Nasi wykładowcy w XXII semestrze UOP

Biogramy wykładowców Uniwersytetu Otwartego POKOLENIA semestr XXII

Adam Tyszkiewicz
Absolwent archeologii i historii sztuki na Uniwersytecie Warszawskim. Ukończył również podyplomowe Studia Menedżerów Turystyki w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie oraz podyplomowe Studium Varsavianistyczne na UW. Członek Stowarzyszenia Historyków Sztuki. Stypendysta fundacji Roberta Andersona w Londynie oraz Queen’s University w Belfaście. Przewodnik po Warszawie.

Dr Marek Karpowicz
Lekarz–kardiolog, specjalista w zakresie chorób wewnętrznych i kardiologii, doktorat obroniony w Instytucie Hematologii. W latach 1985-1998 praca w Szpitalu Wojewódzkim w Suwałkach, gdzie kierował stworzonym przez siebie  oddziałem chorób wewnętrznych i kardiologii. Od 1998 r.  – już jako mieszkaniec Podkowy Leśnej – kierował oddziałem chorób wewnętrznych Szpitala im. Św. Anny przy ul. Barskiej, a następnie podjął pracę w Szpitalu Zachodnim w Grodzisku Mazowieckim. Obecnie pracuje w przychodniach w Podkowie Leśnej (BASIS), Błoniu i Grodzisku.
Pasjonat i popularyzator medycyny. Prywatnie interesuje się historią Polski (szczególnie XIX i XX wieku), a relaksuje  - pracą w  ogrodzie.

Prof. dr inż. Wojciech Nowakowski
Pracuje w Instytucie Maszyn Mate¬ma¬tycznych (IMM) w Warszawie. Specjalizuje się w technologiach infor¬ma¬tycznych i informacyjnych.Jest autorem ponad 250 publikacji naukowych i członkiem Rady Naukowej IMM. Absolwent Liceum im. Tadeusza Reytana w Warszawie. W 1967 ukończył Politechnikę Warszawskiej, gdzie w roku 1976 uzyskał stopień dr inż. elektronika. Od 2012 r. jest profesorem IMM.
Pozazawodowo prowadzi działalność popularno-naukową w zakresie elektroniki i informatyki. Dzieli się również wiedzą o krajach, które poznał w trakcie swoich licznych podróży urlopowych po Polsce, Europie i Świecie. W latach 1999-2004 pioniersko przepłynął wraz z rodziną Europę w poprzek, rzekami i kanałami, z Niemiec, przez Holandię, Belgię i Francję do Morza Śródziemnego samodzielnie zbudowanym jachtem mieszkalnym (hausbootem).

Igor Pogorzelski
Reżyser dźwięku, prelegent muzyczny, wykładowca akademicki, specjalista od zaawansowanych technologii  dźwiękowych, filmoznawca w zakresie dźwięku i muzyki.
Ukończył  Uniwersytet  Muzyczny w Warszawie  na wydziale Reżyserii  Dźwięku. Przez szereg lat zajmował się dźwiękiem i montażem muzyki w polskich filmach fabularnych.
Od ponad 20 lat działa też jako prelegent muzyczny w zakresie muzyki klasycznej i jazzowej (m.in współpraca z Filharmonią Narodową).
Jego pasją są języki obce. Mówi biegle po angielsku, hiszpańsku, niemiecku i francusku oraz trochę po włosku. Akwarysta, miłośnik kwiatów i ogrodów. Jest również gadżetomanem zafascynowanym nowymi technologiami komputerowymi i internetem. Miłośnik literatury ibero-amerykańskiej, argentyńskiego tanga i wina marki Rioja.

prof. Paweł Stępień
Literaturoznawca, od 2008 profesor nadzwyczajny Uniwersytetu Warszawskiego.
W latach 1991-2008 pracownik Instytutu Literatury Polskiej (Wydział Polonistyki) Uniwersytetu Warszawskiego, od 2008 pracownik Wydziału  "Artes Liberales” Uniwersytetu Warszawskiego.
Od 2007 pełnomocnik Rektora Uniwersytetu Warszawskiego ds. Jakości Kształcenia na UW.
ZAINTERESOWANIA BADAWCZE:
– dzieła literatury dawnej jako mikrokosmos kultury,
– literatura polska w kontekście filozofii i teologii, zwłaszcza średniowieczna literatura religijna w kontekście ówczesnej teologii, estetyki, poetyki,
– inspiracje platońskie literatury polskiej XVI i XVII w.,
– libertynizm w poezji polskiej XVII w. w kontekście kultury europejskiej,
– poezja polska XX w. wobec tradycji kultury epok dawnych.
ZAINTERESOWANIA POZABADAWCZE:
Felis domestica.

dr Danuta Romaniuk
Doktor nauk humanistycznych w zakresie literaturoznawstwa. Jej głównym polem zainteresowania jest kultura USA i jej przejawy w literaturze, a także w wytworach kultury masowej. Jej publikacje koncentrują się na analizie zjawisk kulturowych wieku XIX i XX, w szczególności problematyki etnicznej i imigracyjnej oraz rodzin i kobiet w USA. Badania Danuty Romaniuk dotyczą głównie polskiej grupy etnicznej oraz społeczności żydowskiej w USA. Najnowszym tematem badań jest kulturowe znaczenie jedzenia, kuchni i diety oraz stroju. Jako wieloletni wykładowca Uniwersyteckiego Kolegium Kształcenia Nauczycieli Języka Angielskiego Uniwersytetu Warszawskiego zaangażowana jest w proces kształcenia nauczycieli języków obcych.

Michał Pieńkowski
Starym kinem i wszystkim tym, co dziś możnaby nazwać międzywojennym polskim showbusinessem zaczął interesować się jeszcze w szkole podstawowej. Zainteresowanie stopniowo przerodziło się w życiową pasję, a następnie profesję. Obecnie jest filmografem w Filmotece Narodowej, gdzie pracuje nad badaniem i opracowywaniem przedwojennych filmów. Z kolei naukowo zajmuje się historią polskiej fonografii.

Irena Oborska
Ukończyła studia na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej. Pracę zawodową rozpoczęła w 1956 r. w Przedsiębiorstwie Państwowym Pracownie Konserwacji Zabytków w Pracowni Projektowej Zamek. W Pracowni wykonywana była inwentaryzacja ruin Zamku i wszystkich ocalałych fragmentów wystroju elewacji i wyposażenia wnętrz zamkowych. W 1961 r. praca przy wykonywaniu dokumentacji zamkowej została przerwana /decyzją władz państwowych/. Gdy w 1970 r. zapadła decyzja o odbudowie Zamku Irena Oborska włączyła się do prac. Generalnym projektantem odbudowy Zamku Królewskiego pozostał prof. Jan Bogusławski, a poszczególne branże prowadzili główni projektanci. Od początku pełniła funkcję głównego projektanta architektury (razem z arch. Mieczysławem Samborskim). Do jej zadań należała działalność przy projektowaniu architektury, koordynacja międzybranżowa i nadzory na budowie. Opócz Zamku Królewskiego zajmowała się wieloma obiektami zabytkowymi w Warszawie i innych miastach polskich np. Pałac Belweder, kamienice staromiejskie w Toruniu, kaplica w Pałacu Opatów w Supraślu i wiele innych obiektów, ale głównym tematem pozostał Zamek.

Beata Wolszczak
Nauczycielka historii, edukator muzealny. W Muzeum Historii Polski przygotowuje i koordynuje projekty edukacyjne, opracowuje i prowadzi lekcje muzealne. W Dziale Edukacyjnym odpowiada za ofertę skierowaną do dorosłych.

Józef Kolinek
Ukończył Akademię Muzyczną w Łodzi w klasie prof. Zenona Płoszaja. Jest laureatem Konkursu im. Zdzisława Jahnkego w Poznaniu i Konkursu im. Karola Lipińskiego w Lublinie. Od 1978 roku gra w Polskiej Orkiestrze Kameralnej Jerzego Maksymiuka i w orkiestrze Sinfonia Varsovia. Był członkiem Kwartetu Varsovia, orkiestry Sinfonia Helvetica Grzegorza Nowaka oraz Menuhin Festival Orchestra.
Obecnie występuje z kwartetem Prima Vista.
Ukończył również studia menadżerskie w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie. Mieszkaniec Podkowy Leśnej, dyrektor Festiwalu "Letnie koncerty w Kościele – Ogrodzie”.

dr Anna M. Leśniewska-Zagrodzka
Historyk i krytyk sztuki. Badania nad sztuką współczesną prowadziła w Instytucie Sztuki PAN, a następnie w Muzeum Narodowym w Warszawie. Obecnie jest wykładowcą w PWSFTv i T w Łodzi. Pracę naukową łączy z praktyką kuratorską, jest autorką ponad 40 wystaw, m.in.: w Galerii Zachęta w Warszawie, Muzeum Narodowym w Warszawie, Muzeum im. Anny i Jarosława Iwaszkiewiczów w Stawisku, gdzie pełniła funkcję przewodniczącej Rady Muzeum (2000-2004). Jest członkiem Sekcji Polskiej AICA (Association Internationale des Critiques d’Art). Mieszka w Podkowie Leśnej.

Marcin Zadronecki
Absolwent Slawistyki UW –słowenistyka, kroatystyka, bułgarystyka. Pasjonat muzyki bałkańskiej. Uczestnik licznych wypraw etnomuzykologicznych na terenie południowej słowiańszczyzny.  Laureat nagród na muzycznych festiwalach poświęconych muzyce tradycyjnej.
Muzyk – wokalista i instrumentalista, instruktor muzyczny, bajkopisarz, opowiadacz, autor tekstów i kompozytor. Od 2005 roku zawodowo zajmujący się muzyką. Z zespołem Balkan Sevdah, którego jest liderem i założycielem,  wydał 5 płyt z tradycyjną muzyką bałkańską, na której znalazło się kilka jego autorskich piosenek inspirowanych tradycją muzyczną i słowną tego regionu. Od 2007 roku współpracuje ze Stowarzyszeniem Studnia O. biorąc udział w spektaklach jako akompaniator. W ramach tej współpracy współorganizator warsztatów z młodzieżą polską, m.in. Radróż na Podkarpaciu, warszawska Praga (zajęcia dla dzieci z rodzin patologicznych) oraz programów dla uchodźców m.in. dla kobiet z Kosowa. Od 2011 roku instruktor muzyczny w programie Bernardo Bellotto poświęconym edukacji muzycznej dzieci z małych ośrodków Mazowsza i Łódzkiego. W ramach tej działalności założyciel i opiekun muzyczny dwóch zespołów dziecięcych z Kałuszyna i Mrozów ze wschodniego Mazowsza. Z pierwszym z nich w 2016 roku nagrał płytę z tradycyjnymi pieśniami bałkańskimi i polskimi. Autor kilku bajek dla dzieci osadzonych w przestrzeni etnicznej Bośni, Bułgarii i Albanii. Opowieści te są osnową spektakli słowno-muzycznych, które prowadzi sam lub z towarzyszeniem muzyków akompaniatorów. Prelegent na spotkaniach poświęconych kulturze muzycznej Bałkanów.

p w ś c p s n
 
 
 
 
 
 
1
 
2
 
3
 
4
 
5
 
6
 
7
 
8
 
9
 
10
 
11
 
12
 
13
 
14
 
15
 
16
 
17
 
18
 
19
 
20
 
21
 
22
 
23
 
24
 
25
 
26
 
27
 
28
 
29
 
30
 
31
 
 
 
 
 
 

Godziny pracy biura:

Pon. - Pt.  10.00 – 18.00
Sob. - Nd.  w czasie imprez

ul. Lilpopa 18, 05-807 Podkowa Leśna
Tel.: 22 729 13 84,
fax 22 729 13 84 wew. 33
e-mail: [email protected]

oraz

ul. Świerkowa 1, 05-807 Podkowa Leśna
Tel.: 22 758 94 41

Nr konta: 47124063481111001021847049