Nasi wykładowcy w XXVI semestrze UOP

Biogramy wykładowców Uniwersytetu Otwartego POKOLENIA semestr XXVI

Adrian Oleksiak

Specjalista ds. informatyki, od 10 lat aktywnie współpracujący ze środowiskiem Uniwersytetów Trzeciego Wieku. Wykładowca, pedagog, wieloletni pracownik Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie. Autor poradników 60+ oraz koordynator szkoleń w Fundacji Ogólnopolskie Porozumienie Uniwersytetów Trzeciego Wieku.

dr Tadeusz B. Iwiński

Specjalista z zakresu zastosowań matematyki i metodologii badań w naukach społecznych. Wieloletni pracownik Wydziału Matematyki, Informatyki i Mechaniki Uniwersytetu Warszawskiego, współpracownik Wydziału Psychologii UW. Pracował też na uczelniach meksykańskich (Guadalajara, Zacatecas, Miasto Meksyk) oraz hiszpańskich (Complutense, Carlos III). Autor publikacji zarówno z matematyki teoretycznej, jak i z zastosowań w psychologii. Od roku 1995 zajmował się badaniami konsumenckimi, był konsultantem metodologicznym dwu największych badań mediów w Polsce – badaniu oglądalności telewizji i badaniu słuchalności radia. Od 2009 roku mieszkaniec Podkowy Leśnej.

Anna Cieślańska

Dietetyk kliniczny, specjalista ds. żywienia człowieka, absolwentka Dietetyki Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego oraz Wydziału Nauk o Żywieniu Człowieka i Konsumpcji SGGW w Warszawie.
Zawodowo zajmuje się edukacją żywieniową dzieci, rodziców, osób starszych oraz pracowników biurowych. Współpracuje z Przychodnią Medyczną Vital Med, Bankami Żywności, Samodzielnym Zespołem Publicznych Zakładów Lecznictwa Otwartego, Domami Opieki, placówkami żywienia zbiorowego, gdzie wspiera personel oraz podopiecznych zarówno wiedzą merytoryczną, jak i praktyczną. Bierze aktywny udział w tworzeniu programów prozdrowotnych skupiających się na edukacji oraz kształtowaniu świadomości żywieniowej. Współzałożycielka Stowarzyszenia edukatorów żywieniowych „Zdrowo jemy, zdrowo rośniemy” promującego prawidłowe nawyki żywieniowe wśród najmłodszych dzieci i kobiet w ciąży. Współtwórca programów prozdrowotnych w Feel It! Wellness.

Paweł Pstrokoński

Ornitolog, edukator przyrodniczy, społecznik. Absolwent kierunku ochrona środowiska w Wydziale Biologii Uniwersytetu Warszawskiego. Ornitologią i edukacją przyrodniczą zajmuje się od 2010 roku. Obecnie pracuje w Ogrodzie Botanicznym Uniwersytetu Warszawskiego.
Zawodowo zajmuje się szeroko rozumianą edukacją przyrodniczą. Popularyzuje ornitologię i przyrodę Polski organizując wycieczki terenowe, warsztaty, prelekcje; występuje w radio w audycjach popularnonaukowych i dedykowanych dzieciom.
Działa także społecznie na terenie miasta stołecznego Warszawy. Aktywnie włącza się w działania związane z przyrodą miasta, m.in. koordynuje społeczny projekt inwentaryzacji przyrodniczej Pola Mokotowskiego „Przyroda Pola Mokotowskiego”.
W wolnym czasie słucha muzyki, czyta reportaże i komiksy, gra w gry planszowe. Zapalony rowerzysta i biegacz, aktywny sędzia koszykarski i kibic ligi NBA.
Jadwiga Koszutska
Starszy kustosz Państwowego Muzeum Etnograficznego w Warszawie. Absolwentka studiów na Wydziale Historycznym Uniwersytetu Warszawskiego, kierunku: etnografia.
Wieloletnia pracownica Państwowego Muzeum Etnograficznego, specjalizująca się w dziedzinie ludowego stroju w Polsce i Europie. Prowadziła badania naukowe nad tym zagadnieniem w Polsce, Macedonii, na Litwie oraz badania terenowe w celu budowania i uzupełniania zbiorów muzealnych, które po II wojnie trzeba było od nowa tworzyć.
Autorka wielu wystaw z tej dziedziny realizowanych w muzeach w Polsce, Europie i na świecie, a ostatnio wystawy stałej w PME „Czas Świętowania w kulturze Polski i Europy”. Czynna zawodowo do dzisiaj.

prof. Paweł Stępień

Literaturoznawca, od 2008 profesor nadzwyczajny Uniwersytetu Warszawskiego.
W latach 1991-2008 pracownik Instytutu Literatury Polskiej (Wydział Polonistyki) Uniwersytetu Warszawskiego, od 2008 pracownik Wydziału  „Artes Liberales” Uniwersytetu Warszawskiego.
Od 2007 pełnomocnik Rektora Uniwersytetu Warszawskiego ds. Jakości Kształcenia na UW.
ZAINTERESOWANIA BADAWCZE:
– dzieła literatury dawnej jako mikrokosmos kultury,
– literatura polska w kontekście filozofii i teologii, zwłaszcza średniowieczna literatura religijna w kontekście ówczesnej teologii, estetyki, poetyki,
– inspiracje platońskie literatury polskiej XVI i XVII w.,
– libertynizm w poezji polskiej XVII w. w kontekście kultury europejskiej,
– poezja polska XX w. wobec tradycji kultury epok dawnych.
ZAINTERESOWANIA POZABADAWCZE: Felis domestica.

Józef Kolinek

Ukończył Akademię Muzyczną w Łodzi w klasie prof. Zenona Płoszaja. Jest laureatem Konkursu im. Zdzisława Jahnkego w Poznaniu i Konkursu im. Karola Lipińskiego w Lublinie. Od 1978 roku gra w Polskiej Orkiestrze Kameralnej Jerzego Maksymiuka i w orkiestrze Sinfonia Varsovia. Był członkiem Kwartetu Varsovia, orkiestry Sinfonia Helvetica Grzegorza Nowaka oraz Menuhin Festival Orchestra. Obecnie występuje z kwartetem Prima Vista.
Ukończył również studia menadżerskie w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie. Mieszkaniec Podkowy Leśnej, dyrektor Festiwalu „Letnie koncerty w Kościele – Ogrodzie”.

prof. dr hab. Andrzej Tyszka

Socjolog kultury, pisarz. Specjalność szczegółowa - aksjologia społeczna i aksjologia kultury. Jeden z czworga założycieli i organizatorów Uniwersytetu Otwartego „Pokolenia” w roku 2006. z ramienia Związku Podkowian.  Wykładowca w kolejnych semestrach UO”P”. Mieszkaniec Podkowy Leśnej od roku 1939, autor książki  Żyjąc wśród leśnych ogrodów (ostatnie, III wydanie 2012.). Poprzednio – zbiorku tekstów programowych W imię czego – przeciw czemu, 2009. - z okazji 75-lecia urodzin.

Igor Pogorzelski

Reżyser dźwięku, prelegent muzyczny, wykładowca akademicki, specjalista od zaawansowanych technologii dźwiękowych, filmoznawca w zakresie dźwięku i muzyki.
Ukończył Uniwersytet Muzyczny w Warszawie na wydziale Reżyserii Dźwięku. Przez szereg lat zajmował się dźwiękiem i montażem muzyki w polskich filmach fabularnych.
Od ponad 20 lat działa też jako prelegent muzyczny w zakresie muzyki klasycznej i jazzowej (m.in współpraca z Filharmonią Narodową).
Jego pasją są języki obce. Mówi biegle po angielsku, hiszpańsku, niemiecku i francusku oraz trochę po włosku. Akwarysta, miłośnik kwiatów i ogrodów. Jest również gadżetomanem zafascynowanym nowymi technologiami komputerowymi i internetem. Miłośnik literatury ibero-amerykańskiej, argentyńskiego tanga i wina marki Rioja.

p w ś c p s n
 
 
 
 
 
 
1
 
2
 
3
 
4
 
5
 
6
 
7
 
8
 
9
 
10
 
11
 
12
 
13
 
14
 
15
 
16
 
17
 
18
 
19
 
20
 
21
 
22
 
23
 
24
 
25
 
26
 
27
 
28
 
29
 
30
 
31
 
 
 
 
 
 

Godziny pracy biura:

Pon. - Pt.  10.00 – 18.00
Sob. - Nd.  w czasie imprez

ul. Lilpopa 18, 05-807 Podkowa Leśna
Tel.: 22 729 13 84,
fax 22 729 13 84 wew. 33
e-mail: [email protected]

oraz

ul. Świerkowa 1, 05-807 Podkowa Leśna
Tel.: 22 758 94 41

Nr konta: 47124063481111001021847049