszyły się dużym zainteresowaniem mieszkańców. Tym razem Musszelka zaprasza na cztery wydarzenia adresowane do dzieci w wieku 6-10 lat oraz ich opiekunów pt. „Mozaika! Spotkania kulturowe”. Podobnie jak poprzednio, najpierw usłyszymy barwne opowieści w oprawie muzycznej na żywo, a następnie dzieci wezmą udział w warsztatach.

Mozaika to taka forma dekoracji, w której największą wartością jest różnorodność – kolorystyki, faktury, wzorów, kształtów. Podczas naszych spotkań chcemy przybliżyć wielką wartość, jaką jest różnorodność kulturowa – w miejscu, w którym żyjemy. Mottem naszego projektu są słowa pisarza Tiziano Terzaniego: „…jeśli różnorodność biologiczna konieczna jest do życia na Ziemi, różnorodność kulturową należy uznać za niezbędną dla zdrowia psychicznego człowieka”.

Przypomnimy, jakim bogactwem była wielokulturowość dawnej Polski. Będziemy wspólnie odkrywać, jak nasze polskie zwyczaje są połączone i poprzeplatane z wątkami z różnych tradycji. Nie będziemy również stronić od teraźniejszości, pokazując sens i przyczyny współczesnych migracji. Chcemy uczyć dzieci, że dobrze pojęty patriotyzm nie ma nic wspólnego z ksenofobią, a na akceptacji różnorodności w społeczności lokalnej możemy tylko zyskać, również kulturowo. Jest to szczególnie ważne w kontekście zbliżających się obchodów setnej rocznicy odzyskania niepodległości.

Projekt został dofinansowany przez Burmistrza Miasta Podkowa Leśna i powstał we współpracy z Centrum Kultury i Inicjatyw Obywatelskich w Podkowie Leśnej oraz firmą Iksel z Milanówka.

Zobacz także
p w ś c p s n
 
1
 
2
 
3
 
4
 
5
 
6
 
7
 
8
 
9
 
10
 
11
 
12
 
13
 
14
 
15
 
16
 
17
 
18
 
19
 
20
 
21
 
22
 
23
 
24
 
25
 
26
 
27
 
28
 
29
 
30
 
 
 
 
 

Godziny pracy biura:

Pon. - Pt.  10.00 – 18.00
Sob. - Nd.  w czasie imprez

ul. Lilpopa 18, 05-807 Podkowa Leśna
Tel.: 22 729 13 84,
fax 22 729 13 84 wew. 33
e-mail: [email protected]

oraz

ul. Świerkowa 1, 05-807 Podkowa Leśna
Tel.: 22 758 94 41

Nr konta: 47124063481111001021847049