I Kongres Polskich Miast Ogrodów w Mieście Ogrodzie Podkowa Leśna

I Kongresu Polskich Miast Ogrodów odbył się w Podkowie Leśnej w dniach 12-13 września 2015 r.

W dniach 11-13 września 2015 w Podkowie Leśnej odbył się z inicjatywy podkowiańskich stowarzyszeń pozarządowych I Kongres Polskich Miast Ogrodów zorganizowany z okazji 90 -lecia powstania   Miasta Ogrodu Podkowa Leśna, stanowiący kulminację spotkań realizowanych od 2007 r. Przez dwa dni obradowało prawie 150 osób z 26 zielonych miejscowości z całej Polski. Miejscem obrad było Centrum Kultury i Inicjatyw Obywatelskich w Podkowie Leśnej, a organizatorami - Miasto Ogród Podkowa Leśna oraz Stowarzyszenie „Ład na Mazowszu”.

Celem Kongresu była integracja, wymiana doświadczeń i dobrych praktyk w środowiskach miast ogrodów i miejscowości o podobnych cechach. Zainaugurowała go konferencja w Centrum Prasowym PAP w Warszawie, w której wzięli udział organizatorzy – burmistrz miasta ogrodu Podkowa Leśna Artur Tusiński i prezes Stowarzyszenia „Ład na Mazowszu” Grzegorz Kostrzewa-Zorbas, a także prelegenci - architekt Marek Budzyński oraz Edyta Barucka, autorka książki o miastach ogrodach. Także ona była pierwszą osobą, która wystąpiła w pierwszej sobotniej sesji kongresu zatytułowanej „Wokół idei miast ogrodów” moderowanej przez Krzysztofa Domaradzkiego. Wśród wykładowców znaleźli się także wspomniany Marek Budzyński, Alicja Szmelter, Jeremi T. Królikowski i Magdalena Staniszkis. Sesja druga „Spojrzenie na polskie miasta ogrody” poświęcona była prezentacjom samych bohaterów Kongresu - swoje miejscowości przedstawili mieszkańcy warszawskiej Sadyby i Włoch, Komorowa, Śródborowa oraz Kolumny Łask. Zaprezentowano także filmy dokumentalne i promocyjne ukazujące Milanówek, Giszowiec, Puszczykowo, Książenice oraz gospodarza Kongresu – Podkowę Leśną. Sesja trzecia odbyła się w niedzielę i poświęcona była ochronie i rewitalizacji miejscowości zabytkowych. O ich różnych aspektach mówili: Anna Majdecka-Strzeżek, Barbara Jezierska, Janusz Radziejowski oraz Piotr Tyszko-Chmielowiec. Podsumowaniem kongresu była sesja czwarta moderowana przez burmistrza Podkowy Leśnej Artura Tusińskiego, podczas której Jeremi T. Królikowski przedstawił wstępne założeniaustawy o miastach ogrodach.  

Mimo napiętego harmonogramu obrad uczestnicy I Kongresu Polskich Miast Ogrodów znaleźli czas na wzięcie udziału w imprezach towarzyszących: wernisażu wystawy trash-artu Doroty Brodowskiej pt. „Ogrody Trzeciego Tysiąclecia”, po którymMaja Olenderek zaśpiewała popularne szlagiery (piątek),spektaklu Teatru Otwartego CKiIO „Wczorajsze historie”, poświęconego muzie Skamandrytów Marii Morskiej (sobota), wystawie obrazów podkowiańskich artystów namalowanych w ramach projektu Panorama Podkowy Leśnej oraz wycieczce bryczką po Podkowie i okolicach (niedziela).

PRZECZYTAJ LIST CZŁONKA KOMITETU HONOROWEGO KONGRESU PROF. JERZEGO DUSZYŃSKIEGO

Media o Kongresie:

http://warszawa.tvp.pl/21588188/11092015

http://centrumprasowe.pap.pl/cp/pl/news/info/38766,,i-kongres-polskich-miast-ogrodow-miasta-ogrody-xxi-wieku-

http://samorzad.pap.pl/depesze/wiadomosci_centralne/155709/Miasto-ogrod--Cenimy-jakosc-przestrzeni-publicznej---mowi-burmistrz-Podkowy-Lesnej

http://rdc.pl/publikacja/sobotnie-popoludnie-miasta-ogrody/

INFORMACJA O KONFERENCJI PRASOWEJ KONGRESU

O idei Kongresu:

90. rocznica powstania, którą Podkowa Leśna obchodzi w tym roku, to znakomita okazja do zorganizowania Kongresu Polskich Miast Ogrodów. Na naszym mieście bowiem, jako najstarszym i największym z zachowanych miast ogrodów w Polsce, spoczywa misja i rola ośrodka integrującego świadomość trwania i rozwoju innych miast ogrodów w kraju.

W obliczu trendów rozwojowych na świecie i zmian klimatycznych, a także obserwując degradację środowiska i krajobrazu naturalnego na Mazowszu spowodowaną procesami urbanizacyjnymi i rozwojem przemysłu, organizatorzy Kongresu - Miasto Ogród Podkowa Leśna i Stowarzyszenie „Ład na Mazowszu” pragną upowszechnić ideę miasta ogrodu jako modelu proekologicznego, uznając go za podstawę stylu życia w XXI wieku. Bogate doświadczenia Podkowy mogą być inspiracją dla innych miast ogrodów oraz miejscowości na Mazowszu, a także posłużyć do wypracowania narzędzi ochrony środowiska i kształtowania proekologicznych postaw. 
Podczas Kongresu przewidziano wymianę dobrych praktyk oraz sesje tematyczne, podczas których poruszane będą problemy kształtowania ładu polskiej przestrzeni, planowania terenów zielonych, rewitalizacji oraz ochrony walorów kulturowych i przyrodniczych miast ogrodów.

Do udziału w Kongresie przyjęli zaproszenie przedstawiciele samorządów i społecznicy z miast ogrodów i miejscowości zielonych w Polsce. Uczestnicy Kongresu, zwłaszcza władze samorządowe, będą mogli dobre praktyki polskich miast ogrodów przenieść do swoich miejscowości. Dowiedzą się także jak można wykorzystać zieleń i przestrzeń w kreowaniu atrakcyjności gmin i regionów oraz przyjaznego środowiska dla mieszkańców. Przekazanie idei zrównoważonego rozwoju zmaterializowanej w miastach ogrodach będzie również inspirujące dla urbanistów, architektów, a nawet deweloperów, którzy swoje realizacje często reklamują jako miasta ogrody, a w istocie one nimi nie są. Jednym z powodów konieczności opracowania kryteriów miasta ogrodu ( jeden z celów Kongresu) jest protest przeciw nowym osiedlom, które nie mają nic wspólnego z miastami ogrodami, a w celach promocji tak się nazywają,

Zapraszamy mieszkańców Podkowy Leśnej do udziału w obradach Kongresu w dniach 12-13 września, którego program dostępny jest na stronie:

 www.polskiemiastaogrody.pl

 

Sponsorzy:

wfos_logo-small.jpg

I Kongres Polskich Miast Ogrodów dofinansowany przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i  Gospodarki Wodnej Wodnej w Warszawie, w formie dotacji, w kwocie 10.000 zł

castorama-logo.jpg

Partner finansowy:

grodzisk.jpg

Zobacz także
p w ś c p s n
 
 
 
1
 
2
 
3
 
4
 
5
 
6
 
7
 
8
 
9
 
10
 
11
 
12
 
13
 
14
 
15
 
16
 
17
 
18
 
19
 
20
 
21
 
22
 
23
 
24
 
25
 
26
 
27
 
28
 
29
 
30
 
 
 

Godziny pracy biura:

Pon. - Pt.  10.00 – 18.00
Sob. - Nd.  w czasie imprez

ul. Lilpopa 18, 05-807 Podkowa Leśna
Tel.: 22 729 13 84,
fax 22 729 13 84 wew. 33
e-mail: [email protected]

oraz

ul. Świerkowa 1, 05-807 Podkowa Leśna
Tel.: 22 758 94 41

Nr konta: 47124063481111001021847049