Wystawa "RELACJE" Zofii Broniek i Jej uczniów

W piątek 30 stycznia o godz. 18.00 odbył się finisaż wystawy "RELACJE", czyli pożegnanie prac Zofii Broniek oraz szóstki Jej uczniów.
Pokazano film o bohaterce wystawy zrealizowany przez Zespół Podkowiańskiej Wideokroniki w składzie: prof. Michał Bogusławski, Ewa Golis, Beata Kamoji, Anna Luiza Juśkiewicz, Krzysztof Jaworski, Andrzej Kobuszewski, z muzyką Waldemara Czechowskiego.
Galeria Kasyno, ul. Lilpopa 18

Na wystawie można obejrzeć prace: Emilii Bojańczyk, Piotra Gago, Marty Kubińskiej, Anny Okrasko, Michała Pawłowskiego i Marty Szulc.

 

Zofia Broniek urodziła się w 1938 roku we Lwowie. Edukację artystyczną rozpoczęła w Liceum Sztuk Plastycznych w Krakowie w latach 1952-1956. Od 1956 roku studiowała w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych: malarstwo w pracowni prof. Adama Marczyńskiego, a litografię w pracowni prof. Konrada Srzednickiego. Dyplom ukończenia studiów na Wydziale Malarstwa otrzymała w 1962 roku. Uprawia malarstwo, rysunek i grafikę. Miała ponad dwadzieścia wystaw indywidualnych w Polsce, Norwegii i Szwecji. Brała udział w ponad stu wystawach zbiorowych, między innymi w międzynarodowym biennale w Krakowie, Lublanie, Liége, Bradford, Frechen, Fredrikstad i międzynarodowych wystawach rysunku w Barcelonie i Wrocławiu, a także prezentacjach sztuki polskiej w wielu krajach świata. W latach 80. uczestniczyła w niezależnym ruchu artystycznym. Była współorganizatorką galerii sztuki przy kościele św. Krzysztofa w Podkowie Leśnej. Od 1993 roku redaguje kwartalnik "Podkowiański Magazyn Kulturalny". Jej prace znajdują się w zbiorach: Muzeum Narodowego w Warszawie, Krakowie, Poznaniu, Szczecinie i Wrocławiu, Muzeum Sztuki w Łodzi, Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku, Muzeum Okręgowego w Tarnowie, Muzeum w Chorzowie i Muzeum w Bydgoszczy, Ministerstwa Kultury, Biblioteki Narodowej w Warszawie, Biblioteki Kongresu w Waszyngtonie, Muzeum Sztuki Współczesnej w Skopje, w Radzie Miejskiej i w Stałej Galerii w Stavanger oraz w zbiorach prywatnych w kraju i za granicą.

Emilka Bojańczyk - grafik, absolwentka Wydziału Rzeźby warszawskiej ASP, Wydziału Matematyki UW oraz ENSCI w Paryżu. Laureatka m.in. European Design Awards, nagrody „Projekt Roku”, nagrody za Najpiękniejszą Książkę Roku. Współzałożycielka studia graficznego Podpunkt.

Piotr Gago - absolwent XXI Liceum im. Hugona Kołłątaja w Warszawie w klasie o profilu filmowym. Po ukończeniu liceum studiował na na wydziale informatyki w Polsko-Japońskiej Wyższej Szkole Technik Komputerowych i wydziale malarstwa Warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych. Ukończył wydział PJWSTK z dyplomem magistra inżyniera, specjalisty w dziedzinie baz danych i inżynierii oprogramowania.

Marta Kubińska - pasję malarską rozbudził we mnie Pan Michał Moląg, do którego pracowni trafiłam kilka lat temu. Swoje zainteresowania rozwijałam u Pani Zofii Broniek w Podkowie Leśnej. Maluję w każdej wolnej chwili w pracowni przy ulicy Marszałkowskiej w Warszawie, którą dzielę z malarką Magdaleną Maciejewską.

Anna Okrasko - artystka, absolwentka wydziału malarstwa na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie oraz Piet Zwart Insitute w Rotterdamie. Jej prace były prezentowane na wystawach indywidualnych i grupowych w kraju i za granicą. Mieszka i pracuje w Berlinie. W swojej multidyscyplinarnej twórczości podejmuje tematy migracji, tożsamości, przynależności oraz przestrzeni publicznej.

Michał Pawłowski - absolwent Wydziału Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie (2006) i Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych UW (2003). Zajmuje się projektowaniem grafiki wydawniczej, typografią oraz od niedawna także zagadnieniami z zakresu wizualizacji danych. Wraz z Joanną Rusinek prowadzi pracownię graficzną "kreska i kropka".

Marta Szulc - absolwentka Wydziału Grafiki Europejskiej Akademii Sztuk 
w Warszawie.  Interesuje się i posługuje  z pozoru wykluczającymi się mediami miedziorytem oraz wideo. Jej prace były prezentowane w ramach wystaw indywidualnych m.in. w Galerii Foksal („Cesarskie narzędzia”, Warszawa, 2009) oraz zbiorowych m.in. w Warsztatach Kultury (Lublin), CSW Łaźnia (Gdańsk), Bałtyckiej Galerii Sztuki (Ustka).

Wystawa współfinansowana przez Związek Polskich Artystów Plastyków.

fot. Sylwia Krzemianowska i Wojciech Kopacewicz

Zobacz także
p w ś c p s n
 
1
 
2
 
3
 
4
 
5
 
6
 
7
 
8
 
9
 
10
 
11
 
12
 
13
 
14
 
15
 
16
 
17
 
18
 
19
 
20
 
21
 
22
 
23
 
24
 
25
 
26
 
27
 
28
 
29
 
30
 
 
 
 
 

Godziny pracy biura:

Pon. - Pt.  10.00 – 18.00
Sob. - Nd.  w czasie imprez

ul. Lilpopa 18, 05-807 Podkowa Leśna
Tel.: 22 729 13 84,
fax 22 729 13 84 wew. 33
e-mail: [email protected]

oraz

ul. Świerkowa 1, 05-807 Podkowa Leśna
Tel.: 22 758 94 41

Nr konta: 47124063481111001021847049