Nasi wykładowcy w XXIV semestrze UOP

Biogramy wykładowców Uniwersytetu Otwartego POKOLENIA semestr XXIV

dr hab.Bohdan Szklarski 
Politolog, absolwent UW i Northeastern University w Bostonie. Specjalizuje się w amerykanistyce, kulturze politycznej, przywództwie politycznym oraz teorii demokracji. W latach 1992-1996 kierownik programu „American Government Program“ realizowanego w ramach Ośrodka Studiów Amerykańskich na UW.
W latach 2001-2003 kierował projektem badawczym „Symboliczne aspekty przywództwa prezydenckiego w demokracji amerykańskiej“ w Instytucie Studiów Politycznych PAN w Warszawie. Obecnie jest zastępcą kierownika Katedry Politologii w Collegium Civitas w Warszawie (gdzie również wykłada) oraz adiunktem w Instytucie Studiów Politycznych PAN. 
prof. dr inż. Wojciech Nowakowski 
Pracuje w Instytucie Maszyn Mate¬ma¬tycznych (IMM) w Warszawie. Specjalizuje się w technologiach infor-ma¬tycznych i informacyjnych.Jest autorem ponad 250 publikacji naukowych i członkiem Rady Naukowej IMM. Absolwent Liceum im. Tadeusza Reytana w Warszawie. W 1967 ukończył Politechnikę Warszawskiej, gdzie w roku 1976 uzyskał stopień dr inż. elektronika. Od 2012 r. jest profesorem IMM.
Pozazawodowo prowadzi działalność popularno-naukową w zakresie elektroniki i informatyki. Dzieli się również wiedzą o krajach, które poznał w trakcie swoich licznych podróży urlopowych po Polsce, Europie i Świecie. W latach 1999-2004 pioniersko przepłynął wraz z rodziną Europę w poprzek, rzekami i kanałami, z Niemiec, przez Holandię, Belgię i Francję do Morza Śródziemnego samodzielnie zbudowanym jachtem mieszkalnym (hausbootem).

dr Maciej Zarębski
Lekarz, pisarz, regionalista, wydawca, podróżnik, animator kultury.
Doktor nauk medycznych, twórca i prezes Ośrodka Regionalizmu Świętokrzyskiego, założyciel (wraz z Adamem Bieniem) Staszowskiego Towarzystwa Kulturalnego i jego wieloletni prezes, członek Związku Literatów Polskich. Kieruje wydawnictwem Biblioteki Staszowskiej, na którego koncie jest ponad dwieście tytułów, z czego kilkadziesiąt jego autorstwa.

Igor Pogorzelski 
Reżyser dźwięku, prelegent muzyczny, wykładowca akademicki, specjalista od zaawansowanych technologii  dźwiękowych, filmoznawca w zakresie dźwięku i muzyki.
Ukończył  Uniwersytet  Muzyczny w Warszawie  na wydziale Reżyserii  Dźwięku. Przez szereg lat zajmował się dźwiękiem i montażem muzyki w polskich filmach fabularnych.
Od ponad 20 lat działa też jako prelegent muzyczny w zakresie muzyki klasycznej i jazzowej (m.in współpraca z Filharmonią Narodową).
Jego pasją są języki obce. Mówi biegle po angielsku, hiszpańsku, niemiecku i francusku oraz trochę po włosku. Akwarysta, miłośnik kwiatów i ogrodów. Jest również gadżetomanem zafascynowanym nowymi technologiami komputerowymi i internetem. Miłośnik literatury ibero-amerykańskiej, argentyńskiego tanga i wina marki Rioja. 

Aleksandra Kacprowicz
Edukatorka globalna oraz antydyskryminacyjna, prowadzi projekt dotyczący edukacji globalnej „Aktywni Obywatele Świata”, prowadzi warsztaty i zajęcia z zakresu globalizacji, tolerancji i otwartości oraz przeciwdziałania stereotypom, aktywistka, instruktorka harcerska.

Małgorzata Czyńska
Historyk sztuki, kuratorka wystaw, dziennikarka, pisarka. Autorka tekstów o sztuce, historii mody i dizajnu, wywiadów z artystami oraz książek Najpiękniejsze. Kobiety z obrazów, Kobro -Skok w przestrzeń, Metafizyczny harem- Kobiety Witkacego, Moje królestwo-Rozmowa z Edwardem Dwurnikiem.

prof. Paweł Stępień
Literaturoznawca, od 2008 profesor nadzwyczajny Uniwersytetu Warszawskiego. 
W latach 1991-2008 pracownik Instytutu Literatury Polskiej (Wydział Polonistyki) Uniwersytetu Warszawskiego, od 2008 pracownik Wydziału  „Artes Liberales” Uniwersytetu Warszawskiego. 
Od 2007 pełnomocnik Rektora Uniwersytetu Warszawskiego ds. Jakości Kształcenia na UW.
ZAINTERESOWANIA BADAWCZE:
– dzieła literatury dawnej jako mikrokosmos kultury, 
– literatura polska w kontekście filozofii i teologii, zwłaszcza średniowieczna literatura religijna w kontekście ówczesnej teologii, estetyki, poetyki,
– inspiracje platońskie literatury polskiej XVI i XVII w.,
– libertynizm w poezji polskiej XVII w. w kontekście kultury europejskiej, 
– poezja polska XX w. wobec tradycji kultury epok dawnych.
ZAINTERESOWANIA POZABADAWCZE:
Felis domestica.

Józef Kolinek
Ukończył Akademię Muzyczną w Łodzi w klasie prof. Zenona Płoszaja. Jest laureatem Konkursu im. Zdzisława Jahnkego w Poznaniu i Konkursu im. Karola Lipińskiego w Lublinie. Od 1978 roku gra w Polskiej Orkiestrze Kameralnej Jerzego Maksymiuka i w orkiestrze Sinfonia Varsovia. Był członkiem Kwartetu Varsovia, orkiestry Sinfonia Helvetica Grzegorza Nowaka oraz Menuhin Festival Orchestra. Obecnie występuje z kwartetem Prima Vista. 
Ukończył również studia menadżerskie w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie. Mieszkaniec Podkowy Leśnej, dyrektor Festiwalu „Letnie koncerty w Kościele – Ogrodzie”.

Ludwika Włodek
Publicystka i reporterka. Urodziła się w 1976 roku w Warszawie. Z wykształcenia jest socjolożką, pracuje jako adiunkt w Studium Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego.
Nakładem Wydawnictwa Literackiego ukazały się jej trzy książki. Niezwykły portret rodziny Iwaszkiewiczów będący połączeniem historycznego reportażu i powieści biograficznej Pra. O rodzinie Iwaszkiewiczów. Zbiór reportaży o Azji Środkowej, Wystarczy przejść przez rzekę, w którym poprzez losy poszczególnych bohaterów, znanych polityków, ale też i zwykłych ludzi, poznajemy najważniejsze problemy regionu. Oraz najnowsza, Cztery sztandary, jeden adres, w której autorka opowiada o fascynującym pogranicznym regionie Spisza.

Michał Pieńkowski 
Filmograf. Interesuje się wszystkim, co jest związane z polskim show-biznesem lat międzywojennych: kabaretem, fonografią, kinematografią i radiem. Jest konsultantem filmów i książek z tych dziedzin. Na co dzień pracuje w Filmotece Narodowej, gdzie opracowuje i dokumentuje przedwojenny zbiór filmowy, a także bierze udział w rekonstrukcji cyfrowej przedwojennych filmów fabularnych. Naukowo zajmuje się historią polskiej fonografii. Prowadzi wykłady, prelekcje i spotkania poświęcone przedwojennemu kinu polskiemu. 

dr Monika Gromadzka
Doktor nauk społecznych, wykładowca akademicki, trener, konsultant w zakresie efektywności osobistej. Jest członkinią Rady Redakcyjnej czasopisma naukowego „Studia Dydaktyczne” oraz Europejskiego Towarzystwa Naukowego Edukacji Dorosłych ESREA (European Society for Research on the Education of Adults) i ATA (Akademickiego Towarzystwa Andragogicznego). Od 2017 roku ambasadorka EPALE.
Na Uniwersytecie, w Katedrze Edukacji Ustawicznej i Andragogiki, pracuje od 2007. Zajmuje się przede wszystkim tematyką edukacyjnych formy wspierania rozwoju (ze szczególnym uwzględnieniem obszaru formalnego i nieformalnego), problematyką mature students, przekształcaniem etosu rodzinnego w dorosłości oraz rolą aktywności edukacyjnych osób migrujących. Jest autorką artykułów naukowych, recenzji, rozdziałów w podręcznikach (dot. edukacji dorosłych w innych krajach świata) oraz monografii autorskiej: Spełnione marzenia? Kobieta w okresie średniej dorosłości w roli studentki.
W ramach pracy trenerskiej prowadzi warsztaty komunikacji interpersonalnej, asertywności, organizacji czasu, efektywności osobistej.

p w ś c p s n
 
 
 
 
 
 
1
 
2
 
3
 
4
 
5
 
6
 
7
 
8
 
9
 
10
 
11
 
12
 
13
 
14
 
15
 
16
 
17
 
18
 
19
 
20
 
21
 
22
 
23
 
24
 
25
 
26
 
27
 
28
 
29
 
30
 
31
 
 
 
 
 
 

Godziny pracy biura:

Pon. - Pt.  10.00 – 18.00
Sob. - Nd.  w czasie imprez

ul. Lilpopa 18, 05-807 Podkowa Leśna
Tel.: 22 729 13 84,
fax 22 729 13 84 wew. 33
e-mail: [email protected]

oraz

ul. Świerkowa 1, 05-807 Podkowa Leśna
Tel.: 22 758 94 41

Nr konta: 47124063481111001021847049